Ivana Tykač

Ivana Tykač | foto: Lucie Drlíková

Z kasáren jsme chtěli udělat univerzitní kampus, říká Ivana Tykač

  • 61
V kasárnách v Karlíně měl vzniknout kampus pro novou univerzitu, říká Ivana Tykač. Její firma Griva Art chtěla za 600 milionů koupit areál od ministerstva obrany, to ale prodej zastavilo. "Nechápu, že nějaký politik nebo úředník mávne rukou nad takovou částkou do státní kasy," říká manželka miliardáře Pavla Tykače. Rozhovor byl pořízen po e-mailu.

Zveřejnila jste informaci, že ministerstvo obrany zastavilo prodej karlínských kasáren. Co přesně vám úředníci napsali?
My jsme v úterý odpoledne obdrželi jen strohé vyrozumění, že s námi ukončili vyjednávání o smlouvě. Jsem překvapená především z formy, jakou nám to ministerstvo obrany doslova na třech řádcích bez jakéhokoli bližšího zdůvodnění sdělilo. A taky z toho, že nejdříve dostanete dopis, že jste v soutěži uspěli a za pár dní zase jiný, v němž vám napíšou, že s vámi nebudou dále jednat. Tečka. Nedovedu si představit, co se tak zásadního za těch pár dní změnilo.

Vy sama máte nějaké vysvětlení, proč se ministerstvo tak rozhodlo?
V tomto kontextu musím zmínit účelová a nepřátelská vyjádření Kateřiny Klasnové, na jejichž základě možná na ministerstvu změnili názor. Paní Klasnová se totiž nepravdivě vyjadřovala o projektu výstavby půd na Praze 1. Přestože je zastupitelkou na Praze 1 a má tedy detailní znalosti o celém projektu, účelově ve svých vyjádřeních zkreslovala pravý stav věci (více čtěte zde).

Všechna výběrová řízení na půdy transparentně, na základě vždy nejvyšší nabídkové ceny, vysoutěžily mnou řízené firmy v konkurenci s dalšími třemi stovkami zájemců. Celkem jsme tak do pokladny Prahy 1 uhradili 581 milionů korun, což je o 120 milionů korun více, než nabízeli druzí v pořadí. V částce 581 milionů korun je 227 milionů korun, které jsme uhradili i za půdy, o které nikdo jiný neprojevil zájem. Všechny půdy se nám navíc podařilo úspěšně zkolaudovat, což by bez souhlasu památkářů, nebylo možné.

MF DNES minulý týden upozornila, že stojíte hned za dvěma firmami, které se o karlínská kasárna ucházely. Nemohlo postoj ministerstva ovlivnit právě tato skutečnost?
Nemyslím si to. Na přípravě nabídek pracovaly nezávisle na sobě dva týmy ve dvou firmách, které řídím. Každý tým řešil jiné zadání. Prvním zadáním byl univerzitní kampus, druhý tým pak měl kasárnám dát polyfunkční využití.

Dvěma nabídkami jsme také sledovali zvýšení pravděpodobnosti, že jedna nebude vyloučena pro formální chyby a také jsme předpokládali, že si ministerstvo kultury případně vybere pro tuto památku vhodnější obsahový záměr.

Budete po důvodech rozhodnutí ministerstva pátrat?
Ano. A předpokládám, že od ministerstva ještě obdržím komplexnější zdůvodnění.

Ministerstvo stoplo prodej

Vy jste zatím důvody, proč jste o kasárna usilovala, nezveřejnila. Jaké jste s areálem měla zájmy?
Možnost změnit osud bývalých Kasáren Jana Žižky považuji za jedinečnou příležitost, která mohla zachránit unikátní objekt, s nímž si stát zjevně po léta nevěděl rady. Obecně lze říci, že územní plán pro tuto lokalitu počítá se sportovišti, kulturními zařízeními, kancelářemi, byty, obchody, restauracemi či s ubytovacími kapacitami. A to jsme chtěli plně respektovat.

Námi preferovaný návrh předpokládal vznik nového univerzitního kampusu, který by Praze dal jak novou vysokou školu, tak komplexní zázemí pro stovky studentů. Studentský živel by přinesl Karlínu životodárné okysličení. To vše v souladu se strategickým plánem hlavního města, který už 14 let počítá se vznikem dalšího univerzitního kampusu. Celý koncept byl podřízen podmínce, kterou jsme si sami dali, že budeme jen  minimálně zasahovat do bývalé kasárenské budovy.

Do podoby kasáren by mohli mluvit památkáři, protože areál je památkově chráněn. Máte s takovými objekty nějaké zkušenosti?
Po dvaceti letech, kdy se pohybuji v developmentu, bych nevstupovala do projektu, kdy si nejsem stoprocentně jistá, že takovým požadavkům budu schopna vyhovět.  Mám za sebou projekty, které by bez striktního respektování požadavků památkářů, nebylo možno vůbec realizovat.

Za areál jste nabízela téměř 600 milionů. Jeho obnova by zřejmě vyšla na miliardy. Měli jste už zajištěné financování?
Přiznám se, že otázka financování v této fázi nebyla na pořadu dne. Ne, že by nebyla důležitá, ale řešili bychom ji po podpisu kupní smlouvy. K tomu jsme se bohužel vzhledem k překvapivému kroku ministerstva obrany nedostali. Nicméně svou představu jsem samozřejmě měla, jinak bych do tak náročného projektu nevstoupila. 

Jste manželkou miliardáře Pavla Tykače. Proto se objevily i spekulace, že za projektem je především on. Můžete to okomentovat?
Samozřejmě, že jsme se o tomto obrovském projektu doma bavili. Manžel ale o účast v projektu neprojevil v danou chvíli zájem, zodpovědnost šla za mnou.

Pokud ministerstvo znovu nabídne kasárna k prodeji, budete mít o ně zájem?
Účast v novém tendru mne bude určitě zajímat.