Noční ruch v pražské Dlouhé ulici na Starém městě a okolí. | foto: Michal Šula, MAFRA

Návštěvníci barů proudí starou Prahou a hlučí jak sekačka na plný výkon

  • 24
Desítky lidí proudí ulicemi, křičí a smějí se. Noční ruch na pražském Starém Městě, proti němuž místní sepisují petice, okusila na živo i redaktorka MF DNES. Vybavila se hlukoměrem a zamířila do Dlouhé ulice. Místy stoupla hladina hluku i přes 90 decibelů.

"Já cítil se králem, teď chudák jsem málem," svolává známou odrhovačkou, kterou možná zvolil kvůli výši účtu v baru, asi padesátiletý lehce ovíněný Moravan hejno kamarádek v minisukních a s leopardími kabelkami.

Chlápek si sundává kravatu a mává s ní nad hlavou jako lasem, až málem zakopne o odhozenou prázdnou lahev od tequilly.

A děvčata, která by mu muži v jeho věku mohli závidět, za ním cupitají na jehlách a hlasitě se chichotají. Je noc z pátku na sobotu. Chvíli před druhou ráno.

Moravanova partička přechází z jednoho baru do druhého, jako ostatně i desítky dalších lidí. Data na hlukoměru kolísají mezi osmdesáti až devadesáti pěti decibely. Mimochodem - vysavač vyluzuje asi 70 decibelů a zmíněných devadesát odpovídá spíše sekačce na trávu nebo elektrickému nářadí.

"Jo. Bydlet bych tu vážně nechtěl," utrousil v pátek večer taxikář. Dlouhou ulici a její nejbližší okolí zná více než dobře. Jezdí sem skoro každou noc, aby rozvezl do postelí ty, kdo se pobavili.

Místní sepisují petice

Mnozí z nich se vyspí dobře a bude je tížit maximálně sobotní kocovina. Řadu rodin, kterým křičeli pod okny, bude tížit podobná bolest hlavy z nevyspání kořeněná pocity nespravedlnosti a do značné míry i bezmocnosti.

V Dlouhé a okolí se totiž "paří" nejen o víkendu, ale i v týdnu a místní obyvatelé jsou už tak naštvaní, že kvůli hluku sepisují petice.

Politici z radnice Prahy 1 chtějí být přísní, jak se v předvolebních časech stává, a hrozí majitelům barů, že jim zkrátí otevírací dobu na desátou večerní (informovali jsme o tom zde).

Představitelé radnice se kvůli problému již několik týdnů scházejí s místními lidmi i s provozovateli barů. Naposledy se minulý týden dohodli na tom, že rozvěsí na pouliční lampy cedule, které cizince upozorní, že v této části města je zakázané pít alkohol na ulici.

Největší hluk mají na svědomí návštěvníci barů na chodnících a taxikáři - kružítka, jak jim kolegové z branže říkají - kteří opakovaně projíždějí Dlouhou a dalšími ulicemi, dokud "neuloví" zákazníka. Co šest vteřin, projede ulicí jedno auto.

"Řvouny" třeba kropí vodou

Část viny leží i na některých barech, před jejichž vstupy lidé čekají, až je pustí dovnitř.

"Rodiče bydlí za rohem a hluk jim nevadí. Ale sousedé volali policii, když jim někdo hodil dlažební kostku do okna," říká dvacetiletý student Stanislav Balík.

Stejně jako mnoha dalším, kdo se občas chodí do Dlouhé pobavit, by mu vadilo, kdyby radnice omezila otevírací dobu.

"Vždyť podnikání přináší Česku peníze. Mohou místo toho omezit počty taxíků a kluby by nemusely pouštět dovnitř tak mladé hosty," dodá a ohlédne se po skupince sotva patnáctiletých cizinců, kteří se těsně předtím ptali, kde je bar Chapeau Rouge, a teď k němu s hlasitým řevem běží.

Jiní tak shovívaví nejsou, a když jim dojde trpělivost, občas prý podnikají i záškodnické akce. "Když můj známý nemůže vydržet, jak hlasitě se mu pod ložnicí baví lidi, tak je ze své terasy v Karlově ulici zkropí vodou," vypravuje asi třicetiletý muž, jak někteří řeší krizi.

Radnice chce kromě cedulí zavádět i další pravidla. Bavit se o nich bude s podnikateli ve čtvrtek. Provozovatelé klubů chtějí například poslat na ulici ochranku, která výtržníky ztiší.