Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Konec pikniků s pivem na Slovanském ostrově, radnici se nelíbí alkohol

  • 15
Radnice Prahy 1 chce dostat Slovanský ostrov, Vojanovy sady či Senovážné náměstí na seznam míst, kde se nesmí pít na veřejnosti alkohol. Pražané tak přijdou o další možnost piknikování ve městě. Důvodem jsou bezdomovci a narkomani.

Nedávno měla Petra Dvorská narozeniny a rozhodla se, že je se svými přáteli oslaví pod širým nebem. Vybrala si park u Vyšehradu. S malým sudem piva její oslava rozhodně nepadla do oka strážníkům.

"Kolem desáté hodiny večer přijelo auto městské policie a dozvěděli jsme se, že tady nemůžeme popíjet. Měli jsme štěstí a se strážníky se domluvili," říká Dvorská. Není ale zdaleka sama, kdo se takhle zmýlil a pil alkohol na místech, kde je to zakázané.

Kam na piknik, ale bez alkoholu

Na Kampě, Františkánská zahrada, Komplex zahrad na vrchu Petříně, Sady Jezerka, Centrální park na Pankráci, Park Roztylské sady, Park Sacre Coeur, Park Santoška, Lesopark Kbely, Malešický park

Jde jen o výběr míst, kde je zakázáno na veřejnosti popíjet alkohol. Kompletní seznam je na stránkách hlavního města.

Zdroj: www.cityofprague.cz

"Na Štědrý den dopoledne chodíme už léta s rodinou připít do Františkánské zahrady. Vůbec jsem nevěděla, že se to tam nesmí," říká překvapeně Jitka Smutná.

Takových míst, kde se v Praze nesmí popíjet či piknikovat s alkoholem, jsou však desítky a ne každý o tom má přehled. Teď by k nim navíc měla nejméně tři nová přibýt. Zasadit se o to chce radnice Prahy 1, která bojuje s alkoholovými dýchánky lidí bez domova například na Slovanském ostrově, ve Vojanových sadech a na Senovážném náměstí.

Kvůli dětskému hřišti zákaz alkoholu

"Stahují se sem mladší i starší lidé s alkoholem a marihuanou, je to pro ně levnější než sedět v hospodě. Řekli jsme si, že takhle to dál nejde," poznamenal radní první městské části Ivan Solil s tím, že Slovanský ostrov měl být do městské vyhlášky zařazen již v minulosti.

"Byl ale vynechán, aby se mladým lidem umožnily pikniky. Ukázalo se to jako špatné řešení," dodal Solil. Na Slovanském ostrově je navíc dětské hřiště a na takovém místě by se nemělo pít už z principu, navíc to zakazuje i vyhláška.

"Seznam míst, kde se nesmí pít alkohol, se už nějaký čas neaktualizoval. Slovanský ostrov chceme zklidnit, chodí tam děti," přidává se starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký s tím, že změnu ve vyhlášce může schválit jedině zastupitelstvo hlavního města.

Nejčastějšími narušiteli jsou bezdomovci či narkomani. A těmi, komu slouží vyhláška jako nástroj k udržení alespoň nějakého pořádku, jsou nejčastěji strážníci. O nějakém vybírání pokut ale nemůže být téměř řeč.

Inspirace New Yorkem

"Díky vyhlášce je jasné, co je špatně a co ne. Naše práce vypadá tak, že když strážník přijde pětkrát za sebou za bezdomovcem a vyžene ho z parku, protože tam nesmí pít, tak po šesté už tam dotyčný nebude. Bez vyhlášky jsme byli ale téměř bezmocní," vysvětluje Ludvík Klema, zástupce ředitele městské policie, jak v praxi vyhláška městu slouží.

"Jiná situace nastane, pokud strážník narazí na skupinku studentů, kteří popíjejí v parku pivo. Většinou se dohodnou, že třeba do půl hodiny odejdou nebo alespoň zlikvidují alkohol. To samé platí i často o turistech," říká Klema.

Inspirací pro důsledné trvání na tom, aby se vyhláška dodržovala, může být pro vedení Prahy bývalý starosta New Yorku, který v 90. letech začal boj proti alkoholismu.

"Alkohol na ulici začal omezovat zákony. Nejdřív se nám to příliš nelíbilo, byli jsme mladí, ale nakonec byl celkem úspěšný a město se opravdu v tomto směru změnilo k lepšímu," vzpomíná Šimon Stastny, potomek českých emigrantů ve Spojených státech.