Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Jsem společenský, tak jsem si dal kokain, hájil se obžalovaný člen gangu

  • 0
Městský soud v Praze se začal zabývat šestičlenným česko-polským gangem, který podle žaloby v roce 2014 propašoval z Německa do Prahy desítky kilo chemikálií určených pro výrobu pervitinu. Obžalovaným za drogový byznys nyní hrozí 10 až 18 let za mřížemi.

V čele gangu stál Turek Senol Zeybek, kterého státní zástupce viní i z toho, že organizoval transport desítek kilogramů heroinu z Turecka přes Prahu do Holandska.

„Za účelem výroby pervitinu-metamfetaminu dovezli do ČR nejméně 133 kilogramů chloropseudoefedrinu,“ uvedl mimo jiné v notně obsáhlé obžalobě státní zástupce Radim Klvaňa.

Pro chemikálii si obžalovaní jezdili v roce 2014 do saského Lipska. Látku tam kupovali přes prostředníka, azerbajdžánského byznysmena Zaura Safarova.

Ten měl podle obvinění dobrý zdroj, substanci dostával od německého podnikatele, majitele chemičky. Němec disponoval čtyřmi tunami chloropseudoefedrinu.

Podle žalobce obchod s narkotiky fungoval tak, že Zeybek se domlouval telefonicky se Safarovem na objednávkách chemikálie. Pro látku pak cizinec jezdil vždy v doprovodu některého z dalších obviněných do Lipska. Žaloba obsáhle popisuje řadu nákupů na parkovištích fast foodů, u dálnic či v průmyslových zónách. Sem jezdili členové party zpravidla půjčenými auty a za nákupy platili tisíce euro.

„Spolu s dalšími obžalovanými pak Zeybek provážel chloropseudoefedrin do České republiky. Tady látku skladovali na různých místech, například v pronajatých místnostech na žižkovském nákladovém nádraží,“ popisoval žalobce další manipulaci s pašovaným zbožím.

Na podzim 2014 podle obžaloby začali obžalovaní z propašované chemikálie „vařit“ pervitin. Několik desítek gramů pervitinu z první várky však zkonfiskovali policisté při náhodné silniční kontrole u jednoho z obžalovaných. Vzápětí detektivové z Národní protidrogové centrály (NPC) pozatýkali další obžalované. Při razii zabavili například i kokain, drogu MDMA či zakázané steroidy.

Celou partu kriminalisté z NPC totiž sledovali od začátku roku 2014 v rámci operace s kódovým označením Paleta. Spolupracovali přitom spolu s policisty ze spolkové kriminálky BKA. Ta se postarala o zatýkání v Sasku proti německým aktérům obchodu.

Heroin v paletách

Zeybek čelí i dalšímu těžkému obvinění z narkotikových kšeftů. „V únoru 2014 z Prahy organizoval transport heroinu z Turecka přes území České republiky do Nizozemí. Heroin byl naložen v Istanbulu a ukryt do vyfrézovaných otvorů palet,“ konstatoval žalobce.

Kontraband se skrýval pod nákladem odpadkových košů a plastového nádobí na návěsu kamionu. Policisté a celníci objevili 477 balíčků se 155 kilogramy heroinu ve skladu na okraji Prahy na sklonku února 2014. Podle expertů měla droga průměrnou koncentraci 57 procent. Při uličním prodeji se přitom kvalita pohybuje okolo pěti procent.

„Jak drogy vypadají, to jsem zjistil, až když policisté ten kamion zadrželi. S obchodem s drogami rozhodně nemám nic společného. Měl jsem jen trochu kokainu. A to pro osobní spotřebu. Jsem totiž společenský člověk,“ hájil se v úterý před soudem Zeybek.

Ten sice připustil cesty do Německa, podle svých slov tam však jezdil jen nakupovat oblečení a suvenýry pro své podnikání. Obžalovaný připustil i kontakty se Safarovem. „Dlužil jsem mu 50 tisíc euro a ty jsem splácel,“ vysvětloval to.

Hlavní líčení předsedkyně senátu naplánovala na čtyři dny.