Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspekce opět řeší odměny v řevnické škole, vyšetřování se nepohnulo

  19:33aktualizováno  19:33
Oblastní inspektorát práce opět projednává statisícové prémie na řevnické základní škole. Ty měly dostat dvě zástupkyně od ředitelky školy, na kterou posléze podali trestní oznámení ostatní učitelé. Vyšetřování ale v podstatě zatím nepokročilo.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Do školy přišly před dvěma lety v září, v prosinci dostaly každá odměnu ve výši 215 tisíc korun. Řeč je o zástupkyních ředitelky školy v Řevnicích. Učitel by si s průměrnou mzdou 28 338 korun podobnou částku vydělal za tři čtvrtě roku.

Štědrostí ředitelky Pavlíny Seidlerové, která do řevnické školy přišla ve stejnou dobu jako její zástupkyně, se zabýval Oblastní inspektorát práce, který ve škole provedl kontrolu (o podání trestního oznámení na ředitelku jsme psali zde).

„Poskytnutí odměn nebylo odůvodněno a při jejich rozdělení nezajistil zaměstnavatel rovné zacházení se všemi zaměstnanci školy v oblasti odměňování za práci,“ upozorňuje vrchní inspektor Oblastního inspektorátu práce pro Středočeský kraj Jaromír Elbel.

Proto za nerovné odměňování Oblastní inspektorát práce udělil pokutu 30 tisíc. Škola se však odvolala k nadřízenému Státnímu úřadu inspekce práce v Opavě a ten verdikt tento měsíc zrušil.

Celé projednávání se tak vrací středočeskému pracovnímu inspektorátu a je v podstatě na začátku. Ředitelka Seidlerová zatím zůstává na svém místě.

Kraj čeká na inspekci

„Odměny byly nestandardní. Zatím ale nepadlo žádné rozhodnutí, které by nás jako zřizovatele opravňovalo konat,“ říká místostarostka obce Marie Reslová. Pokud se pochybení prokáže, je podle ní Řevnice připravena jednat.

„V takovém případě se poradíme s právníkem, s nímž jsme v kontaktu, a provedeme nezbytné kroky.“ Mezi těmi je podle ní i případné odvolání. Reslová však dodává, že obec nechce školu v žádném případě destabilizovat, a odvolání je krajním řešením.

Na nestandardní prémie jako první poukázala Česká školní inspekce při jedné ze svých kontrol. Podle vyjádření náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse byly odměny vyplaceny za tvorbu Školního vzdělávacího programu.

„Je to jeden ze základních dokumentů reprezentující kvalitu výuky a provázanost předmětů,“ upozorňuje na význam programu Seidlerová. Do konce roku 2013, kdy byly prémie vyplaceny, však podle zjištění kontrolorů vůbec nevznikl.

„Proto bylo se školou zahájeno správní řízení, jež má na starosti oblastní inspektorát práce,“ dodává Andrys. Další kroky jsou podle něj v kompetenci krajského úřadu a Oblastního inspektorátu práce. Jenže v tomto momentu začíná úřednická přehazovaná.

Prvně jmenovaný krajský úřad tvrdí, že o tom, zda byly odměny nepřiměřené, a případně o kolik, musí rozhodnout inspektoři. Teprve pak může vydat nějaké rozhodnutí.

„Pokud bude vyčíslena částka a potvrzeno neoprávněné čerpání financí, budeme postupovat ve smyslu zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů včetně případného předepsání odvodu za porušení rozpočtové kázně,“ tlumočí stanovisko úřadu mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Ředitelka školy Pavlína Seidlerová na dotaz MF DNES uvedla, že vedení školy už v dané věci učinilo nápravu. „Stále nějakým způsobem vylepšuji řízení organizace,“ uvedla bez dalších podrobností.

Omluvila se značným množstvím práce. Podrobněji nekomentovala ani výši udělených odměn. Dle vyjádření kraje podobně vysoké odměny nejsou v jím zřizovaných školách běžné. Jejich výši však žádné zákonné nařízení neupravuje.

„Škola obdrží finanční prostředky podle počtu žáků ve škole na kalendářní rok a jejich použití je plně v kompetenci ředitele,“ říká Mertinová.

Tím, že strop prémií není právními předpisy stanoven a omezen, je podle školské inspekce obtížné udělenou výši peněz nějak komentovat nebo zpochybňovat. „Jiná věc je hledisko morálky a etiky a samozřejmě odměny musí být přiděleny v souladu s předpisy, což se v Řevnicích dle oblastního inspektorátu práce nestalo,“ konstatuje Andrys.

Dlouhodobým odpůrcem ředitelky Seidlerové je spolek Řevnice dětem. „Nelíbí se nám to jako precedent týkající se nakládání s penězi daňových poplatníků, takže když to vezmu osobně, tak vlastně i mými,“ podotýká jeho člen Jan Schlindenbuch.

Problémy od nástupu

V Řevnicích bylo kolem tamní školy rušno už v době nástupu současné ředitelky do funkce, v roce 2013. Proti Seidlerové, která předtím působila jako zástupkyně na škole v blízkých Dobřichovicích, se brzy po nástupu do nového působiště postavili tamní odboráři.

Jako důvod nespokojenosti mimo jiné uvedli údajně pochybný konkurz na ředitelku. Zmínili i nestandardní způsob odměňování některých pracovníků a na ředitelku kvůli tomu podali trestní oznámení. Na stranu odborářů se přidal také spolek Řevnice dětem, který vznikl v souvislosti s kauzou.

Seidlerová tehdy uvedla, že antipatie považuje za osobní mstu ze strany některých bývalých zaměstnanců řevnické školy. „Podle mého názoru jde nejspíše o snahu pošpinit vše, co se událo na škole,“ reagovala Seidlerová.

Situace ve škole navíc není jednoduchá. Zatímco na prvním stupni jsou žáci spokojeni, na druhém je to naopak. „Máme signály, že žáci na druhém stupni z naší školy odcházejí,“ popisuje Reslová.

Jasněji však zřejmě hned tak nebude. „Odvolací orgán má jiný názor. Je možné, že se to povleče,“ míní vedoucí právního oddělení středočeského inspektorátu práce Eva Hereinová.Sledujte rekonstrukci Staroměstské radnice


 


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Gripeny a další vojenské letouny dorazily do Pardubic.Svoji záložní základnu...
Stíhačky a bitevníky se přestěhovaly z Čáslavi do Pardubic. Na dva měsíce

Do Pardubic přiletělo během čtvrtečního dopoledne 23 stíhacích letounů JAS 39 Gripen a bitevníků L159 a L39. Letiště se tak stane hlavní základnou stíhacího a...  celý článek

Linku A pražského metra zdobí lisované hliníkové dlaždice. Interiér každé ze
Stanice metra Staroměstská byla uzavřena kvůli poruše eskalátoru

Kvůli technické závadě byla ráno necelou hodinu a půl uzavřena stanice metra Staroměstská na lince A. Podle mluvčí dopravního podniku se porucha týkala...  celý článek

Na lince metra C si cestující mohou vyzkoušet nové, plastové sedačky. (12....
VIDEO: Pohodlnější, lepší hygiena. Cestující preferují plastové sedačky

Redaktor iDNES.cz se vydal do metra na trasu C, kde Dopravní podnik hlavního města Prahy v jednom z vagonů testuje nové plastové sedačky, aby zjistil, zda se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.