Od nového roku už nebude možné zachovat herny jen v některých ulicích. Ilustrační snímek

Od nového roku už nebude možné zachovat herny jen v některých ulicích. Ilustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Praha musí hazard úplně zakázat, nebo povolit. Omezení je diskriminující

  • 4
Praha se bude muset definitivně rozhodnout, jestli hazard zakáže plošně, anebo se stane novým Las Vegas. Zatímco v některých ulicích hazard kvete, v jiných je zakázán. Podle antimonopolního úřadu to je ale diskriminace a politici tak omezují volnou soutěž trhu.

Sedmnáct městských částí reguluje hazard částečně. Vymezují ulice, kde mohou herny stát, dobu, kdy mohou být otevřené, či typ provozovny, kde je možné „bedny“ mačkat, tedy například kasina.

Hazard v Praze

17 z 22 pražských městských částí hazard reguluje částečně.

Nejvíce povolených hracích přístrojů je v současnosti v Praze 1 (1 263) a Praze 4 (1 074 přístrojů).

Pět městských částí hazard zakazuje úplně. Nulovou toleranci vyhlásila Praha 2, Praha 5, Praha 6, Praha 7 a Praha 12.

V hlavním městě lze celkem najít 7 933 herních přístrojů.

Zdroj: Ministerstvo financí, červenec 2014

„Úřad vyzývá obce, aby nejpozději k 1. lednu 2015 zveřejnily všechna kritéria, na základě kterých se regulace na jejich území uplatňuje,“ uvedl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Městům pak zbudou dvě varianty, buď hazard zakážou úplně, nebo ho zcela povolí. „Jinak totiž hrozí, že ti soutěžitelé, kteří budou moci na daném trhu i nadále působit, budou zvýhodněni oproti těm, kteří budou nuceni své podnikání ukončit,“ dodal Rafaj.

Skončit by tak měl dlouholetý boj o to, které herny v Praze zůstanou a které naopak zmizí. Předejít by se tak mělo i podezření z korupčního jednání šéfů jednotlivých městských částí. Ty aktivisté osočují z nečistých praktik při výběru heren, které mají v ulicích zůstat.

„Radnice zpravidla nikdy neuvedly hodnověrné důvody k ponechání či zrušení toho kterého podniku. Jedinou výjimkou jsou radnice, které šly cestou nulové tolerance,“ tvrdí Martin Svoboda, šéf sdružení Občané proti hazardu.

Finální slovo při tvorbě protihazardní vyhlášky má Praha. Magistrát totiž konečnou podobu regulace hazardu vždy schvaluje, v praxi však respektuje míru omezení, kterou si zvolí každá radnice jednotlivých městských částí sama.

Pravidla pro hazard

„Nejsme pro úplný zákaz, ale ani pro rozšiřování heren. Jsme pro omezení hazardu,“ tvrdí třeba Pavel Caldr, starosta Prahy 4, kde je v současnosti necelá třicítka heren. Od ledna 2015 si však bude muset nový starosta, který vzejde z podzimních voleb, vybrat. Mít herny jen na některých ulicích už nebude možné.

Se svou regulací jsou spokojení i v Praze 1, tady zůstala dvacítka kasin. „Jsme přesvědčeni, že stávající regulace hazardu v Praze 1 je dostatečně kompromisním řešením vzhledem k společenské bezpečnosti luxusních kasin v centru,“ tvrdí starosta první městské části Oldřich Lomecký.

Avšak i zachování kasin by mělo mít v budoucnu jasná pravidla. Antimonopolní úřad navrhuje obcím, aby přesně vymezily, v jakých oblastech mohou být loterie provozovány. „Snahou úřadu není zvýšit množství loterijních provozoven, ale zabránit diskriminaci při jejich regulaci,“ dodal Rafaj.

Herny bude tedy možné zakázat v celé čtvrti, v centru města či třeba v sociálně slabší lokalitě. Musí se však jednat o celistvý územní celek. Vybírat podniky, které mají zůstat a které zmizet podle nejasného klíče napříč ulicemi, už nebude možné.