ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Policie ČR

Poprvé v Česku. Policejní výslech probíhal pomocí videokonference

  • 0
Byla to premiéra. Ale vynucená okolnostmi. V případu velkého zátahu proti výrobcům a prodejcům drog v Pečkách na Kolínsku minulý týden využili policisté ve středních Čechách jako první v zemi k výslechu svědků a obviněných videokonferenci. K novince se brzy mají připojit také soudci.

"Jsme první v České republice, kdo něco takového využil v rámci procesního úkonu. Určitě to je poměrně zajímavá věc," potvrdil vedoucí územního odboru kolínské policie Jiří Fejfar.

Jak a proč vlastně taková situace nastala vůbec poprvé zrovna nyní v drogové kauze?

Policisté byli ve složité situaci. V první chvíli po zásahu na sedmi místech "posbírali" řadu lidí, které potřebovali vyslechnout a konfrontovat je také s výslechy svědků, což byli mimochodem ve všech třech případech uživatelé drog.

Policistům tak přišlo vhod, že na několika místech už zařízení pro videokonferenční přenosy měli, a mohli tedy celý systém spustit.

Úspora peněz i personálu

V místnosti na kolínské policii seděl vyšetřovatel, obhájci a svědci, zatímco někteří zatčení byli na jiných místech kraje, a to na policejních odděleních v Pečkách, Nymburce, Sadské a v Milovicích. Mezi všemi těmito lidmi probíhaly hovory, takže zatčení mohli být přítomni výslechu svědků.

Policejní videokonference

  • Poprvé se konala 15. listopadu po zátahu na výrobce a dealery drog. 
  • Účastnili se jí tři svědci (uživatelé drog), několik zatčených, obhájci a policisté na policejních odděleních v Kolíně, Nymburce, Pečkách, Sadské a v Milovicích.

"Šlo o skutečný on-line přenos, výslech svědků probíhal v Kolíně a zadržení jej mohli sledovat díky plazmové obrazovce. Zároveň do výslechu zasahovali a dávali svědkům otázky," popsal Jiří Fejfar z kolínské policie.

Za nápadem videokonferencí v českých podmínkách stojí především bývalý ředitel středočeského policejního ředitelství Václav Kučera, který dnes pracuje jako náměstek policejního prezidenta.

"Společně s kolegy jsme nad něčím takovým přemýšleli dlouho, protože videokonferenční přenosy mají řadu výhod," vysvětlil a několik z nich jmenoval.

Policie ušetří peníze za převoz zadržených i svědků a získá možnost využít jinde policisty, kteří by se této činnosti věnovali, kromě toho sníží bezpečnostní riziko, vznikající převozem zatčených osob.

Připojí se také soudci

Podle Kučery však bylo třeba nejdříve sehnat peníze na potřebnou techniku a také přesvědčit ty, kteří tomuto systému příliš nedůvěřovali.

"Jak šel čas, sehnali jsme peníze a dostali celý systém i do trestního řádu. Když jsme navíc už techniku i koupili, rozhodli jsme se, že všechno nyní spustíme. Jsem rád, že se vše podařilo, ukázalo se, že naši lidé umějí s touto technikou pracovat, technika výborně funguje a nikdo z přítomných neměl proti celému systému námitky," podotkl náměstek.

Během několika týdnů by se do videokonferenčních přenosů měli zapojit také soudci, kteří by mohli zatčené vyslýchat na dálku. "Věřím, že se to ujme," říká Václav Kučera.