Součástí přípravy je i ověřování schopností orientace „kosmonauta“ v prostoru....

Součástí přípravy je i ověřování schopností orientace „kosmonauta“ v prostoru. Absolvoval ji i Vojtěch Ježek. | foto: DTA

Kluk z Příbrami sní o Marsu. Za rok možná bude členem simulované expedice

  • 2
Čtrnáctiletý Vojtěch Ježek z Příbrami sní už pár let o tom, že poletí k Marsu. Jako jeden z mála se takového zážitku příští rok možná dočká. V únoru má totiž odstartovat v Evropském kosmickém středisku Expedice Mars ke svému simulovanému letu. Na palubě bude pět Čechů a Slováků, Vojtěch je jedním z adeptů.

„Tady řídicí věž, posádko, slyšíte mě?“ „Posádka slyší.“ „Máte povolení ke startu. Rozumíte?“ „Rozumíme.“ ... Deset, devět, osm... START! Zažehnuté motory burácejí a v řídicím středisku všichni napjatě sledují, jak se raketa s každou vteřinou zmenšuje. Právě začala expedice na Mars.

Čtrnáctiletý Vojtěch je jedním z adeptů na pozici astronoma v expedici, která v únoru odstartuje v Evropském kosmickém středisku u Trausinne v Belgii k simulovanému letu.

„Astronomii se věnuji něco přes dva roky. V Příbrami bohužel nemáme hvězdárnu, ale když je nějaká astronomická akce, tak se jí rád účastním. V létě jsem byl například na astronomické expedici s plzeňskou hvězdárnou,“ líčí Vojta zážitky se svým momentálně největším koníčkem.

Fyzik, co hraje na housle. Jako Einstein

O tom, zda nakonec uslyší odpočítávání řídicí věže přímo z kokpitu rakety, rozhodne závěrečné soustředění, které se uskuteční začátkem listopadu v Liberci.

Do užšího výběru pro dvě posádky simulovaného letu raketoplánu se Vojta dostal po semifinálovém soustředění, které se konalo koncem září v Terchové u Žiliny. Tam už se vybíralo jen z 25 účastníků, ale na začátku letošního ročníku expedice bylo kolem 150 zájemců.

„Myslím, že o tom, že jsem se dostal mezi semifinalisty, rozhodl můj projekt. Bylo to měření solární konstanty, tedy příkon solární energie na metr čtvereční za sekundu,“ vysvětluje Vojta jazykem profesionálního astronoma.

Samozřejmě není překvapením, že mezi Vojtovy oblíbené předměty, jimž se učí v tercii na příbramském osmiletém gymnáziu, patří ty přírodovědné a fyzika na prvním místě.

O to překvapivější je, že Vojta má i jiné, zcela „netechnické“ zájmy. „Hraju na housle, už od svých pěti let, cvičím asi tři čtvrtě hodiny denně,“ říká Vojta a člověk maně vzpomene na Alberta Einsteina – ten přece také hrál na housle…

I když jde v případě Expedice Mars, kterou pořádají Dětská tisková agentura, Česká kosmická kancelář a Slovenská organizace pro vesmírné aktivity, stále ještě spíše o hru určenou dětem a dospívajícím od deseti do sedmnácti let, její účastníci ji berou velmi vážně.

Vojta má například jasnou představu o tom, jak kosmický výzkum pomáhá každodennímu životu na Zemi.

„Například se využívají nové postupy v lékařství, ve vývoji nových materiálů a při tvorbě nových technologií,“ říká mladý astronom a jen tak mimochodem dodává, že spolu s ostatními kandidáty letu musel podstoupit i test ze znalosti angličtiny. Komunikace mezi posádkou a střediskem řízení letu probíhá totiž zásadně v angličtině. Takže jinak: ten, nine, eight...