Mobilní Metro.cz

Ilustrační foto. Mechanické odplevelování chodníku.

Ilustrační foto. Mechanické odplevelování chodníku. | foto: Martina Čermáková

Na plevely se v Praze používá jed se špatnou pověstí. Hledá se náhrada

Vydáno 16.06.2016
Nejen zahrádkáři budou možná muset brzy hledat náhradu za světově nejprodávanější herbicid Roundup. Tento nebezpečný jed se totiž používá i při údržbě chodníků a zeleně v metropoli. Třeba zarostlé okolí stanice metra Palmovka je jedním z míst, které čeká v létě postřik herbicidem.

Roundup dlouhodobě používá také například Praha 6. „Roundup je nejefektivnějším i obecně nejrozšířeněji užívaným prostředkem,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. Loni používání tohoto herbicidu, který likviduje náletové rostliny i plevely v chodnících, zakázala tehdejší radní Petra Kolínská a z chodníků byly od té doby plevely odstraňovány mechanicky.

Současný radní pro životní prostředí Roman Mejstřík ale rozhodl o opětovném používání herbicidu. „Po provedení rozsáhlých testů zkoumajících eventuální negativní vliv herbicidu na lidský organismus bylo nicméně ministerstvy životního prostředí, zdravotnictví, zemědělství, Výzkumným ústavem Silva-Taroucy a Botanickým ústavem Akademie věd ČR původní podezření pozitivně vyvráceno,“ vysvětluje Churavý.

Roundup ale obsahuje látku glyfosát, která je podezřelá, že způsobuje rakovinu. Koncem června vyprší povolení pro používání glyfosátu v Evropské unii, loni ho na seznam pravděpodobných karcinogenů zařadila i Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, specializovaná agentura Světové zdravotnické organizace. Z nabídky ho už vyřadily i některé hobby markety.

Herbicidy aplikuje při údržbě chodníků i Technická správa komunikací (TSK). „Používáme je pouze v komplikovaných případech, kde nelze plevel odstranit mechanicky. Herbicid je aplikován jednou, ve výjimečných případech maximálně dvakrát do roka, ale máme i lokality, kde je oblastní správci neužívají vůbec,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

V omezené míře používají herbicidy i některé další městské části, například Praha 5. „Chemicky odplevelujeme například křídlatku,“ potvrdila mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová. Sedmá městská část se Roundupu raději vyhýbá. „Snažíme se využívat ostatní způsoby likvidace plevelu – plamenem, horkou párou, a především mechanicky,“ uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Sdílet článek

Komentáře