Speciální kontejner na použité injekční stříkačky už má 1., 3. a 5. městská část a nově si jeden pořídila také Praha 8. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Ať si jehly likvidují sami. V Praze 8 mají pro narkomany nový kontejner

  • 10
Praha 8 je další městskou částí metropole, která si pořídila speciální kontejner na použité injekční stříkačky. Slibuje si od něj, že se sníží počet odhozených jehel v okolí. Sesbíraný materiál likvidují sami uživatelé drog.

O kontejnerech na použité injekční stříkačky se veřejnost dozvěděla poprvé před sedmi lety, kdy je jako první pořídila Praha 5. V zimě letošního roku následovala první a třetí městská část a nyní se do boje proti jehlám poházeným po okolí pustila také Praha 8.

Ta speciální šedý koš tento týden umístila do parku Těšnov, nedaleko metra Florenc. Službu Fixpoint, jak se kontejnery jmenují, provozuje organizace Progressive, o.p.s., a zajišťují ji uživatelé drog pod vedením sociálních pracovníků v rámci resocializačního procesu.

Ti vyhozené jehly sbírají dvakrát týdně. Sesbírané injekční stříkačky vyfotí, ukládají do nádob a převážejí do kontaktního centra, odkud pak jehly putují k likvidaci.

„Pracovníci nebudou jen vybírat kontejner, ale budou i vyhledávat a likvidovat pohozené injekční stříkačky v jeho okolí,“ říká mluvčí městské části Anna Patočková.

Provoz služby bude platit radnice. Také vedení městské části stojí za výběrem místa.

„V okolí stanice metra Florenc včetně parku Těšnov je bohužel zvýšený výskyt uživatelů drog. Instalace kontejneru pro vhazování použitých injekčních stříkaček by měla přispět ke snížení rizika, že se někdo poraní o pohozené stříkačky,“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Každá třetí stříkačka

Jinde už program testují několik měsíců a rozhodně nelitují. Například v Praze 1 končí v kontejneru téměř každá třetí stříkačka. Kontejnery jsou tři, dva se nacházejí poblíž hlavního nádraží a třetí ve Vrchlického sadech. Od března do července bylo na území Prahy 1 zlikvidováno 2 900 stříkaček, z toho 913 jich bylo nalezeno v kontejnerech Fixpointu.

„Služba se určitě osvědčila. Neznamená to, že už bychom mimo kontejnery nenacházeli i jiné použité stříkačky, ale rozhodně jich ubylo,“ sdělil MF DNES starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Myslím si, že v projektu má smysl pokračovat, a pokud by nás někde chtěli následovat, můžeme to doporučit,“ dodal.

Čtyři takové koše má od prosince také Praha 3, stojí například pod Vítkovem nebo u trafostanice. „Od ledna do července 2016 pomohly kontejnery Fixpoint snížit počet pohozených injekčních stříkaček na veřejném prostranství o 225,“ říká starostka městské části Vladislava Hujová.

Praha 5, která kontejnery vyzkoušela jako první, jich má momentálně sedm. „Jsou hodně využívány. Je to i tím, že jsou instalovány v nejexponovanějších lokalitách a uživatelé vědí, kde jsou umístěny a jak je využívat,“ domnívá se mluvčí městské části Helena Šmídová.

A o tom, že uživatelé drog kontejnery využívají, svědčí i čísla. Zatímco v roce 2013 bylo v Praze 5 ve Fixpointech nalezeno 434 stříkaček, za loňský rok to už bylo 1 135 a za první pololetí letošního roku 570.

„Poměr nalezených injekčních stříkaček v kontejnerech a volně pohozených se neustále zvyšuje ve prospěch sběrných kontejnerů,“ dodala Šmídová.

Nalezenou injekční stříkačku mohou lidé nahlásit městské policii nebo prostřednictvím aplikace Lepší místo. Rozhodně by na ni neměli sahat bez ochranných prostředků, strážníci jsou na to vybaveni.

„Místům, kde jsou tyto kontejnery umístěny, hlídky městské policie věnují zvýšenou pozornost, protože se zde scházejí drogově závislé osoby,“ říká mluvčí městské policie Irena Seifertová. Za letošní rok do konce července už strážníci v Praze sebrali 6 223 injekčních jehel a použitých stříkaček.