Koněvův pomník v Praze 6 se dočká vysvětlivek, proti byli komunisté

  10:02
Praha 6 v červnu osadí vysvětlovací cedulí kontroverzní sochu u bubenečského pomníku Ivana Stěpanoviče Koněva. Redakce MF DNES zná celé znění. Kromě osvobození Československa bude na desce připomenuta jeho účast na potlačení Maďarského povstání. Proti cedulkám byli na radnici jen komunisté.
Pietní akt k uctění obětí zahraničních armád při Pražském povstání v roce 1945...

Pietní akt k uctění obětí zahraničních armád při Pražském povstání v roce 1945 se uskutečnil u památníku sovětského maršála Koněva v Dejvicích. Na shromáždění pořádaném Českým svazem bojovníků za svobodu vlálo několik rozličných vlajek (3. 5. 2017). | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pro jedny osvoboditel, pro jiné okupant. Roky se táhnoucí spor o pomník sovětského vojevůdce Ivana Stěpanoviče Koněva bude mít definitivní řešení. V příštích týdnech by měla městská část vysoutěžit firmu, která zhotoví velkou bronzovou desku s českým textem a dvě menší v angličtině a ruštině.

Ty budou následně umístěny na podstavec sochy a připomenou tak nejen skutečnost, že armáda pod vedením slavného maršála osvobodila velkou část současného Česka a jako první vstoupila do hlavního města na konci druhé světové války, ale také Koněvův podíl na krvavém potlačení Maďarského povstání, stavbě Berlínské zdi i okupaci Československa v srpnu roku 1968.

Cílem tohoto kroku je podle Prahy 6 stručně nastínit Koněvův životopis se všemi jeho klady i zápory. „Předpokládáme, že k samotnému osazení na památník dojde v průběhu června. Protože se jedná o majetek městské části, další povolení už nutná nejsou,“ konstatoval místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina (STAN).

Podle něj radnice ještě čekala, až přesné znění textu odsouhlasí Vojenský historický ústav a Ústav soudobých dějin Akademie věd. To se přednedávnem stalo a výslednou podobu následně schválila i rada městské části. Kromě umístění tabulek by mělo dojít k drobné úpravě okolí sochy, protože mramorové obložení je po téměř čtyřiceti letech ve špatném stavu.

Znak normalizace?

O umístění informačních cedulí rozhodlo už loni v listopadu zastupitelstvo Prahy 6. Návrh koalice TOP 09, STAN, ANO a lidovců tehdy podpořila i ODS a Zelení. Aktivně proti hlasovali pouze komunisté.

Co přesně bude stát na ceduli

„Maršál Ivan Stěpanovič Koněv velel 1. ukrajinskému frontu, jehož jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy a jako první vstoupily 9. května 1945 do Prahy. Na podzim 1956 řídil potlačení maďarského povstání sovětskou armádou a jako velitel Skupiny sovětských vojsk v Berlíně se v roce 1961 podílel na řešení tzv. druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi. V létě 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.“ 

Zdroj: MČ Praha 6

„Je to hulvátství. Tato záležitost musí vadit každému slušnému člověku v této zemi. Naším cílem není zkreslovat dějiny, ale měli bychom mít úctu k těm, kteří přinesli svobodu do naší země,“ prohlásil zastupitel Ivan Hrůza (KSČM) a dodal, že jedním z programových bodů strany do blížících se komunálních voleb bude odstranění tabulek.

Podle Laciny se však nejedná o pomník, jehož primárním cílem bylo vyjádřit poděkování za pomoc při osvobození. „Socha pochází z roku 1980 a byl to jeden z typických znaků normalizace a upevňování moci sovětského impéria v tehdejších satelitech. Symbolika je úplně jiná, než tvrdí komunisté,“ je přesvědčen místostarosta.

V minulosti veřejnost dokonce žádala o úplné odstranění sochy na náměstí Interbrigády v Bubenči, v této souvislosti vznikla i petice. Takové usnesení ale zastupitelstvo městské části nikdy nepřijalo. Sochu navíc opakovaně pomalovali vandalové.

Proti současnému záměru radnice se už koncem loňského roku ohradila pětice velvyslanců Ruska, Běloruska, Ázerbájdžánu, Arménie a Kazachstánu v otevřeném dopise adresovaném ministru zahraničí Martinu Stropnickému (ANO).

„Natolik zásadní otázky státní politiky nemůžou byt ponechány orgánům místní samosprávy. Počítáme s porozuměním a podporou v otázce zachování pomníku I. S. Koněva v původní podobě,“ tvrdili diplomaté. Jejich požadavky Stropnický následně odmítl s tím, že jeho resort nemůže zasahovat do záležitostí městské části.

