Jeden z konverzačních večerů v restauraci na Václavském náměstí

Jeden z konverzačních večerů v restauraci na Václavském náměstí | foto: Senso unico

Sedánek u piva v šesti řečech. Sestry netradičně lákají zájemce o jazyky

  • 0
Láká vás italština, ale váháte se studiem? Pražská jazykovka pořádá pravidelné měsíční sedánky, kam si zájemci mohou přijít poklábosit hned v několika jazycích. Nezáleží na tom, kolik je vám let nebo jak dobře mluvíte. Můžete klidně jen vyzkoušet, co vás bude bavit.

Obvykle se mluví španělsky, italsky, francouzsky, portugalsky, anglicky i česky. Správný stůl příchozí poznají podle příslušné státní vlajky. Čtvrteční bezplatné setkání organizátoři chystali venku v Riegrových sadech. Protože je zima a má pršet, přesunuli ho do restaurace.

Setkání nejsou novinkou, Eva Halanová s nápadem přišla už před více než rokem. „Inspirace pochází ze zahraničí, kde se podobně pracuje třeba se studenty v programu Erasmus,“ popisuje spolumajitelka jazykové školy zaměřené na románské jazyky, kterou založila společně se sestrou.

Půl roku žila ve Španělsku a chystá se do Peru. Její sestra zase žila v Itálii.

Sedánky nejčastěji využívají právě studenti jazykovky. Cizinci, kteří v Praze pracují, hojně vyhledávají výuku češtiny, kterou mohou na večerech nazvaných Share Your Language (sdílej svůj jazyk - pozn. redakce) také procvičit. Zapojit se ale může kdokoli bez jakékoli předchozí registrace. A ohlasy jsou pozitivní.

„Není to omezeno ani věkem, ani jazykovou úrovní. Účastníci se mohou kdykoli přesunout k jinému stolku a třeba vyzkoušet, co jiného by je bavilo. Přijdou kvůli něčemu, ale klidně se mohou zajímat o něco, co zatím neumějí. Většinou všichni ovládají angličtinu, kterou použijí, když potřebují vysvětlit něco navíc,“ líčí spolumajitelka.

Na léto chystají beachvolejbal

Když je skupina větší, obvykle nekonverzují všichni společně. „Většinou se baví třeba ve dvojici či trojici ti, kteří si rozumějí nejvíc. Nejvíc lidí chce španělštinu a snad jen jednou jsem zažila, že se všech třináct lidí bavilo společně,“ líčí Halanová.

U stolů jsou i lektoři, kteří mohou debatu směrovat, případně i následně účastníkům doporučit, jak se mají dál vzdělávat. „Každý lektor musí umět vstupní analýzu studenta, která může proběhnout i tam. Na základě ní je pak ze 70 až 80 procent schopen říct, jaký student je a třeba mu vybrat vhodný kurz. Všechno je spontánnější a v neformálním prostředí,“ přibližuje.

„Čtvrteční poslední setkání přesunuté z Riegrových sadů do restaurace Václavka je zdarma. Přes léto se scházet nebudeme, účast bývá nízká, začneme zase v září. Na léto místo toho chystáme beachvolejbalové setkání s tím, že po sportu zase zajdeme někam posedět a poznat se,“ uzavírá.