Miloslav Ransdorf | foto: Ladislav Ptáček, iDNES.cz

V Nuslích se otevřela Ransdorfova knihovna, čítá 50 tisíc svazků

  • 178
V pražských Nuslích začala fungovat Knihovna Miloslava Ransdorfa. Bude spravovat odkaz komunistického europoslance, který loni zemřel. Během jednoho roku by knihovna měla zpřístupnit padesát tisíc svazků, které Ransdorf vlastnil.

Vznik knihovny iniciovala Ransdorfova manželka s dcerou nebo bývalá asistentka Helena Suchá.

„Knihy k panu Ransdorfovi neodmyslitelně patří. Přivezl si je z každé cesty a za knihy téměř výhradně utrácel,“ řekla redakci iDNES.cz Helena Suchá.

Na kontaktním místě v Nuslích bude studovna, kde si lidé budou moci knihy pročítat. Svazky budou uloženy v archivu, o jehož místě se teprve jedná, a lidé si je budou objednávat přes internet.

Počítá se také s besedami a veřejným čtením. Dostupné ale budou také věci týkající se Ransdorfova života - knihy, které napsal, rukopisy, články.

Ransdorfova knihovna čítá 50 tisíc knih z oblasti politologie, historie, filosofie. „Jedná se sice o levicovou knihovnu, ale budou tam i světové a jiné cenné tituly,“ dodala Suchá.

KSČM knihovnu odmítla

Iniciátoři knihovny chtěli projekt umístit do sídla KSČM. To ale podle Suché strana odmítla s tím, že už jednu knihovnu má.

Ransdorf zemřel 22. ledna 2016 ve věku 62 let (o úmrtí jsme informovali zde). Členem komunistické strany byl od roku 1972 a v posledních 25 letech patřil mezi její významné politiky. Nejprve zasedal ve Federálním shromáždění, poté byl českým poslancem a od roku 2004 vykonával mandát v Evropském parlamentu.

V europarlamentu byl členem skupiny konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL), členství ale pozastavil kvůli kauze ve Švýcarsku (čtěte zde).

Někomu jsem šlápl na kuří oko, tvrdil Ransdorf v prosinci 2015:

Europoslance spolu s trojicí Slováků zatkla švýcarská policie v curyšské bance. Podle svých slov chtěl europoslanec zprostředkovat komunikaci mezi jedním majitelem účtu a vedením banky. Spekulovalo se však o tom, že naletěl podvodníkovi, přičemž na účtě mělo být kolem 350 milionů eur (9,5 miliardy korun).

Švýcarské státní zastupitelství proti skupině lidí včetně Ransdorfa vedlo trestní řízení kvůli majetkovým deliktům, prokuratura ale stíhání v květnu 2016 zrušila (psali jsme zde). Politik měl cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po této kauze.

Zástupci knihovny chtějí podle bývalé asistentky Ransdorfa Heleny Suché pátrat po okolnostech Ransdorfova zatčení ve Švýcarsku, které předcházelo jeho smrti. Podle Suché je totiž představitelé českého státu dostatečně neprověřili.

,