Nový přístroj přinese možná víc problémů než užitku. Ilustrační foto

Nový přístroj přinese možná víc problémů než užitku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kolínská nemocnice má nový přístroj, kraj chce vyšachovat soukromou firmu

  • 1
Kolínská nemocnice začne za týden provozovat vlastní magnetickou rezonanci, kterou dostala od kraje. Dosud se o vyšetření starala soukromá firma, která stejný přístroj v nemocnici provozuje už tři roky. S tou kraj k 1. listopadu ukončil spolupráci, firma si ale teď stěžuje u soudu.

Provozování vlastního přístroje se přitom nemocnici prodraží. Vyšetření totiž bude muset sama platit, pojišťovna s ní neuzavřela smlouvu. Téměř tři roky přitom svou vlastní magnetickou rezonanci provozuje v krajské nemocnici v Kolíně Diagnostické centrum soukromé firmy Mediscan.

Podle kraje na tom však příliš vydělávala. Proto jí nejprve začátkem roku 2009 desetinásobně zvedl nájem, ze 30 na 300 tisíc korun měsíčně, a pak se rozhodl koupit vlastní přístroj. A firmě neprodloužit od 1. listopadu tohoto roku nájemní smlouvu.

"Zjistili jsme, že od pojišťovny dostává asi dva a půl milionu korun měsíčně, což je pro nemocnici extrémně nevýhodné. Takové zařízení má provozovat nemocnice sama, aby zisk zůstával jí, a ne soukromému majiteli," tvrdí středočeský hejtman David Rath.

Výpověď řeší soud a právníci

Firma řeckého podnikatele Sotiria Zavalianise, která provozuje i berounskou a hořovickou nemocnici, se však výpovědi z kolínské nemocnice brání. Před třemi lety investovala do zdejšího diagnostického centra kolem 50 milionů korun.

"Obrátili jsme se na soud s tím, že výpověď je protiprávní, trváme na tom, že nájemní vztah trvá," řekl jednatel a jediný akcionář firmy Mediscan Sotirios Zavalianis.

Okresní soud v Kolíně v pátek rozhodl o předběžném opatření, podle kterého kraj ani nemocnice nesmějí proti Mediscanu podniknout žádné kroky, dokud definitivně nerozhodne.

"Přijde mi to podezřelé a předali jsme to právníkům. Nájemní smlouva jednoznačně končí 1. listopadu a nemocnice má právo dál tyto prostory nepronajímat. Předběžné opatření nechápu. Mám pocit, že soudy se zbláznily," řekl Rath.

Přístroj bez smlouvy se nemocnici i kraji prodraží

V nemocnici tak zatím budou fungovat obě magnetické rezonance. Ta nová stála kraj 29 milionů korun, na další asi dva miliony přišlo vybudování zázemí. Jenže zdravotní pojišťovna s krajskou nemocnicí neuzavřela smlouvu. Tu má až do roku 2015 jen firma Mediscan.

MAGNETICKÁ REZONANCE

Speciální zobrazovací technika slouží k zobrazení vnitřních orgánů, pomáhá tak stanovit diagnózu. K dispozici je ve všech krajských nemocnicích. Vyšetření trvá 15 až 30 minut a stojí od 4 do 10 tisíc korun.

Zhruba dvouměsíční zkušební provoz nového přístroje tak bude hradit nemocnice ze svého. A Rath se nebrání tomu, že by výdaje, třeba i v plné výši, uhradil kraj.

"Půjde nejvýše o dva měsíce, do konce roku se situace musí vyřešit. Dvě rezonance tu nebudou, soukromé firmě už smlouvu neprodloužíme. A pokud s námi pojišťovny neuzavřou smlouvu, budeme to i s nimi řešit soudní cestou. Bral bych to jako diskriminaci kolínských pacientů," tvrdí Rath.

Otázka je, jak dlouho bude celá záležitost u soudu, tedy jak dlouho budou v nemocnici fungovat obě magnetické rezonance.

Dva přístroje na jedno město jsou moc

Cena za jedno vyšetření se pohybuje v závislosti na jeho složitosti a použitém materiálu od čtyř do jedenácti tisíc korun. Provozovateli rezonance se tak stejně jako firmě, se kterou uzavře smlouvu o odběru materiálu, jako jsou například kontrastní látky pro vyšetření žil, jedná o velké peníze.

"Budeme samozřejmě dělat vše pro to, abychom do naší rezonance přilákali maximum pacientů. Čas nám dá za pravdu, že se v Kolíně dvě rezonance neuživí," uvedl ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel.

O velké peníze jde i Mediscanu. "Vzhledem k výpovědi z nemocnice jsme si v Kolíně pronajali jiné prostory, kde jsme chtěli v provozování rezonance pokračovat. Přístroj váží asi sedm tun, do obýváku si ho nedám. Jenže kraj nám chce sebrat registraci," řekl Zavalianis.

Podle něj provádějí lékaři v diagnostickém centru asi pětadvacet vyšetření denně, pacienti kolínské nemocnice z toho ale tvoří jen něco přes dvacet procent.

Rezonance nemocnice je prý lepší

"Ostatní byli z jiných zařízení nebo jsme sem posílali pacienty z radiologického centra v Pardubicích, kde byl přetlak," dodal Zavalianis. Podle Chudomela je nová rezonance na vyšší úrovni než ta, kterou vlastní firma Mediscan.

"Umožňuje vyšetřit celé tělo naráz a bez kontrastních látek, bude nám také k dispozici čtyřiadvacet hodin denně," vysvětlil Petr Chudomel. Podle Zavalianise jde spíše o peníze. "Přístroj je na stejné úrovni jako ten náš. Rozdíl je pouze v tom, že já jsem za stejný přístroj jiné značky zaplatil cenu pod 20 milionů korun, zatímco kraj 29 milionů," tvrdí Zavalianis.

Zkušební provoz nové rezonance začne v rámci Radiodiagnostického oddělení kolínské nemocnice 8. listopadu. Vyšetření bude zatím platit nemocnice.

,