Operátorka městské policie v Milovicích sleduje na monitoru záběry z kamer městského systému | foto: František Vlček, MAFRA

Kamer v ulicích přibude, středočeské radnice investují statisíce

  • 88
Ve středočeských městech přibudou kamery dohlížející na veřejný pořádek. Radnice do nich hodlají investovat statisíce korun. Podle policie takovýto dozor na vandaly funguje. Například v Kolíně - městě s největší kriminalitou ve středních Čechách - do kamer za poslední dekádu investovali téměř dva miliony korun.

Před supermarketem v Milovicích parkuje auto, o kousek dál ve městě vystupuje ve stejnou chvíli z autobusu starší paní a na hřišti uprostřed sídliště dovádějí děti.

Na obrazovkách čtyř počítačů se střídají záběry z milovických ulic, jako by někdo pustil kotouč s kinofilmem. I když se zdánlivě neděje nic mimořádného, vše pečlivě sleduje Iveta Kukušová. Jedna ze čtyř operátorů, kteří mají na starosti městský kamerový systém.

"Není to nic složitého. Člověk už má otipované lidi, na které se zaměří. Jsou většinou podezřelí tím, že jsou někde dlouho. Takhle se nám třeba podařilo dopadnout kapsáře u supermarketu," popisuje Kukušová a ukazuje, jak se dá se záběry zacházet.

Jednotlivé obrazy z kamer si lze otevřít ve zvláštním okně, stejně jako zvětšovat či oddalovat. Kamery se mohou pohybovat dokola a mají dosah několik desítek metrů, takže dohlédnou třeba přes celou ulici, automaticky zaostřují.

Pracovníci centra tak mohou sledovat dění ve městě stejně pečlivě, jako kdyby vyhlédli z okna a pozorovali sousedy na zahradě. Snadno se tak určují SPZ aut, ale i popis osob včetně detailu obličeje.

"Operátoři pracují nonstop. Když se jim něco nezdá, dávají zprávu hlídce, která se hned vydá na místo," popisuje šéf milovické městské policie Tomáš Hrabánek.

Město dlouhodobě trápilo narůstání kriminality, a proto se před dvěma roky rozhodlo, že rozmístí do ulic kamery. K osmi stávajícím plánuje na letošní rok dalších deset kamer, které městskou kasu budou stát zhruba 1,3 milionu.

"Dokážeme tak objasnit daleko více věcí. Loni jsme kamerový systém využili ve 198 případech, které řešili strážníci, a dvacet záznamů jsme předali státní policii. Má to ale i preventivní účinek," popisuje Hrabánek.

Podobně jako v Milovicích chválí policisté kamery i v dalších městech.

Pořizují se i mobilní systémy

"Městský kamerový systém pomohl v loňském roce předejít, nebo dokonce zabránit nejméně stovce trestných činů a závažnějším přestupkům, 272 přestupkům proti občanskému soužití, 2 226 dopravním přestupkům a v šesti případech se podařilo strážníkům zadržet pachatele, který se vloupal do vozidla nebo do objektu," vypočítává úspěchy mělnické policie Helena Vavřinová z radnice.

Počty kamer

Beroun 9
Kladno 30
Kolín 23
Kutná Hora 15
Mladá Boleslav 42
Mělník 11
Milovice 8
Nymburk 13
Pečky 18
Příbram 17
Rakovník 25
Vlašim 5

Pozn.: jde o výběr středočeských měst

Ve městě loni vyměnili starou analogovou kameru za novou digitální. Stála sto dvacet tisíc korun. K tomu radnice ještě pořídila nový mobilní kamerový set téměř za 300 tisíc korun.

Modernizací prošel i bezpečnostní systém v Kolíně.

Město s největší kriminalitou ve Středočeském kraji investovalo do jeho rekonstrukce za posledních třináct let zhruba 1,8 milionu korun a díky dotaci od ministerstva vnitra, která pro letošní rok činí 450 tisíc korun, plánuje rozšíření kamerových bodů na další dvě problémová místa.

"Plánujeme umístění otočných kamer s velkým dosahem na sídliště U Barborky, kde jsou v blízkosti herny dvě základní a jedna mateřská škola. Druhý kamerový bod bude instalován u zimního stadionu," upřesnila mluvčí kolínské radnice Jiřina Holubová.

V minulém roce pomohly kamerové záznamy policie při vyšetřování stovky případů, z toho ve 37 případech byly důležitou skutečností.

Nová kamera přibude ke stávajícím osmnácti také v nedalekých Pečkách, které jsou nechvalně známé jako středočeské drogové město.

Záznamy se archivují

Nakládání se záznamy je ošetřeno zákony, takže se s nimi smí seznámit pouze zaměstnanci, kteří dohlížejí nad systémem, a orgány, které je využívají pro svoji činnost, například soudy.

Vadí vám, že policie využívá kamerový systém?

Obáváte se jeho možného zneužití?

Pište na e-mailovou adresu sona.kacerovska@mfdnes.cz

"Kamerový systém zasahuje do osobního života každého občana, protože se monitorují veřejná prostranství, takže všichni zaměstnanci jsou vázáni mlčenlivostí. Navíc, pokud je některá kamera umístěna tak, aby zabírala okna některého z domu, tak okna musí být rozmazaná, rozkostičkovaná, aby tam nebylo nic vidět," popisuje praxi Hrabánek.

Záběry z městských kamer se archivují pouze několik dní, než si je převezme státní policie. Například v Milovicích je to dvacet dní, v Mělníku patnáct, ale v Kolíně nebo Příbrami jen deset.

Žádná z oslovených radnic stížnosti na porušování soukromí od občanů neeviduje. Nejen okresní města proto investují do prevence kriminality. Hořovice na Berounsku založily novou městskou policii, která v těchto dnech začíná působit, a připravují i kamerový systém. Má fungovat přibližně na sedmi vytipovaných místech.

"Město se na tom bude schopno podílet částkou 200 tisíc, zbytek bychom rádi získali formou dotace," uvedl starosta Ondřej Vaculík.

Dotaci chce na nákup kamer využít také Týnec nad Labem, kde žijí přes dva tisíce lidí.

"Ze začátku plánujeme pouze dvě až tři kamery, protože nejprve musíme zařídit samotné centrum. Peníze na to máme vyčleněny z rozpočtu a počítáme také s dotací," upřesnil starosta Dušan Žmolil.

,