V Berouně už vám po půlnoci nenalijí. (Ilustrační snímek)

V Berouně už vám po půlnoci nenalijí. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Hospody v Berouně musí zavřít o půlnoci, omezení chystají i další města

  • 1
V Berouně platí od 1. února vyhláška, která nařizuje restauracím a hospodám, aby ve všední den zavíraly o půlnoci, v pátek a v sobotu pak nejpozději ve dvě hodiny. Na berounském Husově náměstí proti tomu v noci z úterý na středu protestovaly zhruba dvě stovky lidí. Omezení otevírací doby chystají i další města.

Protest na berounském náměstí byl podle starostky města Šárky Endrlové neohlášený, ale poklidný. Dohlíželi na něj policisté a strážníci. Oficiální reakce (ani stížnost) ze strany provozovatelů zařízení nepřišla od doby, kdy město svůj záměr zveřejnilo, ani jedna.

Beroun je prvním z deseti velkých středočeských měst, které se rozhodlo omezit otevírací dobu všech těchto zařízení. Novinka se nevztahuje jen na hotelové bary, které slouží pouze ubytovaným hostům, a občerstvení v prodejnách čerpacích stanic.

"Provozovatelé podniků mohou žádat o případné výjimky, které bude řešit městská rada. Dosud o to požádaly zatím jen tři podniky," říká starostka. Delší provozní doba by mohla platit třeba při promítání důležitých sportovních utkání.

Města se chtějí zbavovat heren

Vyhláška má zajistit veřejný pořádek, proto se netýká jen zařízení s výherními automaty, kterých je ve městě devětadvacet a polovina z nich byla otevřena nonstop. Obyvatelé Berouna si totiž často stěžovali na rušení nočního klidu.

Stejný důvod dovedl k podobnému kroku i kladenský magistrát, který od loňského července omezil provozní dobu asi osmi podniků v okolí Václavského náměstí. "Ve všední den musí zavřít v deset hodin, večer před volnem o půlnoci. Na omezení máme pozitivní ohlasy, lokalita se zklidnila," říká mluvčí Kladna Vilém Frček.

Přesnou otevírací dobu zřejmě stanoví i připravovaná vyhláška v Mladé Boleslavi, ale tady se bude týkat jen zařízení, kde mají výherní automaty. Stejně jako v Kutné Hoře.

Další města řeší regulaci heren, ale ne omezování jejich provozní doby. "Není dobré, abychom veškerou činnost regulovali vyhláškou, to jsme si užili za minulého režimu," říká starosta Příbrami Josef Řihák. Tady chtějí omezit počet heren v místech, kde se častěji objevuje trestná činnost.

V Rakovníku už o jejich zrušení rozhodli, v roce 2015 by tu neměla zůstat ani jedna. Zastupitelé totiž zakázali provozování sázkových her a loterií na celém území města.