Některá města ve středních Čechách v sobotu zhasnou, zapojí se do akce Hodina Země. (ilustrační snímek)

Některá města ve středních Čechách v sobotu zhasnou, zapojí se do akce Hodina Země. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Střední Čechy v sobotu večer zhasnou, zapojí se do Hodiny Země

  • 0
V sobotu v půl deváté večer pohasne osvětlení hned několika měst a památek ve Středočeském kraji. Začne akce za ochranu životního prostředí Hodina Země. Některé radnice ale chrání přírodu i bez speciálních akcí. Používají recyklovaný papír, propisky a místo balené pijí vodu z kohoutku.

V sobotu večer potemní ulice například v Mníšku pod Brdy, Velvarech, Čelákovicích, Kostelní Lhotě, zhasne i kostel v Kamýku nad Vltavou, zámek Konopiště, chrám svaté Barbory v Kutné Hoře či zámecký hotel Liblice na Mělnicku.

Zapojí se i Praha

V sobotu v půl deváté zhasne slavnostní osvětlení Petřínské rozhledny, Karlova mostu, Staroměstské a Mostecké věže, Vyšehradu, Obecního domu, Prašné brány, Staroměstské a Nové radnice. Rozsvítí se opět o hodinu později.

Připojí se i Říčany u Prahy. "Je za tím jedna myšlenka: lidé by měli uvažovat nad tím, kolik toho spotřebují a co z toho je opravdu nutné," poznamenal starosta Říčan Vladimír Kořen.

Jiná města se akce neúčastní, ale svůj postoj k životnímu prostředí demonstrují šetrným hospodařením na úřadech. Některá vytřídí odpad do poslední baterky a ohryzku od jablka. Jiná pro své zaměstnance pořídila stojany na kola, aby do práce nejezdili autem.

V Benešově nabízejí vodu z kohoutku, neprodukují plasty

Z větších měst v kraji lze za baštu ekologického chování jednoznačně označit Benešov. Kromě běžných věcí zde dodržují úředníci i méně obvyklá pravidla: užívají třeba bloky, obálky a ručníky z recyklovaného papíru a píší propiskami či kuličkovými pery vyrobenými z recyklovaných PET lahví.

Kromě toho například přestali kupovat návštěvám úřadu nápoje v PET lahvích. "Nyní podáváme pitnou vodu z vodovodního řadu, tím jsme omezili plastové odpady," popisuje tajemnice Městského úřadu v Benešově Miloše Stibůrková. Město také v dohledné době hodlá zakoupit dvě jízdní kola pro terénní pracovníky.

Benešov dokonce vyzkoušel po nějakou dobu nakupovat i v přírodě odbouratelné čisticí prostředky pro úklid v budově úřadu. "Kvůli jejich vysoké ceně na českém trhu jsme od toho ovšem odstoupili," podotkla Stibůrková.

Zástupci města rovněž předloni vyrazili na Island, aby se zde v "zeleném úřadování", jak se ekologicky šetrnému přístupu radnic říká, inspirovali. Nyní už rok a půl visí na úřadě kodex, podle kterého se zaměstnanci řídí.

Radnice v Berouně zase loni pořídila kolárnu pro zaměstnance, kteří jezdí do práce na bicyklu. "A přibývá jich," komentuje situaci mluvčí Pavla Švédová. Úřad kromě jiného třídí biologický odpad, což dělá podle předsedy kutnohorského sdružení Ekodomov Tomáše Hodka minimum radnic.

Kompostování je podle Hodka přitom nejlevnější způsob, jak se bioodpadů zbavit – oproti drahému odvozu směsného odpadu. "V Německu je třídění bioodpadu na radnicích naprostý standard," uvádí Hodek, podle kterého je podstatné, aby šly úřady firmám ve městě příkladem.

Boleslav se nyní pokouší získat mezinárodní titul Fairtradové město. Tím se zaváže k podpoře výrobků s certifikací Fairtrade. "Jde o produkty ze zemí třetího světa, jako je káva, čaj nebo kakao. Certifikace zaručuje třeba to, že se při pěstování nezneužívala dětská práce, nebo právě fakt, že nebyla ničena příroda, například dávno zakázanými chemikáliemi," vysvětluje Tomáš Bílý, ředitel organizace NaZemi, která certifikaci v Česku udílí. Mladá Boleslav je jediné město v kraji, které na titul aspiruje.