Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Inspekce prověří postup policie a státní zástupkyně v kauze opencard

  • 5
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) začala kvůli kauze opencard prověřovat policejní vyšetřovatele a státní zástupkyni Dagmar Máchovou. Podnět k tomu dala sněmovní vyšetřovací komise. Podle ní chybovali, když před soud poslali jen řadové úředníky pražského magistrátu.

Prověřit, jak policisté a státní zástupkyně Dagmar Máchová kauzu vyšetřovali, přikázali inspekci žalobci Vrchního státního zastupitelství. Informovala o tom Česká televize.

„V tuto chvíli mohu pouze potvrdit, že se Generální inspekce bezpečnostních sborů dotazovanou věcí zabývá,“ řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Trestní oznámení na Máchovou a policii podala sněmovní vyšetřovací komise, podle níž šla kvůli chybám hlavní část kauzy do ztracena. Oznámení se týkalo podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. (více o oznámení zde)

Policejní vyšetřování se podle zprávy vyšetřovací komise odklonilo od trestního oznámení někdejší pražské opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové. Bylo rozdrobeno na dílčí skutky.

V hledáčku prověřování tím prý zůstali pouze aktéři základní úrovně a nezkoumalo se, „zda nebyl celý záměr navržen, konstruován a schválen skupinou osob ve vedení magistrátu, respektive v radě, s intencí podvodu a neoprávněného zisku,“ píše se ve zprávě.

V případu opencard tak byli dosud odsouzeni jen bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček a předseda komise hodnotící zadání zakázky Jiří Chytil. Další tři obžalované úředníky soud v konečném rozsudku zprostil obžaloby. Někdejší městští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS) vystupovali pouze jako svědci.

V kauze opencard podle České televize protikorupční policie v těchto týdnech vyslýchá svědky. Mohou tak padnout nová obvinění.

Karta opencard, která slouží především jako tramvajenka, pochází z Bémovy éry a je spojena s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi neúspěšně snaží vyrovnat už řadu měsíců. Projekt stál doposud 1,35 miliardy korun. Původně kartu vlastnila firma Haguess, od ní ji pak získala eMoneyServices (EMS), se kterou nyní vedení města vede soudní spor o platby za služby.