Obchodníci v centru Prahy se předhánějí, čím zaujmou. Někteří často sáhnou po hlasité hudbě. (Ilustrační snímek)

Obchodníci v centru Prahy se předhánějí, čím zaujmou. Někteří často sáhnou po hlasité hudbě. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Stánkaři lákají zákazníky na hlasité disko, stěžují si lidé z Prahy 1

  • 5
Obyvatelé centrální části Prahy si stěžují, že prodejci suvenýrů v poslední době lákají zákazníky monotónní hlasitou hudbou. Přitom reproduktory mívají i nad vchodem do prodejen. Hygienik radí, aby to lidé nenechali jen tak být a stěžovali si.

Pokud se člověk prochází uličkami historického jádra Prahy, může si někdy připadat jako na Jadranském pobřeží. Restaurace, ale zejména obchody se suvenýry se mnohdy vzájemně překonávají v tom, kdo jakou hudbou více upoutá. A jak hlasitou.

Není výjimkou, že reproduktory majitelé bez skrupulí umístí přímo do vchodů svých prodejen, aby efektu lákání zákazníků takříkajíc "přidali grády".

Jak se bránit hluku

Lidé by se měli se svými podezřeními o překročení limitů hluku obracet zejména na Krajskou hygienickou stanici v Praze či na příslušné městské úřady.
Kontakt na KHS Praha e–mail: podatelna@hygpraha.cz web: www.hygpraha.cz, telefon: 296 336 700.
Rady, jak postupovat, jsou dostupné také na webových stránkách Ekologického právního servisu www.eps.cz.

"Pro lidi, kteří jsou nuceni pobývat v centru města, je hlasitá hudba úplně největším utrpením. V posledních zhruba čtyřech letech se totiž rozmohl prodej suvenýrů jakýmsi balkánským stylem," stěžuje si Michal Šanda, který pracuje v Divadelním ústavu v Celetné ulici. Co tím myslí?

"Obchody jsou celoročně otevřené dokořán. Na práh dveří, případně nad ně pak prodejce umístí reprobednu a z ní se nepřetržitě ozývá muzika. Povětšinou v rytmu disko. A věřte, že poslouchat několik let, den co den po celou pracovní dobu disko, je psychicky krajně namáhavé. Doslova k zešílení," svěřuje se Šanda.

Že jde o trend, potvrzuje i bývalý hlavní hygienik Prahy Vladimír Polanecký. "Dříve to nebylo. Až v poslední době se tento způsob propagace rozšířil. A je to skutečně hodně nepříjemné," tvrdí . 

Někteří obyvatelé žijící v okolí Staroměstského náměstí popisují, že dříve třeba jen stačilo zajít za majitelem obchodu a ten hudbu následně ztlumil. Dnes tomu tak povětšinou není.

"Nyní prodavači většinou česky nerozumějí a dohoda tak s nimi není prakticky možná. A když už se domluvíme, za pár měsíců se parta prodejců vymění a celé se to opakuje," přidává své zkušenosti Jiří Hlaváč ze Starého Města.

Podle své mluvčí Veroniky Blažkové se problematikou hluku úřad Prahy 1 trvale zabývá. Spolupracuje při tom s policií, strážníky a státní správou. Těžko však obchodníka nutit, aby nepouštěl monotónní discorytmus.

Praha 1: Problémové prodejce kontrolujeme víc

"Hlavním zdrojem překračování limitů hluku jsou podnikatelé v oblasti pohostinství a obchodu a hlavně jejich hlučná hudba z reproduktorů umístěných ve vchodech obchodů," potvrzuje slova místních lidí mluvčí Blažková.

Kontrolu provádí speciální oddělení kanceláře starosty. "Pokud je zjištěno překročení hladiny hluku, které třeba ruší noční klid občanů, je zahájeno řízení s původcem hluku, jež vede ke snížení provozní doby," uvedla mluvčí.

To je však možné jen v případě, že se jedná o nájemce v domech patřících první městské části. Pokud jsou prostory v soukromém vlastnictví, musí problém vyřešit například policie, která ukládá pokutu.

Praha 1 má seznam problematických provozoven, na něž se více zaměřuje a častěji je kontroluje. Nicméně hlavní instituce, která může kontrolovat a hlavně měřit hluk, je hygienická stanice. Má to v popisu práce.

"Takže by to chtělo, aby si lidé stěžovali. Nám se třeba na základě upozornění lidí kdysi podařilo zakázat houkání pojízdné prodejny se zmrzlinou," dodává hygienik Polanecký. Se stížnostmi je pak nejlepší se obracet právě na krajskou hygienickou stanici, případně na úřad Prahy 1.