Švédská zpěvačka Mariam Wallentin zahraje v Paláci Akropolis muziku, která

Švédská zpěvačka Mariam Wallentin zahraje v Paláci Akropolis muziku, která vyzdvihuje emoční dimenzi hudby nad rozumovou. | foto: Antje Taiga Jandrig

Švédka Mariam Wallentin zahraje v Akropoli temný pop plný emocí

  • 0
Do pražského Paláce Akropolis zavítá po třech letech skandinávská zpěvačka se svým sólovým projektem. Kdo má rád free jazz, zvuky nekonvenčních nástrojů a ozvěn, ale i etno a nezkrotné emoce v hudbě, přijde si v úterý v žižkovském klubu na své.

Mariam Wallentin se v Praze představila v roce 2011, kdy si získala srdce českých posluchačů. Tehdy hrála v Akropoli pod hlavičkou dua Wildbirds & Peacedrums, v němž působí se svým manželem.

Uskupení je synonymem pro excentrický pop, který stojí jednou nohou v tradici severského písničkářství a druhou ve světě volnomyšlenkářských experimentů.

Mariam The Believer v Praze

KDY: 25. února od 19:30
KDE: Palác Akropolis

Mariam The Believer se představí v rámci série koncepčního festivalu evropské hudby EuroConnections. Předskakovat jí bude písničkář Kittchen, který představí materiál ze své oceňované desky Radio.
Více informací najdete na stránkách mariamthebeliever.blogspot.cz a www.kittchen.cz

Mariam Wallentin
Kittchen

Mariam Wallentin v této cestě pokračuje i se svým sólovým projektem Mariam The Believer. Ten dává ještě větší prostor jejímu výraznému, soulově zastřenému hlasu, který na výtečném debutovém albu Blood Donation podkreslují minimalistické, ale zvukově vynalézavé aranže.

Muzikantku uhranuly rytmy z Konga

Impulzem k sólové desce byla pro Mariam zkušenost s projektem Congotronics vs Rockers, na němž se její domovská kapela potkala s konžskými bubeníky Konono no 1. či Juanou Molina.

Zážitky z rytmických improvizací i únava z náročného cestování ji přivedly k nápadu zkusit natočit hudbu, při níž  "zcela opustí umělecké ego“.

Vzniklo album, které podtrhuje citovou a intuitivní dimenzi hudby na úkor té rozumové. Blood Donation je špetka elektroniky, trocha free jazzu, řada nekonvenčních nástrojů a ozvěn, hrst etniky a hlavně nezkrotné emoce, které tryskají přímo z hlasu zpěvačky.

Celé album je protknuté určitou mystikou, tolik typickou pro skandinávskou hudební scénu. "Je to darkpopový majstrštyk," napsal o desce portál Bowlegs a jiní recenzenti desku srovnávají s počiny Cocorosie, Hanne Hukkelberg či Kate Bush.

Předskokanem bude zvukový kutil Kittchen

Podobně potemnělý obraz světa i zvukově košaté pojetí hudby nabídne v roli předskokana severočeský projekt Kittchen, který se za necelé tři roky své existence už výrazně zapsal do análů domácí alternativy.

Pod maskou kuchaře z postapokalyptického světa se skrývá hudebník Jakub König, který dlouhé roku působil v českolipské skupině Obří broskev. Poté, co se po třetím studiovém albu Sever v roce 2010 uložili ke spánku, vrhl se na svůj vysněný sólový projekt, album písniček natočených doslova na koleně v domácích podmínkách, propojených navíc příběhy ze světa po nespecifikované katastrofě.