Zelení blokovali chodník „nepřizpůsobivým“, chtějí pro ně ministerstvo

  • 71
Příznivci Strany zelených odpoledne symbolicky v Praze před Lidovým domem zablokovali chodník "nepřizpůsobivým" občanům. Happeningem tak chtěli podpořit vznik ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti.

Během happeningu při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv před sídlem ČSSD několik desítek příznivců zelených symbolicky zablokovalo chodník, po němž mohli projít jen přizpůsobiví občané. Ti nepřizpůsobiví museli jinudy.

"Skutečně se jednalo o symbolickou blokádu chodníku. Kdo projít chtěl, tomu to bylo samozřejmě bez problémů umožněno," řekl iDNES.cz mluvčí Strany zelených Jan Žáček.

"Pojem nepřizpůsobivý jsme si vypůjčili. Definujeme ho jako například člověka s jiným názorem, nízkým příjmem, jiné národnosti a podobně," dodal Žáček. Celá akce podle něj trvala zhruba 40 minut.

Organizátoři akce připomněli, že strana v otevřeném dopise žádá předsedy ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, aby se při jednání o vládě zasadili o vytvoření ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti.

Zelení, pro něž je ochrana lidských práv dlouhodobou prioritou a vytvoření ministerstva mají ve svém programu, chtěli upozornit na stávající situaci v oblasti ochrany lidských práv a podpořili nedávnou iniciativu některých neziskových organizací se stejným cílem.

"Byli to v minulosti právě zelení, kteří prosadili vytvoření lidskoprávní instituce na úrovni ministra či ministryně. Od té doby je ale tato agenda soustavně a cíleně marginalizována. Z vládní úrovně de facto zmizela a zcela pozbyla své vážnosti," uvedl organizátor happeningu Josef Šmída.

Agenda lidských práv by se podle něj měla přesunou na samostatné ministerstvo z Úřadu vlády.

"Nechceme jakékoliv navyšování počtu úředníků, agenda je dostatečně zastoupena ve struktuře Úřadu vlády. Přesto ale tyto kompetence musí být přesunuty a jednoznačně zastoupeny přímo ve vládě v podobě ministra. Je očividné, že pouhá pozice zmocněnce nefunguje," uvedl šéf strany Ondřej Liška.

"V situaci, kdy protiromské nálady a otevřený rasismus nachází zastání už i na půdě Parlamentu ČR, stupňuje se ohrožení sociálním vyloučením, nerovnost žen a mužů, diskriminace ve vzdělávání, na trhu práce či v oblasti bydlení, je třeba přijít s efektivním řešením," dodal Liška.