Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí | foto: Petr Topič, MAFRA

O pražských stavebních předpisech by mohl rozhodnout Ústavní soud

  • 0
Kvůli rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj, které pozastavilo účinnost Pražských stavebních předpisů, chtějí ve čtvrtek při jednání zastupitelstva protestovat odborníci, často architekti. V dopise i na sociálních sítích varují Pražany před tím, jak velké dopady může mít toto pozastavení na hlavní město.

Oficiálně podle dokumentu, který má MF DNES k dispozici, ministerstvu vadí, že Praha nenechala materiál notifikovat Evropskou komisí. A potom dva body technického charakteru. 

Potíže metropole

* Přestává platit výšková regulace zástavby ve vztahu k okolí.

* Přestávají platit požadavky na kvalitu veřejných prostranství včetně stromořadí.

* Přestává platit regulace venkovní reklamy, a to včetně té v památkové rezervaci.

* Nastává chaos v tom, kolik parkovacích míst mají vybudovat developeři.

* I v místech chráněných novými protipovodňovými opatřeními bude nutné stavět tak, jako by tu reálně hrozila velká voda.

* Bez stavebních předpisů nemůže město schválit Metropolitní plán, na který roky čeká.

Předpisy prý nenutí developery, aby stavěli dostatečně prosvětlené byty (s vyššími stropy). Zadruhé norma umožňuje výstavbu prosklených objektů, jejichž skla se mohou nadměrně zapařovat a v objektu vzroste vlhkost.

Praha se již od devatenáctého století řídí přísnějšími pravidly pro výstavbu než zbytek země. Krok ministerstva způsobil, že developeři jsou nyní vázáni jen volnějšími celostátně platnými normami. 

„Celorepublikové ministerské vyhlášky jsou vhodné spíš pro výstavbu sídlišť nebo solitérních staveb. Pražské stavební předpisy vytvářely kvalitní městský prostor,“ uvedli v prohlášení architektů a urbanistů Kristýna Stará a Jan Stáhala.

Pražské stavební předpisy (PSP) například nutily developery investovat do centra města a do menších projektů, aby se Praha dál neroztrušovala do „polí“ na periferii. To nyní padá. 

Ulice širší než dvanáct metrů PSP požadovaly osadit stromořadím. „Umožňovaly zachovat zelené parky na sídlištích a snižovaly počet aut v centru,“ doplnil exprimátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09), na jehož popud předpisy vznikly.

PSP z pera Institutu pro plánování a rozvoj také omezovaly výstavbu velkoplošné reklamy, čímž zasáhly do miliardového byznysu v hlavním městě. I tento bod, proti němuž se firmy před volbami masivně bránily ostrými protihudečkovskými inzeráty, nyní padá.

„Budeme tento týden posuzovat rady právníků a pak rozhodne rada,“ popsal náměstek Matěj Stropnický (SZ).

Podle informací MF DNES přitom není vyloučené, že se hlavní město obrátí na Ústavní soud, který by mohl PSP „vrátit do hry“ s tím, že pozastaví platnost jen sporných bodů, a nikoli celého rozsáhlého dokumentu. 

Ostatně europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) už před pár dny upozornil na podezření, že zmíněný požadavek notifikace může být jen obstrukcí. „Mohu jako europoslanec potvrdit, že Evropská komise sehrává v této kauze nulovou roli, neboť místní stavební předpisy povinné notifikaci EU nepodléhají,“ uvedl.

Město dokončuje harmonogram prací na novele PSP. Ministerstvo dalo Praze na nápravu výtek lhůtu patnáct měsíců, ale Stropnický chce být rychlejší. Nelze to však zvládnout dříve než za dvě stě dní. Už nyní je jasné, že se náměstek stejně jako Hudeček pokusí tvrdě zasáhnout proti reklamě.