Dusíkovo divadlo v Čáslavi na dobové fotografii.

Dusíkovo divadlo v Čáslavi na dobové fotografii. | foto: Archiv divadla Čáslav

Jedno z nejstarších českých divadel čeká oprava, zavře se na dva roky

  • 1
Dusíkovo divadlo v Čáslavi na Kutnohorsku projde rozsáhlou rekonstrukcí. Jde o jedno z nejstarších kamenných divadel v České republice, pochází z roku 1868. Teď se pro diváky přibližně na dva roky uzavře. S opravami se začne už letos v červnu. Potřebné finance poskytne evropská dotace.

"Když Bedřich Smetana klepal na základní kámen Národního divadla v roce 1868, u nás v Čáslavi se divadlo už dokončovalo. Poprvé se v něm hrálo v únoru 1869. Jsme asi čtvrtým nebo pátým nejstarším divadlem v republice," uvedla ředitelka divadla Eva Albrechtová.

Dusíkovo divadlo v Čáslavi se naposledy rekonstruovalo před 88 lety. Tehdy se k opravě přistoupilo proto, že vyhořelo, zůstaly po něm jen obvodové zdi se sálem. Znovu otevřeno bylo o rok později a bez velkých změn zůstalo dodnes. Jenže v současné době je už nevyhovující. Například lidé na invalidním vozíku se sem dostávají jen velmi těžko.

V noci 31. prosince 1922 vypukl rozsáhlý požár. Zpočátku to vypadalo, že se požár podaří uhasit, ale pak došla voda.
V noci 31. prosince 1922 vypukl rozsáhlý požár. Zpočátku to vypadalo, že se požár podaří uhasit, ale pak došla voda.

V noci 31. prosince 1922 vypukl v divadle rozsáhlý požár. Zpočátku to vypadalo, že se jej podaří uhasit, pak ale došla voda.

"Od rekonstrukce po požáru prošlo divadlo jen několika stavebními úpravami, v roce 1930 byla přestavěna a o patro zvednuta budova Hlaholu, pak se například opravovala elektroinstalace nebo se vyměnila okna. Od té doby tady ale žádné větší stavební práce neproběhly," potvrdila Albrechtová.

Divadlo dostane nové sociální zázemí

Divadlo prostorově odpovídá roku 1924, což může být z památkového hlediska zajímavé, ale z dnešního pohledu a nároků je jeho stav podle ředitelky neudržitelný. S tím souhlasí i starosta Čáslavi Jaromír Strnad. "S hlavní budovou nic dělat nebudeme, jde spíše o sociální zázemí. Dojde k demolici staré přístavby, namísto které vznikne zcela nové zázemí," poznamenal.

Rekonstrukce začne bouráním budov na dvoře. V novém divadle bude komfortní sociální zázemí, klimatizace, výtahy a šatny. Vybuduje se nové foyer, divadelní klub a nová malá scéna s kapacitou 175 diváků.

V poslední etapě se vymění sedadla a sníží se jejich počet v hledišti. Ze 430 na 360 míst, z toho šest bude pro handicapované. "Našimi diváky jsou i klienti čáslavské diakonie. I když děti mají asistenty, je složité je do divadla dostat. Musí je sem vynášet," řekla Albrechtová.

"To, co je na divadle nejcennější, tedy sál a fasáda, zůstane zachováno," doplnila Albrechtová, která je ředitelkou čáslavského divadla od roku 1991, kdy byla budova vyhlášena kulturní památkou.

Poslední opona spadne v květnu

Poslední letošní představení budou ta květnová, pak se divadlo uzavře. Divadelní soubor bude mít zázemí prozatím v místním kině. Na jak dlouho, není v tuto chvíli jasné. Mohlo by to být až na dva roky.

Rekonstrukce divadla je rozdělena do tří etap. "Zatím máme stavební povolení a budeme vypisovat výběrové řízení na dodavatele. Podrobnosti o harmonogramu a ceně budeme znát v dubnu," dodal starosta.

Náklady na opravu se odhadují na 80 milionů korun. Přidělených mají čáslavští zatím 12 milionů od Evropské unie. Zbytek uhradí ze svého rozpočtu zřizovatel divadla, kterým je město Čáslav.

HISTORIE DUSÍKOVA DIVADLA V ČÁSLAVI

* 5. května 1867 se 32 čáslavských občanů sešlo na radnici a rozhodli se založit soukromou společnost pro stavbu divadla, Měšťanské besedy a Zpěváckého spolku. Divadlo se rozhodli pojmenovat podle čáslavského rodáka J. L. Dusíka.

* Peníze na stavbu se získávaly divadelními představeními čáslavských ochotníků, dary, úvěry a příspěvky. Občané Čáslavi darovali na stavbu peníze i materiál.

* Z původně plánovaných 10 000 zlatých se konečná částka vyšplhala na 24 852 i s interiéry.

* 28. října 1868 se konala kolaudace a stavba byla uznána za způsobilou k užívání.

* Po kolaudaci proběhla řada plesů a 28. února 1869 došlo ke slavnostnímu otevření Dusíkova divadla veselohrou Cesty veřejného mínění od F. V. Jeřábka.