Řetěz pražského primátora

Řetěz pražského primátora | foto:  Dan Materna, MAFRA

Odmítnout převzít primátorský řetěz je pohrdání úřadem, myslí si Špaček

  • 308
Hned několik prvenství drží Tomáš Hudeček od svého zvolení pražským primátorem. Nejen, že je historicky nejmladší hlavou města, ale navíc jako první odmítl převzít primátorský řetěz, i když jde o 120 let starou tradici. Podle odborníka na etiketu Ladislava Špačka jde o nešťastný krok.

"Primátorský řetěz jen tíží. Připomíná řetěz z Pána prstenů, a proto mu bude lépe v muzeu." 

Tato slova pronesl nový pražský primátor Tomáš Hudeček těsně po svém zvolení. Ještě nikdy se přitom nestalo, že by nově zvolená hlava hlavního města odmítla převzít tento historický symbol vlády nad Prahou. Symbol starý 116 let.

Primátorský řetěz

Vyroben byl podle návrhu Antonína Balšánka v roce 1897, aby navázal na symbol pečeti z 15. století coby symbolu moci obecního purkmistra. Žádosti obnovit starý obyčej vyhověl císař František Josef I. 

Primátor mohl nosit zlatý nákrční řetěz s medailonem a podobiznou císaře, na druhé straně se znakem Prahy. 

Je vyroben z 18karátového zlata a skládá se z 15 osmihranných a 18 oválných článků, které jsou zdobeny českými granáty. Zlatník Karel Ebner se musel zavázat, že nikdy podobné dílo už nevytvoří.

V roce 1909 byl prodloužen po vzoru řetězu londýnského starosty, jemuž mince sahala na konec vesty. Po 28. říjnu 1918 se řetěz kvůli podobizně císaře tři roky neužíval. Monarcha byl z medailonu odstraněn v roce 1921.

"Pan Hudeček odmítl tradiční symbol suverenity pražské samosprávy," řekl na adresu čtyřiatřicetiletého primátora bývalý mluvčí prezidenta Havla a odborník na etiketu Ladislav Špaček. Podle něj právě insignie v podobě řetězu dodávají úřadu primátora patřičnou vážnost.

"Všichni jsou zvědaví na primátora a symbolem jeho úřadu jsou právě tyto insignie. On sám je bez nich nebo tohoto úřadu nic," dodal Špaček. "Takhle pohrdat symboly pražské samosprávy je neslýchané," dodal kriticky.

Primátor Hudeček jako by si to začínal uvědomovat a svá čtvrteční slova už v pátek mírnil. "Nikdy neříkám nikdy. Dokážu si přestavit, že někdy k tomu nastane vhodná příležitost," odpověděl na otázku, zda existuje šance, že by si řetěz při nějaké příležitosti přece jen nasadil.

Originál nevyčíslitelné ceny

Symbol nevyčíslitelné hodnoty je bezpečně uložen v trezoru na magistrátu a na každý jeho přesun dohlíží policista.

"Primátorský řetěz se neužíval pouze po 28. říjnu 1918. Důvodem ovšem bylo to, že na rubu medaile byl portrét Františka Josefa I.," vysvětlil ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka.

Řetěz z osmnáctikarátového zlata začali primátoři opět nosit až o tři roky později, kdy byla podobizna rakouského mocnáře odstraněna.

Nutno dodat, že na funkci primátora neužívání řetězu nemá vliv. "Není to problém legislativní, spíš ceremoniální. Jde spíš o zvykové právo a tradici," dodal Ledvinka. 

Ale pokud by primátor například oddával a nechtěl si při tomto úředním úkonu nasadit šerpu se závěsným odznakem, na němž je zobrazen státní znak, měl by podle Ledvinky primátorský řetěz použít. K zvláštní situaci by pak mohlo dojít, pokud by se setkal s jinými českými primátory, například u prezidenta. "Pokud by všichni byli touto insignií ozdobeni a on ne, bude to působit neobvykle," řekl Ledvinka.

Současný symbol úřadu pražského primátora byl zhotoven v roce 1897. Medaili zdobí znak města a nápis Slovutnému starostovi král. hlav. města Prahy. 

"V letech 1939 a 1947/48 proběhly dva pokusy o výměnu medailonu. Ale nikdy se je nepodařilo realizovat. A tak i komunističtí primátoři nosili rakousko-uherskou medaili," popsal Ledvinka. Protože k ní nikdy nebyl vyroben duplikát, její cena se nedá vyčíslit.

Zachoval se nový pražský primátor správně, když odmítl převzít historický řetěz, symbol svého úřadu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 27. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 2656
Ano
Ano 2125