Kostel s klášterem sv. Gabriela na Smíchově | foto: Společnost přátel beuronského umění

Lidem se mimořádně otevře klášter sv. Gabriela na pražském Smíchově

  • 0
Návštěvníkům se v sobotu otevře běžně nepřístupný klášter svatého Gabriela na pražském Smíchově. Je postaven v unikátním neorománském slohu. Navíc se nad jeho vchod po téměř 100 letech vrátí socha archanděla Gabriela.

Je to jeden z nejzvláštnějších církevních areálů v Praze. Nejen svou nepříliš dlouhou historií, ale i architekturou. Kostelem svatého Gabriela v Holečkově ulici na Smíchově je pro veřejnost normálně nepřístupný. V sobotu se výjimečně otevře.

"Od 14:30 do 16:00 jsme připravili prohlídku kostela s výkladem a od 16:30 návštěvníky zavedeme do křížové chodby a rajské zahrady v klášteře," řekla předsedkyně Společnosti přátel beuronského umění Monica Šebová.

Právě v neorománském, takzvaném beuronském stylu vystavěli areál na konci 19. století benediktini. Dnes je to druhá nejucelenější památka tohoto slohu na světě (po kapli svatého Maura v Německu).

Rajská zahrada
Klášter a kostel sv. Gabriela v roce 1898
Interiér kostela v roce 1918

Rajská zahrada (vlevo). Kostel a klášter sv. Gabriela v roce 1898. Interiér kostela v roce 1918 (vpravo).

Beuronská škola hledala inspiraci v jedné z nejstarších lidských etap - ve starém Egyptě, přičemž kladla důraz na barevné geometrické vzory a symboly. Tím posléze ovlivnila i významné české umělce a architekty prvních desetiletí 20. století vyznávající modernu.

Zajímavá je také historie kláštera. Na začátku byly peníze mecenášky hraběnky Gabriely Sweerts-Šporkové, která chtěla vstoupit do benediktinského řádu. Stavbu navrhli benediktini P. Gislen Béthun a P. Hildebrand de Heptinn z belgického kláštera Maredsous.

Klášter sv. Gabriela

Kde: Holečkova 10, Smíchov (parkovat lze přímo před kostelem)

Program: v sobotu 15. prosince 14:30–16:00 hod. prohlídka kostela sv. Gabriela (zasvěcen Zvěstování Panně Marii) s výkladem, 16:30 hod. prohlídka křížové chodby a rajské zahrady v klášteře

Vstupné: základní 50 korun, studenti a důchodci 20 korun

Areál obývaly sestry benediktinky, ale ty ho po první světové válce prodaly. Dnes patří České poště.

Socha se vrátí po 94 letech

Odchod jeptišek téměř před sto lety však přinesl ještě jeden zajímavý příběh. Příběh sochy svatého archanděla Gabriela, která stála nad vchodem do kostela. Tu si benediktinky v roce 1919 odvezly do nového působiště na rakouský hrad Bertholdstein a před čtyřmi lety ji přemístily do nově postaveného kláštera u štýrského města Herberstein.

Nyní se dvoumetrová kovová plastika do Prahy vrací. Tedy její přesná kopie. Společnost přátel beuronského umění ji nechala vyrobit z dvoumilimetrového měděného plechu.

"Sochu tvoříme tepáním a takzvaným cizelováním jednotlivých dílů. Ty se k sobě letují stříbrem a upevňují na kostru vyrobenou z nerezu," popsal techniku sochař Petr Holub, jenž na díle pracuje se svým otcem, restaurátorem Karlem Holubem.

Dílo by mělo být hotovo už v závěru tohoto roku. "Vysvěcení sochy plánujeme na konec února roku 2013 v klášteře svatého Gabriela ve zdejší rajské zahradě. I to je impozantní prostor, který v beuronském stylu nechal po odchodu řádu zastřešit tehdejší nový majitel - ministerstvo pošt a telegrafů," řekla Šebová.

A svým způsobem nakonec dojde i k symbolickému spojení dvou míst, a to Prahy s rakouským Herbersteinem. Řád benediktinek by totiž také rád vlastnil kopii sochy svatého Gabriela.