Okurky kornišonky ve sladkokyselém nálevu byly okamžitě staženy z distribuce. Ilustrační snímek

Okurky kornišonky ve sladkokyselém nálevu byly okamžitě staženy z distribuce. Ilustrační snímek | foto: SZPI

Inspekce našla u Prahy plesnivý sklad plný prošlých potravin

  • 472
Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce objevili ve skladu potravin v Úvalech u Prahy více než dva tisíce prošlých okurek, u nichž bylo přelepeno původní datum spotřeby. Kromě toho tu byly i další prošlé potraviny, které měly navíc značení jen v němčině. Firma, které sklad patří, se brání, že s označením trvanlivosti potravin nikdo nemanipuloval.

Sklad s ohořelými stěnami a stropem objevili inspektoři při běžné kontrole. Skladové prostory v Úvalech patří společnosti Ing. Pavel Tomáš PT-Servis konzervárna, která je významným dodavatelem privátních značek do zahraničních řetězců Penny Market, Makro, Tesco, Globus, Spar i tradičních českých řetězců COOP a Jednota.

"Na balení jednoho druhu výrobku - sterilovaných okurek kornišonek v počtu přes dva tisíce kusů - byla zjevná snaha o vymazání původního data minimální trvanlivosti a bylo uvedeno datum nové, které 'prodlužovalo' trvanlivost výrobku o zhruba dva a půl roku. Řada jiných výrobků měla původní značení v němčině s prošlým datem spotřeby," uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Michal Spáčil.

Při prověřování pětipodlažního skladu našli inspektoři ve dvou patrech stopy po ohni, stěny a strop byly silně ohořelé, odlupovaly se z nich části malby a zdiva. Ve všech patrech pak byly podle slov mluvčího stopy po zatékání vody. Podlahy byly zaneseny nečistotami a veškeré skladované potraviny byly silně zaprášené.

"V suterénu jsme navíc našli stopy po hlodavcích a na stěnách viditelnou černou plíseň. V celé budově chyběla umyvadla a také osvětlení, naši inspektoři se tu museli pohybovat s baterkami," doplnil Spáčil.

Inspekce okamžitě zakázala prodej okurek kornišonek v kořeněném sladkokyselém nálevu. "O ostatních vadně označených potravinách nájemce skladu tvrdil, že jsou určeny k reklamaci a vrácení výrobci, případně k likvidaci," řekl mluvčí inspekce.

Sklad není ohořelý, jen očouzený, tvrdí firma PT servis

Podle jednatele společnosti PT Servis Pavla Tomáše nejsou prostory skladu ohořelé: "Jde o prostory bývalé udírny, v objektu se totiž dříve nacházela masná výroba. Stěny jsou tedy pouze okouřené, není na nich žádná 'černá plíseň' zmiňovaná inspekcí."

Zároveň dodal, že se jedná o klasický nevytápěný starý sklad, ve kterém během zimy dochází vlivem rozdílu venkovních a vnitřních teplot ke sražení vlhkosti ve sklepě. "Uskladněné zboží však tato vlhkost zasáhnout nemohla. Vizuální podoba místnosti nikterak neovlivňuje kvalitu zboží, které se nachází v hermeticky uzavřených obalech, zafoliované a na paletách," uvedl pro iDNES.cz Tomáš.

Zásadním způsobem se přitom ohradil proti tvrzení inspekce, že bylo prodlužováno datum minimální trvanlivosti u prošlých potravin. "S datem spotřeby nikdo nemanipuloval," tvrdí jednatel firmy.

Společnost se bude podle jeho slov řídit nařízením SZPI a do právního vyřešení celé záležitosti nebude uvádět označené potraviny do oběhu. Výrobky, u kterých nařídila inspekce přemístění, jsou nyní uskladňovány do jiných prostor. "Na opatření, kterým byl uložen zákaz uvádění do oběhu, jsme cestou své právní zástupkyně podali námitky, neboť jej máme za nezákonné," doplnil Tomáš.

Prodejce teď musí podle nařízení inspekce prokázat, jak s nalezeným zbožím naložil. Sklad, který je podle závěrů kontroly pro skladování potravin zcela nevyhovující, zakázala inspekce s okamžitou platností užívat.