Své bydlení by teď asi obě medvědice, Marta s Míšou, určitě nepoznaly. Naštěstí

Své bydlení by teď asi obě medvědice, Marta s Míšou, určitě nepoznaly. Naštěstí ulehly k zimnímu spánku dříve, než je u nich obvyklé. Až se probudí, medvědárium bude připravené k nastěhování. | foto: MF DNES

Kladenské medvědice spí, dělníci jim mezitím opravují domov

  • 1
Medvědice Marta a Míša budou mít nový domov. Dělníci začali opravovat kladenské medvědárium. Město vyjdou opravy na čtyři miliony korun. Medvědice rekonstrukce neruší, uložily se zatím k zimnímu spánku.

Jedná se o největší opravy kladenského medvědária. Statiku budovy na kladenském zámku narušily kořeny stromu, do medvědího příbytku prosakovala voda a také se prolomila klenba. Strom, který problémy zapříčiňuje, bude muset být pokácen.

"Rekonstrukce bude stát čtyři miliony korun a měla by skončit v lednu," řekl mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček. Peníze podle něj město zaplatí ze svého rozpočtu. Bylo by těžké na ně získat nějaký grant. "Nějaké drobnější úpravy jsme již dělali, takhle velké práce ale zatím ne," uvedl mluvčí.

Medvědice nyní přebývají v jiné části budovy a jsou uloženy k zimnímu spánku. "Jsou již starší a nemusely by dobře snést převoz. Bylo by to asi značné riziko," dodal mluvčí.

Na medvědicích se podepsal život v cirkuse

Marta s Míšou se do Kladna dostaly před deseti lety, předtím je na parkovišti u Moravských Budějovic zanechal ukrajinský cirkus. Než se jich ujal kladenský magistrát, prožily dlouhé dny v těsných klecích. Míše je 11 let a její matce Martě o deset více.

"Na obou je cirkus stále znát. Mladší Míša tam dělala kotrmelce, a když ji to chytne, dělá blbosti. Starší Martu bili, doteď má tiky, a když vezmeme koště, někdy reaguje nepřiměřeně," uvedla ošetřovatelka Markéta Řeháčková.

Podle mluvčího Frčka se letos uložily k zimnímu spánku poněkud dříve než obvykle, jako by opravy příbytku čekaly. "Bylo to již na začátku listopadu, obvykle to bývá spíš na konci," doplnil Frček.

Až se na jaře opět probudí, budou lehčí zhruba o 70 kilogramů. Během spánku totiž nepřijímají potravu ani tekutiny. "Probouzejí se obvykle začátkem března, oproti návštěvníkům jsme ale rádi, když spí déle. Znamená to totiž, že jsou v dobré kondici a spokojené," dodal Frček.

Podle ošetřovatelky by také v přírodě spaly déle. "Vysloveně odlišné návyky než medvědi ve volné přírodě nemají," dodává Řeháčková.

I příští rok by měla pokračovat veřejná sbírka, která by měla pomoci pokrýt náklady na provoz medvědária. "Za uplynulé tři roky se pro medvědy podařilo mezi lidmi vybrat přes třicet tisíc korun," řekl kladenský mluvčí. Tyto peníze byly použity zejména na údržbářské práce ve výběhu medvědů, krmivo, vitaminové a minerální doplňky a léky.