Syn zakladatele Jan Paukert při znovuotevření lahůdkářství na Národní třídě. Zemřel v lednu 2010. | foto: MF DNES

Soud řeší údajnou insolvenci lahůdkářství Paukert kvůli dluhům na nájmu

  • 14
Pražský soud zahájil insolvenční řízení s lahůdkářstvím Jan Paukert. Tradiční podnik z pražské Národní třídy, který kdysi zásoboval i stůl rodiny prezidenta T. G. Masaryka, podle insolvenčního rejstříku údajně dluží půl milionu korun za nájem.

Návrh na konci minulého roku podala společnost Prague City Golf, která provozuje osmnáctijamkové golfové hřiště na Zbraslavi. Součástí areálu je také restaurace Jan Paukert s terasou u 18. greenu. Právě té se má údajné dlužné nájemné týkat.

Lahůdkářství podle insolvenčního návrhu nezaplatilo část nájemného za druhou polovinu loňského března a nájemné za duben až červen 2014.

„Dlužník je ke dni podání tohoto návrhu v prodlení s úhradou dlužné částky ve výši 494 028 korun včetně DPH, a to více než 150 dnů,“ píše Prague City Golf ve věřitelském návrhu na zahájení insolvenčního řízení.

Po soudu věřitel chce, aby vyhlásil úpadek pražského lahůdkářství.

Zahájení insolvenčního řízení ještě neznamená, že je společnost opravdu předlužená nebo v insolvenci. Soud ji zahájí automaticky poté, co zkontroluje formální správnost insolvenčního návrhu. Jeho faktickou oprávněnost zkoumá až v dalším průběhu jednání.

Založeno v roce 1916

Některé firmy si insolvenčním návrhem pouze vyřizují účty s konkurencí a využívají ho pro nekalý konkurenční boj. Vyjádření lahůdkářské společnosti se zatím nepodařilo získat.

V nedávné minulosti takzvanému šikanóznímu insolvenčnímu návrhu čelily například velké stavební společnosti PSJ, Silnice Čáslav - Holding či Metrostav.

Právě jihlavské stavební společnosti PSJ přiřkl Městský soud v Praze za neopodstatněný insolvenční návrh náhradu materiální újmy milion korun.

Paukertovo lahůdkářství je tradičním pražským podnikem, jehož tradice sahá až do roku 1916, kdy ho jako první české velkolahůdkářství založili Jan a Štěpánka Paukertovi. Za první republiky se stalo symbolem kvality a patřilo mezi nejslavnější lahůdkářské domy v Evropě.

Navštěvovaly ho známé osobnosti jako Ema Destinnová, Hugo Haas, Lída Baarová, Jaroslav Seifert, Jan Werich či Jiří Voskovec. Paukertovy lahůdky zásobovaly také stůl rodiny prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

V roce 1952 bylo lahůdkářství znárodněno, až v roce 1991 podnik v restituci získal zpět syn zakladatelů Jan Paukert mladší. Po rozsáhlé rekonstrukci se lahůdkářství pod názvem Jan Paukert opět otevřelo v říjnu 2008. V roce 2012 získala stoprocentní podíl v podniku skupina Natland.