Hotel Praha na pražské Hanspaulce měl pro Prahu netypické rozměry.

Hotel Praha na pražské Hanspaulce měl pro Prahu netypické rozměry. | foto: ČTK

Odborníci navrhli Hotel Praha na Hanspaulce jako kulturní památku

  • 37
Skupina odborníků navrhla prohlásit dejvický Hotel Praha za kulturní památku. Objekt se přitom po 30 letech uzavřel pro veřejnost, jeho nový majitel má v plánu vybudovat rezidenční bydlení. Zda hodlá stavbu zbourat, nebo přestavět, není zatím jasné.

Podle skupiny odborníků, kterou tvoří teoretici, umělci, architekti a památkáři, je hotel postavený v letech 1979 až 1981 zcela unikátní ukázkou architektury vybočující z dobového průměru. Interiér stavby i vybavení hotelu pak považují za neobyčejně ucelený soubor dobového výtvarnictví a designu.

Podnět na prohlášení hotelu za památku zaslali odborníci 25. února ministerstvu kultury, které příslušné řízení může, ale nemusí zahájit.

O podání návrhu informoval historik architektury a památkář Ladislav Zikmund-Lender. Dále ho podepsali historička umění Milena Bartlová a výtvarník Pavel Karous. Návrh podporují i historik architektury Rostislav Švácha, kritik architektury Adam Gebrian nebo předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

Hotel Praha sloužil až do listopadu 1989 potřebám komunistické strany a československé vlády. Lidé ho dnes proto vnímají zejména jako symbol předlistopadové éry. Ani někteří odborníci v něm nevidí zásadní architektonické dílo.

Hotel je celostní umělecké dílo, tvrdí navrhovatelé

Předkladatelé návrhu však tvrdí, že stavba představuje experimenty s takzvanou tekutou architekturou a pozoruhodné je podle nich i krajinné tvarování jižního průčelí podle vrstevnic okolního terénu. Podle jejich názoru neměla budova ve své době v celém tehdejším Československu obdobu.

Její podoba vzešla z architektonické soutěže. Velkorysé řešení umožnila mimořádně vysoká finanční investice, protože hotel byl určen pro hosty ÚV KSČ. Architekti stavby Jaroslav Paroubek, Radko Černý a Arnošt Navrátil zachovali rozlehlý park, který byl na místě už od 19. století jako Petschkova zahrada.

Lustry pro hotel Praha navrhovala dvojice světově proslulých sklářských výtvarníků Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.

Objekt je tvořen ocelovým skeletem. Ve společných prostorách se dochovala unikátní souhra materiálů - dřeva, keramických obkladů, kamene - a mobiliář od Zbyňka Hřivnáče. Výtvarná díla včetně pozoruhodných osvětlovacích těles navrhovali přední umělci, například dvojice světově proslulých sklářských výtvarníků Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.

"Hotel Praha reprezentuje unikátní doklad dobového celostního uměleckého díla, kde je sladěna architektura, interiéry, výtvarné prvky i nábytek. Plán nového majitele vystavět na místě hotelu rezidenční bydlení navíc nezaručuje náhradu kvalitnější architekturou, což může být jediný legitimní důvod demolice stávajících staveb," napsali navrhovatelé ministerstvu.

,