Lebka svatého Václava (907 - 935), českého knížete a světce

Lebka svatého Václava (907 - 935), českého knížete a světce | foto:  Petr Topič, MAFRA

Našli jsme část praporce svatého Václava, domnívají se historici

  • 106
Praporec svatého Jiří, který je součástí svatovítského pokladu, zřejmě obsahuje chybějící součást zbroje svatého Václava. Ta by tak i s praporcem byla konečně kompletní. Historici již několik let zkoumají přilbu, drátěnou košili a meč světce, kterého nechal 28. září roku 935 zavraždit jeho bratr Boleslav.

"My si dnes myslíme, že ten křížek, který je dnes na praporci svatého Jiří, byl původně na praporci svatého Václava," řekla kurátorka sbírek Pražského hradu Milena Bravermanová stanici Český rozhlas - Radiožurnál.

Praporec svatého Jiří je trvale vystavený v expozici svatovítského pokladu na Pražském hradě, křížek na něm je zhotovený ze železného pletiva a lemovaný zlatem.

Podle Bravermanové jsou si nesmírně podobné technologie výroby křížku a kroužkové zbroje, kterou nosil kníže Václav. Textilie původního praporce svatého Václava se nedochovala. "Protože funkce svatého Jiří a svatého Václava byla obdobná v pojetí křesťanského bojovníka, tak ten křížek potom byl přemontován na praporec svatého Jiří," domnívá se Bravermanová.

Všechny čtyři relikvie - přilbu, zbroj, meč a praporec - zmiňuje již v roce 1260 jeden z pokračovatelů kronikáře Kosmy. Svatý Václav údajně pomohl Přemyslu Otakarovi v bitvě u Kressenbrunnu.

Podle Bravermanové se nyní pravděpodobně podařilo všechny tyto čtyři relikvie shromáždit. Pomocí moderních technologii tým historiků již zjistil, že jak přilbici, meč, tak i košili kníže Václav vzhledem k jejich stáří skutečně mohl používat na bojišti. Svědčí o tom i stopa po zásahu sekyrou na přilbici. 

O meči se historici domnívali, že pochází ze 14. století a jedná se pouze o ceremoniální maketu. Výzkumy ovšem prokázaly, že meč pochází již z doby svatého Václava a navíc byl plně funkční. Historici zjistili také to, že je pletivo kroužkové zbroje z 90 procent původní (o nových poznatcích archeologů zde).

"Všechny ty předměty jsou v podstatě stejně staré jako český národ. A dokud tady jsou, tak pokud budeme fatalisté, dá se říct, že český národ bude stále chráněn svatým Václavem," dodal správce sbírek Petr Ledvina.  

,