Památky minulé éry

Přestože město krátce po revoluci nechalo odstranit řadu soch politiků i další připomínky komunismu, pomník maršála Koněva není jedinou kontroverzní stopou této doby, která v ulicích Prahy zůstala. S ideologií minulého režimu je spjat i pomník Sbratření, který stojí od roku 1960 ve Vrchlického sadech nedaleko hlavního nádraží. Dílo zobrazuje českého partyzána, jak se objímá s rudoarmějcem. Stejný motiv byl v padesátých letech využit i na poštovních známkách nebo na československé bankovce.

Dominantou pohřebiště padlých sovětských vojáků na Olšanských hřbitovech je zase monumentální pomník, kterému vévodí pěticípá hvězda se srpem a kladivem uprostřed. Vyzdvihnout úspěchy Sovětského svazu při dobývání vesmíru i tehdejší spojenectví s Československem má zase představovat sousoší kosmonautů Vladimíra Remka a Alexeje Gubareva u metra na Hájích, jehož autorem je sochař Jan Bartoš. Prazvláštní je pak znak pětiletky na renesanční Míčovně v areálu Pražského hradu.

A cestující městskou hromadnou dopravou mohou dále vidět ve vestibulu stanice Hradčanská nápis „Veškerá moc v ČSSR patří pracujícímu lidu“, sovětskou vlajku na jednom z bronzových reliéfů u nástupiště metra Anděl nebo desku s portrétem komunistického spisovatele a novináře Julia Fučíka u vstupu do stanice Nádraží Holešovice.

Otázka kvality i ideologie

Podle historika architektury Zdeňka Lukeše nelze zaujmout jednotný přístup k odstraňování těchto reliktů nedávné doby. „Umělecky mizerné sochy, které tehdy dělali mizerní sochaři jen pro kšeft, je myslím záhodno odsunout někam do depozitáře. Ty kvalitnější buď ponechat tak, jak jsou jako svědectví doby, nebo třeba doplnit o vysvětlující nápis, jako právě v případě Koněva. Nebo už dříve Zdeňka Nejedlého v Litomyšli,“ myslí si Lukeš.

Podle jeho názoru je masivní odstraňování soch v různých etapách naší historie pro český národ typické. Začalo to už krátce po vzniku Československa, kdy byly odstraněny cenné pomníky maršála Radeckého nebo panovníka Františka I., které někteří vnímali jako symbol habsburské monarchie.

Řada dalších děl byla stržena po roce 1948 a po roce 1989 znovu. Podle Zdeňka Lukeše bylo vhodné, že po revoluci zmizely sochy dehonestující dané prostředí, například pomník Lenina, Gottwalda, Švermy, Fučíka a ještě dříve obří dílo Stalina na Letné. „Jiné sochy ale mohly zůstat, přestože to byla díla poplatná době vzniku,“ dodává s tím, že se jednalo o svědectví určité éry.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Kriminalisté řeší vraždu v Řepích, po napadení v autoservisu tam zemřel muž

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  19.4 13:45

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

Na důstojný život je potřeba 45 tisíc, v Praze ještě víc, vypočetla platforma

16. dubna 2024  16:33

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 47 718 korun hrubého v Praze, 45 573 korun hrubého mimo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sochař Černý se v televizi pohádal s kurátorkou o „motýly“. Padly i vulgarismy

20. dubna 2024  16:24

Boj o moderní umělecká díla si vyžádal na poměry České televize ostrou slovní přestřelku. Stalo se...

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vsetín - Kladno 3:4. Rytíři dvakrát otočili skóre a zůstávají v extralize

22. dubna 2024  17:50,  aktualizováno  21:05

Hokejisté Kladna budou patřit i v následující sezoně mezi extraligovou elitu. V baráži se Vsetínem...

V létě papírování, na konci roku může začít stavba. Nádraží Vyšehrad nahradí byty

24. dubna 2024  11:25

Desítky let chátrání končí. Nový majitel aktuálně představil „jízdní řád“ revitalizace pražského...

Ostrava sestřelila mistra v prodloužení a má mečbol. Nymburk slaví postup

23. dubna 2024  20:58,  aktualizováno  21:18

Nymburští basketbalisté suverénně zvítězili na palubovce Olomoucka 107:72 a čtvrtfinálovou sérii...

„Hlavák“ pod pokličkou. Územní změna má Pentě pomoci stavět nad nádražím

23. dubna 2024  19:11

Miliardový projekt může proměnit další část centra metropole. Kolejiště hlavního nádraží před...

Politou sochu rudoarmějce Praha restauruje, oprava vyjde na čtvrt milionu

23. dubna 2024  19:07

Sousoší Sbratření ve Vrchlického sadech, které na začátku dubna neznámý vandal polil rudou barvou,...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...