Petr Čermák začal v Londýně studovat a teď tam má i práci – v kolosu Google...

Petr Čermák začal v Londýně studovat a teď tam má i práci – v kolosu Google vyvíjí systém Android. | foto: archiv P. Čermáka

Programátor z kladenského sídliště hlídá počítače a pracuje pro Google

  • 28
Automatická softwarová kontrola moderních inteligentních systémů s více samostatnými jednotkami. Název oboru, kterým se programátor Petr Čermák zabývá, zní složitě. Jeho práce je však pro budoucnost informačních technologií hodně důležitá - může i zachraňovat lidské životy.

Petr Čermák, mladý absolvent kladenského gymnázia dobyl Londýn i světoznámý Google. Publikuje vědecké články o programování, promlouvá na vědeckých konferencích a je nejúspěšnějším studentem počítačového oddělení prestižní univerzity Imperial College London v její historii.

Za svou diplomovou práci právě získal jako jediný v historii počítačového oddělení londýnské univerzity stoprocentní hodnocení a také ocenění za nejlepší finální studijní projekt.

A čím že se to vlastně zabývá? 

„V budoucnu budou počítače ovládat mnoho věcí bez zásahu člověka, auta budou řídit sama, dopravovat zásilky budou třeba samy malé létající stroje. Ale zároveň jsou počítače známé svými chybami,“ pouští se do vysvětlování. 

„Zatímco když vám dnes spadne počítač, znamená to menší nepříjemnost, v budoucnu by to mohlo znamenat i ztrátu mnoha lidských životů v mžiku oka. Ve své práci se zabývám kontrolou takových systémů, aby bylo jisté, že za žádných okolností všechny neselžou,“ přibližuje čtyřiadvacetiletý programátor, který vyrůstal na kladenském sídlišti Kročehlavy.

Počítače ho zajímaly od dětství. První počítač doma měli, když bylo Petrovi osm let. Byl však zastaralý, a tak na něm nemohl hrát hry jako ostatní spolužáci. 

„Štvalo mě to, ale zřejmě to v mém životě sehrálo důležitou roli. V programu Power Point jsem si třeba hru naanimoval,“ směje se dnes a vzpomíná, že čas, který by strávil hrami, věnoval opakovanému rozebírání a skládání počítače a jeho opravám a postupnému vylepšování. „Koukal jsem se i pod ruce opravářů počítačů, vyhledával knížky, články z oboru. Poznal jsem počítač zevnitř.“

Na zkoušce si ho spletli s rodilým Němcem

Už během studia na kladenském gymnáziu Petr vynikal v matematickofyzikálních a počítačových disciplínách, ale i v jazycích – mluví čtyřmi. Před maturitou také například vybojoval pro Českou republiku bronzovou medaili na mezinárodní fyzikální olympiádě v Záhřebu. 

„Už na gymnáziu byl Petr svědomitý student, úspěšný ve všech předmětech. Já jsem ho měla na němčinu, ze které složil mezinárodní certifikační zkoušku. Když jsme z ní odcházeli, jeden z přítomných pánů prohlásil, že nevěděl, že tuto zkoušku mohou skládat i Němci,“ vypráví profesorka kladenského gymnázia Radana Litmanová. 

Studovat v zahraničí byl vždy jeho sen. Ke konci studia na kladenském gymnáziu proto vyhledal na internetu nejlepší univerzity v oboru programování v Británii a Spojených státech a přihlásil se. V Británii jej vzali téměř na všechny a on si vybral Londýn. Školné 3 000 liber za rok musel hradit sám.

„Dnes už to ale není problém. Mladí lidé z Evropské unie si mohou vzít studijní půjčku, kterou pak splácejí až po nástupu do zaměstnání,“ radí českým studentům Petr. Na londýnské univerzitě je podle něj v současné době zhruba 40 Čechů a Slováků.

Přechod z domova do neznámého velkého Londýna nebyl jednoduchý. Samozřejmě mu chyběla rodina a přátelé. Nejprve bydlel na kolejích a od 2. ročníku si v Londýně pronajal byt s dalšími čtyřmi studenty. 

„Najednou jsem si musel prát, vařit a takové věci, které pro mě díky mamince byly do té doby automatické,“ směje se. 

A když zvládl tohle, má před sebou další výzvu – před pár dny nastoupil do práce v londýnské pobočce světové firmy Google. Bude tam pracovat na operačním systému Android pro chytré telefony.