Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Kdo je kdo v kauze předražených jízdenek pro pražskou MHD. Podívejte se

  • 18
Nadační fond proti korupci se pokusil rozkrýt, kam putuje část peněz pražského Dopravního podniku za předražené jízdenky. Z jeho závěrů vyplynulo, že pravděpodobně končí u lobbisty Ivo Rittiga. Ten je údajně napojen na firmu na Panenských ostrovech, která pro dodavatele výrobu jízdenek zprostředkovala.

Schéma vazeb, které si kvůli kauze kolem předražených jízdenek nechal Nadační fond proti korupci zpracovat, přinesla středeční MF DNES. Fond ho interpretuje jako práci organizované skupiny, která vyvádí peníze z městské firmy.

Kdo je součástí kauzy předražených jízdenek pražské MHD

"Dopravní podnik platil 34 haléřů za lístek společnosti Neograph. Ta z částky předala 17 haléřů firmě Cokeville Assets. Existuje ale poradenská smlouva mezi ní a lobbistou Ivo Rittigem. Je tedy pravděpodobné, že konečným příjemcem těchto peněz byl on," říká Bob Fliedr z Nadačního fondu proti korupci.

Podnikatel Rittig, který vlastní módní butiky v centru Prahy a je považován za jednoho z "kmotrů" středočeské ODS, považuje obvinění za šokující a zvažuje podání trestního oznámení.

Rittig dostává od Cokeville Assets 40 procent ze zisku

Smlouvu se společností Cokeville Assets z Panenských ostrovů však přiznává. "V textu smlouvy se uvádí, že byla uzavírána pro zasmluvnění mé spolupráce s Cokeville Assets pouze mimo území České republiky," poznamenal Rittig.

Kdo je kdo

Dopravnímu podniku od roku 2008 dodává jízdenky společnost Neograph. Firmu zastupují Jan Janků a Vladimír Sitta. Část peněz zaplacených za jízdenky Dopravním podnikem odvádí do firmy Cokeville Assets. Tu v ČR zastupuje Peter Kmeť. Lobbista Ivo Rittig uzavřel smlouvu o poradenských službách s firmou Cokeville Assets. Šachta & Partners je advokátní kancelář, která připravovala mnoho smluv pro Dopravní podnik. Léta zastupuje Ivo Rittiga. Advokáti sedí nebo seděli ve firmách, kde figuroval Peter Kmeť nebo Jan Janků.

Karel Randák z protikorupčního fondu tvrdí, že pět let stará poradenská smlouva s Cokeville Assets zajišťuje Ivo Rittigovi 160 tisíc eur měsíčně a 40 procent ze zisku firmy. "Cokeville tak 40 procent z toho, co dostává od Dopravního podniku, posílá Rittigovi," řekl Randák.

V části smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, se skutečně píše, že Rittig nebude poskytovat poradenské služby na území Česka. To však spíš vyvolává otázku, proč je území republiky výjimkou.

"Cokeville Assets v Česku žádnou pomoc nepotřebuje. Zde si vše zajišťuje její zástupce Peter Kmeť," vysvětluje právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners, která smlouvu připravovala.

Kancelář podle protikorupčního fondu hraje důležitou roli. "Celou akci připravila skupina lidí z prostředí Šachta & Partners," tvrdí lidé z fondu. Znamená to, že advokátní kancelář figurovala u přípravy většiny smluv, například té mezi Dopravním podnikem a dodavatelem jízdenek, společností Neograph, či mezi Ivo Rittigem a Cokeville Assets.