Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspekce opět řeší odměny v řevnické škole, vyšetřování se nepohnulo

  19:33aktualizováno  19:33
Oblastní inspektorát práce opět projednává statisícové prémie na řevnické základní škole. Ty měly dostat dvě zástupkyně od ředitelky školy, na kterou posléze podali trestní oznámení ostatní učitelé. Vyšetřování ale v podstatě zatím nepokročilo.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Do školy přišly před dvěma lety v září, v prosinci dostaly každá odměnu ve výši 215 tisíc korun. Řeč je o zástupkyních ředitelky školy v Řevnicích. Učitel by si s průměrnou mzdou 28 338 korun podobnou částku vydělal za tři čtvrtě roku.

Štědrostí ředitelky Pavlíny Seidlerové, která do řevnické školy přišla ve stejnou dobu jako její zástupkyně, se zabýval Oblastní inspektorát práce, který ve škole provedl kontrolu (o podání trestního oznámení na ředitelku jsme psali zde).

„Poskytnutí odměn nebylo odůvodněno a při jejich rozdělení nezajistil zaměstnavatel rovné zacházení se všemi zaměstnanci školy v oblasti odměňování za práci,“ upozorňuje vrchní inspektor Oblastního inspektorátu práce pro Středočeský kraj Jaromír Elbel.

Proto za nerovné odměňování Oblastní inspektorát práce udělil pokutu 30 tisíc. Škola se však odvolala k nadřízenému Státnímu úřadu inspekce práce v Opavě a ten verdikt tento měsíc zrušil.

Celé projednávání se tak vrací středočeskému pracovnímu inspektorátu a je v podstatě na začátku. Ředitelka Seidlerová zatím zůstává na svém místě.

Kraj čeká na inspekci

„Odměny byly nestandardní. Zatím ale nepadlo žádné rozhodnutí, které by nás jako zřizovatele opravňovalo konat,“ říká místostarostka obce Marie Reslová. Pokud se pochybení prokáže, je podle ní Řevnice připravena jednat.

„V takovém případě se poradíme s právníkem, s nímž jsme v kontaktu, a provedeme nezbytné kroky.“ Mezi těmi je podle ní i případné odvolání. Reslová však dodává, že obec nechce školu v žádném případě destabilizovat, a odvolání je krajním řešením.

Na nestandardní prémie jako první poukázala Česká školní inspekce při jedné ze svých kontrol. Podle vyjádření náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse byly odměny vyplaceny za tvorbu Školního vzdělávacího programu.

„Je to jeden ze základních dokumentů reprezentující kvalitu výuky a provázanost předmětů,“ upozorňuje na význam programu Seidlerová. Do konce roku 2013, kdy byly prémie vyplaceny, však podle zjištění kontrolorů vůbec nevznikl.

„Proto bylo se školou zahájeno správní řízení, jež má na starosti oblastní inspektorát práce,“ dodává Andrys. Další kroky jsou podle něj v kompetenci krajského úřadu a Oblastního inspektorátu práce. Jenže v tomto momentu začíná úřednická přehazovaná.

Prvně jmenovaný krajský úřad tvrdí, že o tom, zda byly odměny nepřiměřené, a případně o kolik, musí rozhodnout inspektoři. Teprve pak může vydat nějaké rozhodnutí.

„Pokud bude vyčíslena částka a potvrzeno neoprávněné čerpání financí, budeme postupovat ve smyslu zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů včetně případného předepsání odvodu za porušení rozpočtové kázně,“ tlumočí stanovisko úřadu mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Ředitelka školy Pavlína Seidlerová na dotaz MF DNES uvedla, že vedení školy už v dané věci učinilo nápravu. „Stále nějakým způsobem vylepšuji řízení organizace,“ uvedla bez dalších podrobností.

Omluvila se značným množstvím práce. Podrobněji nekomentovala ani výši udělených odměn. Dle vyjádření kraje podobně vysoké odměny nejsou v jím zřizovaných školách běžné. Jejich výši však žádné zákonné nařízení neupravuje.

„Škola obdrží finanční prostředky podle počtu žáků ve škole na kalendářní rok a jejich použití je plně v kompetenci ředitele,“ říká Mertinová.

Tím, že strop prémií není právními předpisy stanoven a omezen, je podle školské inspekce obtížné udělenou výši peněz nějak komentovat nebo zpochybňovat. „Jiná věc je hledisko morálky a etiky a samozřejmě odměny musí být přiděleny v souladu s předpisy, což se v Řevnicích dle oblastního inspektorátu práce nestalo,“ konstatuje Andrys.

Dlouhodobým odpůrcem ředitelky Seidlerové je spolek Řevnice dětem. „Nelíbí se nám to jako precedent týkající se nakládání s penězi daňových poplatníků, takže když to vezmu osobně, tak vlastně i mými,“ podotýká jeho člen Jan Schlindenbuch.

Problémy od nástupu

V Řevnicích bylo kolem tamní školy rušno už v době nástupu současné ředitelky do funkce, v roce 2013. Proti Seidlerové, která předtím působila jako zástupkyně na škole v blízkých Dobřichovicích, se brzy po nástupu do nového působiště postavili tamní odboráři.

Jako důvod nespokojenosti mimo jiné uvedli údajně pochybný konkurz na ředitelku. Zmínili i nestandardní způsob odměňování některých pracovníků a na ředitelku kvůli tomu podali trestní oznámení. Na stranu odborářů se přidal také spolek Řevnice dětem, který vznikl v souvislosti s kauzou.

Seidlerová tehdy uvedla, že antipatie považuje za osobní mstu ze strany některých bývalých zaměstnanců řevnické školy. „Podle mého názoru jde nejspíše o snahu pošpinit vše, co se událo na škole,“ reagovala Seidlerová.

Situace ve škole navíc není jednoduchá. Zatímco na prvním stupni jsou žáci spokojeni, na druhém je to naopak. „Máme signály, že žáci na druhém stupni z naší školy odcházejí,“ popisuje Reslová.

Jasněji však zřejmě hned tak nebude. „Odvolací orgán má jiný názor. Je možné, že se to povleče,“ míní vedoucí právního oddělení středočeského inspektorátu práce Eva Hereinová.

 


Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Praha plánuje pro lidi s Lítačkou slevy na sdílená auta a kola

Ráno nasednout na kolo a dojet si s ním k tramvaji, kterou člověk zamíří do práce. Po konci směny odjet autem. Praha zvažuje, že by kartu do hromadné dopravy –...  celý článek

Záchranáři preventivně zkontrolovali 27 lidí kvůli požáru bytu na Černém Mostě...
Zájezd hudebníků se v Praze nakazil střevní infekcí. Mluvilo se o otravě

Celkem deset švýcarských hudebníků, z toho devět dětí, ve čtyři hodiny ráno odvezli pražští záchranáři s virovou střevní infekcí do nemocnice Na Bulovce. Podle...  celý článek

Řidič s autem uvízl na přejezdu u Kolína (18.8.2017)
Řidič nezvládl přejezd, z koridoru u Kolína museli auto odtlačit hasiči

Středočeští policisté a hasiči dopoledne zasahovali na železničním přejezdu u Kolína, kde uvázlo auto na kolejích. Žádný vlak se s vozem nesrazil, spoje však...  celý článek

Byt 3kk 87 m2 se zahradou
Byt 3kk 87 m2 se zahradou

Liberec XV-Starý Harcov, Liberec(nečleněnéměsto), Jizerská
3 878 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.