Ve vznikajícím kolumbáriu v Kolíně už jsou položené veškeré mozaikové dlažby a betonové základy regálů. Vstup do kolumbária bude spojen se vstupem na městský hřbitov. „U většiny lidí se to setkalo s pochopením,“ říká starosta Kolína Vít Rakušan. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

V Kolíně roste obří kolumbárium pro zvířata, pojme přes tisíc uren

  • 33
Bude to největší zvířecí hřbitov v Evropě. Tak aspoň mluví o odvážném projektu kolumbária pro domácí mazlíčky autoři tohoto záměru. Kolumbárium už vzniká u městského hřbitova v Kolíně. Bude v něm místo pro 1 375 domácích mazlíčků.

„Navržené je to v hodně luxusním stylu. Budou tam i dvě fontánky a lavičky. Snažili jsme se to udělat odpočinkovou parkovou formou, myslím, že to bude mnohem hezčí než většina kolumbárií pro lidi,“ hodnotí zástupce soukromé investorky Ireny Světinské Lukáš Kolovecký. Urnové schránky se začnou pronajímat v půlce roku 2017.

Na myšlenku vytvořit kolumbárium pro zvířata přišli Irena Světinská a Lukáš Kolovecký zhruba před pěti lety, poté co podobná zařízení viděli ve Spojených státech. Tam je tento způsob pohřbívání zvířat mnohem rozvinutější než u nás.

„Zpočátku se tomuto nápadu každý jen smál nebo nevěřícně koukal. Jen administrativní příprava zabrala tři a půl roku. Například na živnostenském úřadu řešili, jaký obor podnikání na to napasovat, byla to pro ně velká neznámá,“ popisuje Kolovecký.

Divil se tomu i projektant kolumbária David Jirus. „Když s tím za mnou přišli, smál jsem se tomu a v podstatě se tomu směji dodnes, jsem zvědavý, jestli se to ujme,“ říká. V současnosti jsou už položené veškeré mozaikové dlažby a vybetonované regálové systémy.

„Všechno bude uděláno z trvanlivých materiálů, skříňky z nerezu a obložení bude žulové,“ popisuje projektant Jirus. Náklady na výstavbu odhaduje investorka maximálně na sedm milionů.

Byť zvířecí kolumbárium přímo navazuje na městský hřbitov a bude s ním mít společný vstup, nesetkal se soukromý projekt podle starosty Kolína Víta Rakušana s žádnou významnou kritikou. Městští zastupitelé záměr před lety schválili, včetně potřebné změny územního plánu.

Kněz: Cožpak pes nebo kočka nemají duši?

„U většiny lidí se to setkalo s pochopením. Velký strach jsme měli z toho, co tomu řekne kněz, který tehdy seděl i v zastupitelstvu města. Reagoval na to slovy: ‚Copak pes nebo kočka nemají duší?‘ To nás ujistilo, že je to na dobré cestě,“ vzpomíná Kolovecký.

Kolínský starosta záměr vnímá pozitivně: „Vztah lidí ke zvířatům se výrazně změnil, ve srovnání s tím, jak to vypadalo například před půl stoletím, kdy bylo zvíře chápáno spíše jako užitková věc, dnes už se na ně lidé dívají jako na živou bytost. Chápu, že takovou službu někdo rád využije,“ hodnotí Rakušan.

Podle něj se takové místo v Kolíně neztratí. „V našem městě žije nadprůměrné množství starých lidí, pro které je v mnoha případech zvíře jedinou životní radostí. Ke svým mazlíčkům mají natolik silnou citovou vazbu, že si jej rádi na nějakém místě připomenou,“ domnívá se Rakušan. „Sám ale spíš patřím k těm, kteří svého pejska zahrabou na zahradě,“ říká.

Hřbitovů pro zvířata mnoho není

Záměr vybudovat místo odpočinku pro zvířata přitom není ničím zcela novým.

„Jedno kolumbárium už funguje například v Praze, je ale malé, zhruba s padesáti kójemi. Pak ještě existují zvířecí hřbitovy, kde se pohřbívá přímo do země, takových míst v Česku ale také není mnoho,“ hodnotí současný stav Kolovecký.

Kolumbárium fauna Kolín, jak zní celý název nového hřbitova, počítá hlavně s klienty z Prahy a spolupráci chce navázat i s jedním z největších zvířecích krematorií v Česku, které se nachází v pražských Běchovicích. „Měsíčně u nás zpopelníme zhruba sedmdesát zvířat,“ říká Karolína Lafatová, manažerka běchovického krematoria.

„Pokud vím, tak takové místo, jako vzniká v Kolíně, v rámci Česka opravdu ještě není. Myslím si ale, že lidé, kteří nechají udělat kremaci, jsou spíš motivovaní tím, že si zvířátko chtějí nechat doma. Nedovedu si moc představit, že by si z Prahy jeli uložit urničku až do Kolína,“ dodává skepticky. Jedním dechem však dodává, že zájem o kremaci zvířat stále narůstá. „Pokud člověk nemá možnost dát mazlíčka na zahradu, tak je zpopelnění určitě lepší řešení než kafilerie.“

Majitelka kolumbária přesto věří v úspěch. „Vnímám to spíš jako dlouhodobou investici, u níž jsem přesvědčena o tom, že se vrátí, i když to může trvat déle,“ říká Světínská, která je jinak podnikatelka ve stavebnictví. Jednu kóji chce pronajímat od 600 korun za rok a možné má být i její odkoupení.

„Už teď se nám ozývají zájemci. Lidé jsou schopni platit spoustu peněz za zvířecí oblečky a drahé krmení, tak si myslím, že i zvířecí kolumbárium jednou bude velká hitovka,“ uzavírá Kolovecký.