Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Byt na Vinohradech za šest tisíc, lákají inzeráty. Většinou podvodné

  • 14
Na internetu se objevují inzeráty, které nabízejí levné pronájmy bytů v centru Prahy. Stojí za nimi ale podvodníci. Policie je na ně většinou krátká, protože komunikují ze zahraničních serverů a cizích IP adres, které nelze dohledat. Podezřelé inzeráty by měli lidé nahlásit.

Zrekonstruovaný, nově vybavený byt v Římské ulici na Vinohradech k pronájmu. Cena? Šest tisíc korun za měsíc včetně veškerých poplatků, internetu a televize. Na takovýto inzerát narazila minulý týden studentka Silvie, když prohledávala nabídku bytů k pronájmu na realitním serveru Sreality.cz.

Za nabídkou podezřele výhodného pronájmu však stál - podobně jako v mnoha dalších případech, podvodník. Policie se proti podvodům s pronájmy bytů snaží varovat, ve většině případů je na ně však krátká.

„Je jasné, že si musíte byt nejprve prohlédnout. Bydlím ale v Londýně, proto vám pošlu klíč přes kurýra, až předem zaplatíte měsíční nájem a kauci,“ zněly instrukce psané v angličtině poté, co studentka na inzerát odpověděla.

V mailové komunikaci, kterou má MF DNES k dispozici, se inzerentka představuje jako Audrey Reddon z Velké Británie. Byt v Praze prý zdědila po babičce a chce ho pronajímat.

Po studentce žádala, aby vyplnila jakýsi formulář společnosti Airbnb a poslala na bankovní účet 12 tisíc korun, čímž by se formulář aktivoval. Údajná majitelka by pak poslala klíče od bytu. Služba Airbnb však provádí všechny platby přes vlastní web a placení na bankovní účty nepovoluje. Když se studentka ptala na detaily ohledně podpisu smlouvy, Angličanka se odmlčela a inzerát ze serveru zmizel.

Skryté IP adresy z ciziny

K podobným případům, kdy se podvodníci ze zahraničí snaží z důvěřivých zájemců o levné bydlení v Praze vylákat peníze, dochází poměrně často. Policie tyto podvody řadí do kategorie takzvané kyberkriminality, které meziročně stále přibývá. Pátrání po podvodnících z realitních serverů je pro policisty však obtížné.

„Internetová kriminalita patří mezi nejproblematičtější druhy trestné činnosti. Způsoby podvodů jsou stále sofistikovanější. Zkušenosti kriminalistů ukazují, že pachatelé komunikují prostřednictvím zahraničních serverů a z cizích IP adres, které v konečném důsledku nelze dohledat,“ vysvětluje policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Podvody se stejným průběhem se podle ní týkají také prodeje bytů. „V oblasti internetové kriminality je policie bohužel zatím o krok pozadu za pachateli. Chybí nám odborníci i technika,“ přiznává mluvčí a dodává, že pražské ředitelství proto zařadilo boj s internetovou kriminalitou mezi priority pro letošní rok.

Dvakrát měř, jednou řež

Podle realitních portálů, které nabízejí možnost soukromé inzerce, je složité podvodný inzerát odhalit před jeho zveřejněním.

„Vzhledem k množství inzerátů, které denně vzniknou, není ekonomicky únosné ručně kontrolovat všechny nově zadané inzeráty,“ myslí si Jiří Knechtl z webu Reality.iDNES.cz. Na podezřelé inzeráty však podle něj mohou lidé většinou správce webu upozornit.

Jak poznat podvod

Cena
Pozor na podezřele výhodné inzeráty. Pronájem nového bytu na Vinohradech za šest tisíc korun, když se v okolí pronajímají podobné byty za 15 tisíc a více, je pravděpodobně podvod. Podvodníci k inzerátům přikládají také lákavě vypadající fotografie, které jsou však kradené.

Peníze předem
Pokud se člověk rozhodne inzerenta přesto kontaktovat, nikdy by neměl posílat jakoukoliv částku předem.

Komunikace v angličtině
Podvodník odpovídá mailem v angličtině nebo špatnou češtinou. Většinou dodá, že nemůže cestovat do Prahy a klíče k prohlídce bytu pošle kurýrem. Ale až poté, co zájemce pošle peníze na účet.

Nahlášení
Když někdo narazí na podezřelý inzerát, může jej nahlásit prostřednictvím webového formuláře na policejních stránkách aplikace.policie.cz/hotline.

To potvrzuje i Táňa Lálová, mluvčí Seznamu, pod který spadá realitní server Sreality.cz.

„Pokud kdokoliv narazí na podezřelý inzerát, má možnost jej nahlásit oddělení kontroly, která se jím bude zabývat a prověří jej. V případě, že nebude splňovat podmínky inzerce, stáhne jej. Vždy vyzýváme k tomu, aby lidé této možnosti využívali, protože nám tím pomohou zabránit dalšímu šíření podvodu,“ říká.

Policisté lidem radí, aby si při prohledávání inzerátů informace co nejvíce prověřovali. „Neměli by také skákat na lep nízkým cenám a posílat peníze předem,“ dodává Zoulová. A souhlasí s ní i zástupci realitních serverů.

„Pokud na poptávajícího někdo tlačí s tím, že je nutné poslat peníze předem, ať už z jakkoliv uvěřitelného důvodu, je potřeba z takového jednání co nejrychleji vycouvat. Obzvlášť pokud prodávající komunikuje špatnou češtinou nebo je jeho nabídka snově výhodná,“ shrnuje Lálová.

Právě kvůli nízké ceně pojala podezření i studentka Silvie. Ceny podobných bytů se totiž pohybují zhruba okolo 15 tisíc korun bez poplatků. „Za byt na Vinohradech je cena šest tisíc měsíčně podezřele nízká. Zájemci by měli porovnávat jednotlivé inzeráty, a pokud je cena velmi nízká, může to znamenat možný problém,“ potvrzuje Michal Pich ze serveru Realitycechy.cz.

Za pokus stojí i ověřit si pravost fotografií u inzerátu. Stačí použít například vyhledávač obrázků Google, který po nahrání fotografie ukáže stránky, které ji už obsahují. Například fotografii u zmiňovaného inzerátu k bytu v Římské vyhledávač objevil u jiné nabídky na realitním serveru Realingo, která inzerovala byt na Hájích.

Na podobné podvody, které také zneužívají službu Airbnb, upozorňuje také Evropské spotřebitelské centrum. Týkají se krátkodobých pronájmů v cizině, kterých využívají například turisté. „Podvodníci chtějí od zájemců vysoké zálohové platby předem, aniž by jakýkoliv krok rezervace proběhl přes oficiální web Airbnb,“ upozorňuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra.