Václav Havel před ustavujícím zasedáním zastupitelstva hlavního města Prahy. (30. listopadu 2010)

Václav Havel před ustavujícím zasedáním zastupitelstva hlavního města Prahy. (30. listopadu 2010) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Havel bojoval za Prahu a občas i proti ní, třeba proti bývalé koalici

Celý život byl Václav Havel aktivním a kritickým pražským rodákem. Po roce 1990 se proto snažil svou autoritou zasahovat do dění v Praze. Ať už křísil kavárnu Slavia nebo kritizoval vedení magistrátu a osobně se v roce 2010 postavil proti dnes již neexistující koalici ODS a ČSSD.

Na čem Václavu Havlovi posledních dvacet let v Praze záleželo?

1. Když novostavby (podle prezidenta) hyzdí Prahu

Obchodní centrum Myslbek.

"Víme, jaké potvornosti tu vznikly za komunismu - Nová scéna, Federální shromáždění, autostráda, která odřízla Národní muzeum. Věřil jsem, že s příchodem svobody a demokracie se začne stavět lépe, a ono to pokračuje stejně," komentoval Havel na podzim 1996 stavbu pasáže Myslbek na Příkopě.

Myslbek byl jen jedním příkladem, kdy prezidenta nahněvala nevzhledná pražská architektura. Stejně kriticky (a zbytečně) protestoval proti hotelu Four Seasons či novostavbě na Karlově náměstí.

2. Jak se zasloužil o vzkříšení kavárny Slavia

Kavárna Slavia

"Konečně zvítězil rozum nad blbostí," přál si znovuzrození kavárny Slavia na rohu Národní a Smetanova nábřeží, kde v šedesátých letech potkal svou první ženu Olgu.

Po pětileté rekonstrukci, tahanicích a nedostatku peněz se 17. listopadu 1997 kavárna znovu otevřela. Havel tu chyběl, byl nemocný.

3. Jak srdce nad Hradem rozdělilo Prahu

Srdce nad Pražským hradem

"Srdce je symbolem lásky, porozumění, citovosti, slušnosti. A to bylo cosi, co provázelo naši revoluci před lety," říkal Václav Havel televiznímu reportérovi 17. listopadu 2002, když ze Slavie rozžehl nad Hradem obří neonové srdce.

Někdo byl nadšen, jiní sténali nad kýčem výtvarníka Jiřího Davida. Podnikatel Sebastian Pawlovski na začátku roku 2003 rozsvítil na Malé Straně další karetní symboly: káry, piky a kříže.

4. Odstupte, pane primátore Koukale

"Jsem z manifestace zhnusen," reagoval prezident ostře na shromáždění, na němž na konci roku 1997 demonstrující podporovali Václava Klause. Toho z křesla předsedy vlády smetl takzvaný "sarajevský atentát".

Jan Koukal

Ostře odsoudil i výzvu tehdejšího pražského primátora Jana Koukala, aby Pražané přišli manifestovat. "Měl by odstoupit," vyzýval ho Havel.

Koukala to z klidu nevyvedlo a odpověděl Václavu Havlovi, že má právo na svůj názor - a v primátorské kanceláři následně seděl Jan Koukal až do komunálních voleb v roce 1998.

5. Chce to něco nového, hezkého. Třeba lávku

"Stará lávka byla ohyzdná, chtěl jsem, aby vznikla nová, modernější a důstojnější. Má symbolizovat dobré vztahy mezi prezidentem a premiérem," vysvětloval v červenci 1998 Václav Havel, proč nechal vybudovat lávku nad Chotkovou ulicí.

Průchod valem Prašného mostu a navazující řešení cest v Jelením příkopu.

Ostatně různé památky po něm na Hradě a v okolí zůstanou napořád - třeba tunel v Jelením příkopě nebo oranžerie Evy Jiřičné.

6. Co s novým územním plánem Prahy?

"Mám na mysli takový rozvoj, který by na jedné straně chránil specifickou atmosféru Prahy, její magické kouzlo a památky a který by zároveň otevíral Praze možnost, aby byla moderním velkoměstem," objasňoval v dubnu roku 1999 prezident Havel na schůzce se zástupci města nad územním plánem.

Už tehdy v něm plán budil zjevné rozpaky, a to až do současnosti.

7. Jak s manželkou Dagmar pomohli kostelu sv. Anny

Odsvěcený kostel svaté Anny.

"Kostel svaté Anny je velmi tajemné místo a dává velký prostor k přemýšlení. Měly by se tu konat diskuse, koncerty, výstavy i happeningy," líčili manželé Havlovi v roce 2004 plány s kostelem, jemuž se nyní říká Pražská křižovatka.

Vize 97 opravila za desítky milionů korun kostel, kde se od té doby konaly koncerty i slavnosti. I ta zatím nejsmutnější událost: rozloučení s Václavem Havlem.

8. S lidmi demonstroval proti koalici ODS a ČSSD

Václav Havel na ustavujícím jednání pražského magistrátu

"Koalice ODS a ČSSD se mi hrubě nelíbí. Mám dojem, že to bylo už dávno domluveno a přichystáno," nahněvala v listopadu 2010 Havla, tehdy už hodně nemocného, čerstvě uplácaná koalice. Proto také doprovodil demonstranty na zasedání pražského zastupitelstva.

Nic nezměnil on ani Pražané. Až po roce se ukázalo, jak křehká a neživotná tahle koalice byla.

9. Je to bezvadný návrh, chválil Havel blob

Vizualizace blobu

"Je to bezvadný návrh, který má stát tam, kde stojí," pochvaloval si Havel vítězný projekt na novou Národní knihovnu.

Jenže za pár měsíců se ozval Václav Klaus, kterého návrh Jana Kaplického zhnusil – a bylo po blobu. Tehdy se Havel také pustil do kritiky Pavla Béma a jeho radních: "Jsem zneklidněn určitou bezkoncepčností vývoje města a jsem zneklidněn i poměry na magistrátu."

10. Za dům bojoval ještě pár měsíců před smrtí

Domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy.

"Vážený pane ministře, dovolte mi, abych veřejně vyjádřil svůj smutek nad souhlasem, který jste dal ke zbourání domů na Václavském náměstí. Ještě větší než má lítost z bourání je můj strach z obludy, která bude na místě zbořených domů stát," napsal v červnu 2011 prezident ministru Besserovi kvůli bourání domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí (více čtěte zde).

Ministr už ve své funkci skončil, dům ještě stojí. (O odstoupení Jiřího Bessera čtěte zde.)