Interaktivní tabule nabízí žákům zábavnější a školám názornější formu výuky. Ilustrační foto

Interaktivní tabule nabízí žákům zábavnější a školám názornější formu výuky. Ilustrační foto | foto: MČ Praha 16

Interaktivní tabule, tablety: Moderní technologie ve školách žáky baví

  • 1
Ve třídě interaktivní tabule, pro žáky tablet či notebook, to vše vzájemně propojené, nechybí internet. Co před lety znělo jako sci-fi, se stává skutečností. Využívání moderních technologií při výuce je v menší či větší míře zcela běžné na základních školách, ale postupně se zabydluje i na středních.

"Významný zlom nastal zhruba před dvěma roky díky programu EU Peníze školám," říká Iva Loužecká, konzultantka pro vzdělávání ze společnosti AV Media.

Komerční příloha Studium

Informace o tom, jak si rozšířit vzdělání či jazykové znalosti

Nejčastěji si školy pořizují interaktivní tabule, které aktivně zapojují do výuky žáky. Jde vlastně o velkou interaktivní plochu, k níž je připojen počítač a datový projektor, případně je to velkoplošná obrazovka s dotykovým senzorem. Projektor promítá obraz z počítače na povrch tabule a přes ni je možné prstem, speciálními fixy nebo dalšími nástroji ovládat počítač.

Neméně důležité jsou také výukové materiály, díky nimž je výuka kvalitnější a atraktivnější. Práce s interaktivní tabulí totiž nabízí úplně nové možnosti. Na Základní škole Černošice je mají téměř ve všech třídách. První dvě tabule zakoupili již v roce 2007 z vlastního rozpočtu. Dalších 19 škola pořídila právě ze zmíněného grantu EU Peníze školám.

"Díky interaktivní tabuli se může vizualizovat výuka - to znamená, že dítě nejen vidí, ale může se i aktivně do výuky zapojovat," popisuje zástupkyně ředitele ZŠ Černošice Jitka Kahounová. "Učitelé si sami vytvářejí takzvané DUM, digitální učební materiály, nebo vyučují pomocí interaktivní učebnice, což je speciální software, jenž umožňuje použití interaktivních materiálů, jako jsou například obrázky, video či audio, přímo ve výuce. Samozřejmě mohou pracovat přímo při hodině i s internetem, například když hledají nějaký pojem. Vyučování je mnohem názornější a žáky víc baví," doplňuje Kahounová.

Tablet či notebook pro každého

Interaktivní tabule však nejsou jedinou moderní technologií ve školách. "Pro výuku je možné využít tablety či notebooky a mnohé další moderní pomůcky, jako jsou hlasovací systémy, digitální jazykové laboratoře nebo měřicí systémy. Tím se proces výuky přesouvá z velké části na žáky, kteří pracují buď ve skupinkách, nebo každý na svém zařízení," vysvětluje Loužecká.

S touto formou výuky se zatím můžeme setkat především na soukromých školách. Jednou z nich je Park Lane International School. "Od Year 7 výše, což je ekvivalent české 6. třídy, mají všichni žáci vlastní notebooky MacBook Pro," říká ředitel Paul Ingarfield.

Kde brát hotové DUMy

* Jedním z portálů, který podporuje zapojování moderních technologií ve výuce, je www.veskole.cz. Právě ten často učitelé využívají.

* V současnosti je na portále sdíleno 19,5 tisíce kvalitních digitálních učebních materiálů -  tzv. DUMů.

* V nejaktivnějších měsících (říjen–listopad a březen–duben) je z portálu staženo v průměru neuvěřitelných 110 tisíc DUMů.

* Registrovaných uživatelů, kteří se sem pravidelně vracejí, je nyní přibližně 12 tisíc.

MacBooky žáci používají téměř ve všech předmětech pro různé účely. Například při hodinách přírodních věd si mohou do počítače zapisovat výsledky experimentů či pozorování a následně je analyzovat, v hodině matematiky zase vytvářet vlastní grafy. Při angličtině může skupina žáků společně připravit na MacBooku prezentaci a pak svou práci představit ostatním promítnutím na interaktivní tabuli. Ke všem informacím se díky virtuálnímu výukovému prostředí Fronter dostanou nejen ve škole, ale i z domova.

Kromě počítačů mají žáci této školy v tuzemsku poměrně ojedinělou možnost pracovat s takovými "hračkami", jako je Lego Mindstorm Robot. Ten jim umožňuje postavit robota, programovat jej a testovat na něm své nápady.

Střední školy v těsném závěsu

První část programu EU Peníze školám byla zaměřená pouze na základní školy. Až o rok později byl vyhlášen také pro střední školy, které se postupně vybavují moderními technologiemi. Náskok zatím drží školy soukromé.

Třeba na střední škole EDUCAnet Praha nepotřebují studenti žádné učebnice ani sešity. Škola totiž využívá Smart school systém od Samsungu s tablety Galaxy Note. Místo učebnic používají e-learning vyhotovený učiteli.

"Žáci tak mají veškeré materiály vždy po ruce - na tabletu, chytrém telefonu, notebooku, počítači, a to nejen ve škole, ale i doma či při cestě," říká ředitelka EDUCAnet Praha Veronika Bartošová. "Vlastně u nás funguje obrácená výuka. Studenti si doma prostudují potřebnou látku z e-learningu, opoznámkují si ji a ve škole nám poté zbývá čas diskutovat, vysvětlit podrobně látku, procvičit ji, věnovat se problematickým jevům a zajímavostem, zbývá čas na pokusy a další věci," dodává.

Že se budou studenti věnovat při vyučování něčemu jinému, než mají, se není třeba obávat. Učitel totiž vidí na svém zařízení to, co mají žáci otevřeno na svém tabletu. Díky tomu může také zkontrolovat jejich práci či ji opravit přímo do daného tabletu.