Majitel domu musí zavolat hasiče nebo odborníky, aby odstranili ze střechy sníh. Ilustrační foto

Majitel domu musí zavolat hasiče nebo odborníky, aby odstranili ze střechy sníh. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jen cedulka Padá sníh majitele domů zodpovědnosti za zranění nezbaví

  • 5
V ulicích hlavního města se začaly objevovat cedulky, které upozorňují chodce, že ze střech padá sníh či rampouchy. Majitelé domů se tak chtějí vyhnout tomu, aby museli případným zraněným zaplatit odškodné. Jenže mají smůlu, jen cedulka je před zodpovědností za padající sníh neochrání.

Cedulky s nápisy jako Padá sníh ze střechy bývají obvykle připevněné na různé laťky, židle a pásky, které chodcům brání, aby po chodníku vůbec prošli. Pokud ale někomu na hlavu sníh spadne, majitelé musí prokázat, že udělali vše pro to, aby k úrazu nedošlo.

"Pokud by se někomu něco přihodilo a došlo by k soudnímu sporu, bude se zřejmě řešit, zda vlastník udělal všechno pro to, aby neštěstí zabránil. Tedy jestli žádal o pomoc hasiče nebo odborné firmy. Když se ukáže, že to neudělal, umím si představit, že by soud o náhradu škody prohrál. A to i v případě, že tam cedule upozorňující na padající sníh byla," říká mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Je také možné, že by k soudnímu sporu vůbec dojít nemuselo. "Dá se očekávat, že v případě nehody by škoda byla poškozenému hrazena pojišťovnou, se kterou má majitel objektu uzavřenou pojistku," říká Veronika Blažková. Pokud by pojišťovna něco vymáhala, pak už pouze po vlastníkovi budovy.

Majitelé domů často neodklidí ze střechy sníh a chodník označí páskou či cedulkou.

Majitelé domů často neodklidí ze střechy sníh a chodník označí páskou či cedulkou.

Zavřený a označený chodník tak neznamená, že se tím majitel může zříct zodpovědnosti za zranění lidí nebo poškození aut.

Magistrát: cedulka je jen velmi krátkodobé řešení

"Vlastník domu, z jehož střechy padá sníh či led, má povinnost zajistit, aby se lidem na chodníku nic nestalo. Takže musí sníh ze střechy uklidit. Když to není možné, protože firmy nebo hasiči nestíhají, tak přístup na chodník omezit může. Ale nemělo by to trvat tři dny," říká Wolf.

Najdou se však případy, kdy pásková bariéra či cedulka varující řidiče před parkováním před domem zůstávají na chodníku třeba i týden.

"To už může být lenost majitele, který se tím nechce zabývat. V takovém případě by měl dotyčný žádat o zábor chodníku na radnici městské části. To se příliš často neděje. V Praze 1 velký zájem o tyto zábory není," potvrzuje mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Majitelé domů totiž spoléhají na to, že je nikdo za uzavřený chodník popotahovat nebude.