Oto Biederman (vpravo) a další obžalovaní v kauze série vražd a dalších deliktů...

Oto Biederman (vpravo) a další obžalovaní v kauze série vražd a dalších deliktů při vynesení rozsudku. Biederman dostal doživotí, Vrábel první vlevo) 24 let vězení. | foto: ČTK

Kolínský gang: vraždili dýkami i lankem, jezdili autem „na dvě tři mrtvoly“

  • 60
Milovník whisky Oto Biederman, pionýr kapitalismu ve fialovém saku Ivan Vrábel a další rázovité figurky z polosvěta počátku 90. let. Také oni v éře trhu bez přívlastků toužili prožít svůj milionářský sen. Pět lidí za to zaplatilo životem.

„V historii české, ale i československé kriminalistiky jde o případ ojedinělý,“ uvedl ke kauze plukovník Luboš Valerián, tehdejší vyšetřovatel.

Ostří hoši z ostravské zásahové jednotky v Praze v zimě 1996 pozatýkali Biedermana a tři jeho komplice. Vrtulníkem je eskortovali na opačný konec republiky. Severomoravská kriminálka měla za to, že tímhle úderem bleskově uzavřela lednovou vraždu podnikatele ve valašskomeziříčském hotelu Apollo.

Kriminální případy 90. let

To však byla jen část příběhu. Na severu Moravy kápli na kolínský gang. Třiadvacetiletý Biederman se totiž rozpovídal o čtyřech dalších vraždách v Praze a středních Čechách.

Překvapení to bylo i pro detektivy. V evidenci měli jen dva otevřené případy vražd z těch, které „položil“ Biederman. Dva mrtví byli v kolonce „pohřešovaní“. Otevřená pražská kauza číslo 1 pocházela z roku 1993.

Ranami poseté tělo strážného Jiřího D. našli jeho kolegové ve vrátnici obchodního domu Krone na rohu Václavského náměstí. Ve vedlejší místnosti zel prázdnotou trezor. Z něj v noci na pondělí 7. června 1993 zmizely tři miliony korun.

„Vrah v centru Prahy zabíjel brokovnicí,“ psala o smrtící zbrani média. Ale mýlila se. Od policistů tehdy prosákla informace, že lékař na hlídačově těle nalezl sérii drobných kruhových ranek.

Ty však nezpůsobily broky, ale prozaičtější nástroje. Soudní lékaři při pitvě odhalili 62 bodných a řezných ran. Vražednou zbraní byla dýka a bodlo. Pitevní protokol potvrdil, že vrah Jiřího D. také rdousil ocelovým lankem a bil do hlavy. „Příčinou smrti bylo vykrvácení z mnohočetných ran,“ konstatoval žalobce.

Aby se útočník dostal k tržbě, musel mít informace z nitra agentury, která Krone střežila. Pražská kriminálka měla v tomto ohledu i nadějného podezřelého, Ivana Vrábela. Provozní šéf agentury Safe-Guard věděl o zabezpečení obchodního domu vše. Znal kódy, signalizaci i rozpis služeb strážných. Jenže Vrábel tehdy prokázal, že byl se šéfem v Německu. Z prověřovacího síta proto vypadl.

Konec milovníka vrhacích nožů na odpočívadle u silnice

„A najednou je to tady zase, opět ten zlý sen,“ vzpomínal později s náznakem lítosti Biederman na úder číslo 2. Z kulečníkového klubu v Újezdě na okraji Prahy v noci 1. června odvezli na výlet, z něhož není návratu, podnikatele Martina S.

Měl být ideální obětí. Vražda zdánlivě úspěšného podnikatele z Kolínska slibovala solidní zisk. Na odstavném plácku u silnice z Prahy na Kolín cesta pro Martina S. skončila. Biederman mu vpálil do hlavy a hrudníku dva projektily z revolveru Astra kalibr 38. Tělo s komplicem nacpali do BMW. „Takové auto má kufr tak na dvě tři mrtvoly,“ konstatoval později do protokolu střelec.

Mrtvému prošacovali kapsy, kořist však nebyla valná, sedm tisícovek a vrhací nože. Martin S. je totiž miloval. Svou oběť zakopali u Přišimas na Kolínsku. Policie Martina S. evidovala jako pohřešovaného.

Pumpaři vpálil kulku do hlavy

„Bylo jasné, že někam pojedeme, tak jsem se oblékl, do vnitřní kapsy džín jsem si ze zvyku strčil nabitý revolver,“ popisoval Biederman noc na 7. června 1995. Cesta Biedermana a dvou parťáků skončila na benzince v Praze 9. Pro pumpaře Zdeňka L. to byli poslední zákazníci v životě.

Ač se nebránil, Biederman jej posadil na židli. „Víte, co udělá s psychikou, když vám někdo zamíří zbraní na hlavu?“ tázal se Biederman při výslechu. Pumpaři vpálil kulku z revolveru Astra do hlavy. Podruhé zbraň štěkla, když čerpadlář ležel bezmocně na zemi. Z kasírky Biederman sebral 30 tisíc korun. S penězi parta vyrazila pobavit se do nedalekého nevěstince.

Na scéně se poté opět objevil Ivan Vrábel. Muž, který v roce 1993 vymyslel a organizoval přepadení v Krone. A tehdy unikl úspěšně i z vyšetřovacího síta pražské mordparty. Měl pocit, že mu vražda prošla, a plánoval další. Tentokrát navrhl vraždu Biedermanova kamaráda Jaroslava P. Ten restituoval pozemky na pražské periferii v Suchdole. A Vrábel je moc chtěl získat a prodat. Místo činu bylo opět na Kolínsku.

V Tlustovousech v domě, kde Jaroslav P. žil s rodiči. Od Vrábela dostal Biederman i zbraň. Samopal vzor 61 Škorpion. Jaroslava P. v jeho pokoji skosilo dopoledne 28. září 1995 šest ran. Protože se vrahovi zdálo, že se hýbe, dobil jej dýkou. Vedle za zdí seděli rodiče oběti, ale že se u nich v domě střílí, je nepřekvapilo. Syn to dělával často.

Tělo zabiják nacpal do skříně. Později se pro něj vrátil, odvezl na okraj Prahy a zakopal. I Jaroslava P. policisté považovali za pohřešovaného.

Poslední akce, kterou Vrábel vymyslel, byla objednána podnikateli ze severu Čech. Šlo o nájemnou vraždu ve Valašském Meziříčí v lednu 1996. Ta gangu srazila vaz. Jeho členové se v roce 1999 sešli na lavici obžalovaných. Biederman dostal doživotí, Vrábel 24 let. Další obžalovaní si odpykali tresty od 12 do 18 let.