Na Václava Havla vzpomíná i lánský kronikář František Pošta. Prezident tu byl

Na Václava Havla vzpomíná i lánský kronikář František Pošta. Prezident tu byl často, zúčastnil se tu veřejných akcí, doplnil. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Havel nebyl pro lidi z Lán jen prezident, ale i soused

Lidé v Lánech nevzpomínají na Václava Havla jen jako na veřejně známou osobnost. Byl pro ně soused. Otevřel jim zámek, který znali jako nedostupný. Chodil mezi ně do hospody, vídali ho, jak zkouší jezdit na koni. Lidé v Lánech byli v neděli zřejmě první, kdo sloužil za bývalého prezidenta mši.

"Lány byly vždy vnímány jako prezidentské sídlo, svým způsobem všichni prezidenti na Lány jezdili. Nicméně před Havlem byl zámek i celé sídlo nepřístupné, i pro Lánské. S příchodem Václava Havla se to změnilo, otevřel park lidem, umožnil nahlédnout dovnitř," řekl bývalý starosta Lán Jan Loskot.

Havel byl známý tím, že chodil posedět do místních restaurací. Do památníku Evy Hamouzové, ke které chodil do hospody Fontána, se podepsal jako soused.

"Bývalo to úžasný. On je... tedy vlastně býval takový hrozně skromný, milý a usměvavý člověk, přesně takový, jak ho všichni pamatujeme," zavzpomínala Hamouzová.

Když jí napsal poděkování do památníku, za své jméno do závorky připojil "soused". "Protože máme restauraci hned vedle zámecké zdi, tak to bral tak, že jsme sousedé," doplnila.

Objednával si salát a dvě deci vína

Havel přicházel se svojí ženou Dagmar nebo s Táňou Fišerovou. Vždy se nejprve objevila jeho ochranka. "Zamluvili stůl a zkontrolovali restauraci, jestli je všechno v pořádku, a upozornili hosty, že přijde pan prezident. Samozřejmě se pak se všemi pozdravil a popovídali si," doplnila bývalá hospodská.

Prezident si prý objednával zeleninový salát a dvě deci vína. "Pivo si u nás nedal nikdy. Nevím, říkávali, že je pivař, ale u mě pivo nikdy nepil, jenom decentně vínko," dodala.

S Havlem se několikrát setkal i lánský kronikář František Pošta. "Prezident tu byl často, zúčastnil se tu veřejných akcí, třeba tancoval pod májkou ještě s paní Olgou. Mluvili jsme spolu o tom, že by bylo dobré udělat tady velké Masarykovo muzeum, pověřil pak svého kancléře Medka a podařilo se to. V mých očích to bylo hodný člověk," svěřil se Pošta.

Hovory z Lán

* Kompletní zvukový záznam pořadů, ve kterých Václav Havel coby prezident ze zámku v Lánech pravidelně komentoval dění, zveřejnil letos digitální archiv Knihovny Václava Havla.

* "Hovory" vysílal Československý a Český rozhlas v letech 1990 až 2000. Pořad měl celkem 335 dílů, jejich délka je přes 115 hodin a všechny lze volně stáhnout v MP3 souborech ze stránek www.vaclavhavel-library.org.

* V pozdějších dílech vystupují také další osobnosti, třeba Václav Klaus, Miloš Zeman, Jan Švejnar, Pavel Tigrid, Jakub Patočka a Petr Pithart.

Připomněl, že po vzoru Masaryka zkoušel Havel v Lánech jezdit na koni, ale prý to vzdal, když z koně spadl.

Havel se v Lánech zastavil dva dny před tím, než skončil ve svém prezidentském úřadě - v lednu 2003. Přišel se rozloučit na obecní úřad.

Lánští litují, že mu nestihli udělit čestné občanství. "To se nestihlo. Dostal je až potom Václav Klaus," dodal Pošta.

Mši za zemřelé sloužil farář i za Havla

Lánský katolický farář Mariusz Walczak sloužil 18. prosince, jako obvykle v neděli, mši svatou za zemřelé. Tu poslední věnoval i Václavu Havlovi.

"Po tom, co jsme se zprávu v poledne dozvěděli, přišli lidé s tím, abychom mši sloužili i za něj. Václav Havel patří k Lánům a patří i do katolické obce," vysvětlil Walczak.

Ve vestibulu lánského obecního úřadu bylo v pondělí zřízeno pietní místo, kam lidé chodí zapalovat za bývalého prezidenta svíčky. Podle starosty Karla Skleničky se svíčky objevují i u sochy T.G.Masaryka. "A pak ještě na jednom nezvyklém místě: měli jsme tu sochařské sympozium a jedno z děl nese název Hovory z Lán - i u něj lidé svíčky zapalují," řekl Sklenička iDNES.cz.

Zastupitelstvo obce Lány pojede podle jeho slov v úterý do Prahy podepsat kondolenční knihu, v pátek se pak zúčastní i pohřbu.

,