Jiří Kunčar je obviněn z okrádání lidí v domově pro seniory v Šestajovicích. | foto: Petr Topič, MAFRA

Kauza podvodného domova důchodců: šéfka viní druha, ten zas lásku k ní

  • 1
Obvodní soud pro Prahu 9 začal v úterý řešit kauzu problémového domova pro seniory Petruška v Šestajovicích. Ředitelka domova Petra Brožová a její bývalý druh Jiří Kunčar se zodpovídají z podvodů a dalších deliktů, za které jim hrozí až osm let za mřížemi.

Podivné události kolem Petrušky odstartovaly před dvěma lety. Ač domov neměl potřebnou akreditaci ani odborný personál, začal fungovat jako sociální zařízení pro seniory.

Ředitelka Brožová podle obžaloby přijímala do zařízení klienty z různých nemocnic i léčeben dlouhodobě nemocných. Od nich pak spolu se svým bývalým druhem vybírala vysoké částky. Žaloba uvádí hned několik takových případů.

Z konta jednoho z pacientů, převzatého z bohnické psychiatrické nemocnice, obžalovaní podle spisu vybrali 142 tisíc korun. Jinou klientku, jež byla přivezena do Petrušky s Alzheimerovou nemocí, pobyt v Šestajovicích vyšel dokonce na víc než milion korun. Další muž, kterého do Petrušky převezli z léčebny dlouhodobě nemocných v Českém Brodě, přišel o šperky a 2 500 eur, které ředitelka převzala do úschovy a nevydala, shrnuje obžaloba.

Brožová, žena se základním vzděláním a předchozí praxí pokladní v samoobsluze, také jedné z klientek údajně slíbila nové zuby. Stařenka však neviděla ani protézu, ani víc než pět tisíc, které ředitelce domova v předstihu zaplatila.

Kunčar si zase podle obžaloby půjčil 95 tisíc korun díky potvrzení o zaměstnání, které mu jeho družka neoprávněně vytvořila. „Potvrdila mu, že pracuje v Petrušce jako sociální pracovník, ač v této době pracoval oficiálně jako skladník,“ uvedla žalobkyně.

Podvod? Ne jen doplatek

Petruška neměla ani svůj podnikatelský účet, peníze chodily přes Kunčarovo konto, nebo se potřebné věci platily v hotovosti.

Brožová ve své výpovědi vinu popírala, vše shazovala na někdejšího druha. Podle ní vedl korespondenci o klientech přes její mailovou adresu. Sama v domově prý v osudné době příliš často nebývala, protože se zotavovala z těžkého porodu.

„Kunčar mi pomáhal. Docházel do domova a měl přístup i k firemnímu razítku,“ popírala Brožová i to, že by mu poskytla podvržené podklady pro půjčku u banky. Popřela také kauzu se zuby: peníze, jež si od seniorky vzala, prý sloužily jen jako doplatek k nájmu v Petrušce.

Brožová při výslechu připustila, že má jako koníček poker. „Ale za hry jsem nikdy neplatila,“ tvrdila kategoricky. 

Do konfliktu se zákonem se však dostala už před třemi lety, kdy od kolínského okresního soudu odešla s trestem na tři roky vězení s pětiletou podmínkou za podvody.

Brožová odpovídala jen na otázky předsedkyně senátu. Když se žalobkyně začala ptát na to, jak vypadalo hospodaření a činnost Petrušky, odmítla vypovídat a vrátila se na lavici obžalovaných.

Osudná zamilovanost

„Stydím se za to, co jsem udělal, co je mi kladeno za vinu,“ začal svou dvouhodinovou výpověď Kunčar. Ten doznal i to, že peníze klientů chodily na jeho konto. Potvrdil v podstatě také další body obžaloby.

Připustil i svůj podíl na největším, milionovém výběru, stejně jako následnou snahu zmanipulovat seniorku tak, aby podepsala fiktivní darovací listinu a stáhla trestní oznámení pro podvod, které podala spolu se svým známým.

„Já jsem potřebný formulář našel na internetu. Pak jsme jej dali té paní. Potřebné údaje diktovala Petra Brožová,“ uvedl Kunčar. Tvrdil, že peníze z této transakce dal Brožové.

„Miloval jsem paní Brožovou. Vztah, který trval od roku 2012, jsem se snažil zachránit až do konce. Do zatčení v roce 2014 jsem půjčky od banky a úvěrové společnosti nevyužil pro sebe, ale investoval jsem pro potřeby Petrušky,“ tvrdil.

Proces nyní bude dál pokračovat, na řadu přijdou výslechy svědků a znalců.