V kontejneru na Folimance si lze také půjčit koloběžku.

V kontejneru na Folimance si lze také půjčit koloběžku. | foto: Michal Šula, MAFRA

Pražané si mohou přijít popovídat do kontejneru a poznat své sousedy

  • 4
Na pěti místech v Praze se objevily speciálně upravené přepravní kontejnery. Proměnily se na místa, kde si lidé mohou půjčit knihu, poslechnout koncert nebo diskutovat, jak se žije v dané části města a co by bylo dobré tam změnit. Cílem akce je zlepšit sousedské vztahy a oživit veřejný prostor.

Pouliční festival nazvaný Kontejnery k světu se v hlavním městě koná poprvé a probíhat bude až do 1. června. Kontejnery stojí na Karlově náměstí, v parku na Folimance, před Národní technickou knihovnou, na Rašínově nábřeží a od 20. května budou i na Václavském náměstí.

Po tři týdny v nich budou jakási komunitní centra. "Chceme udělat něco pro místní, aby k sobě našli cestu. U nás v Nuslích žijí vedle sebe romské, neromské, ukrajinské nebo anglické rodiny. Navzájem se ale neznají a to je škoda," vysvětlila Carolynn Mostová z občanského sdružení Kulturní kompas.

"Přišla k nám například skupinka romských dětí. Zajímaly se, co se tady děje. Ostatní lidé nás pozorovali, ale nikdo se s nimi nedal do řeči," popsala páteční situaci u kontejneru, který stojí v parku na Folimance.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Ani v neděli se sem nenahrnuly davy lidí. Přicházeli spíš jednotlivci nebo dvojice. Zvědavě nahlédli dovnitř, zeptali se, o jakou akci jde. Nejčastěji zaujal plechový kolos děti. Líbila se jim hlavně půjčovna koloběžek.

"Děti většinou přivedou rodiče. Povídáme si společně o tom, co by v Nuslích změnili a proč. Jejich podněty chceme předat zástupcům Prahy 4. Dozvěděli jsme se, že chystají revitalizaci Folimanky, a jistě se jim nápady místních budou hodit," řekla Barbora Jelenová, která v Nuslích pracuje již tři roky.

Pro studenty vymysleli tančírnu

Pouliční festival organizuje spolu se skupinou přátel z celé republiky. Před půl rokem se rozhodli, že vytvoří sérii akcí ve veřejném prostoru a použijí k tomu dopravní kontejnery. "Ani jsme nedoufali, že se to dá zvládnout, ale hodně nám pomohly nejrůznější firmy a instituce. Také na úřadech nám vycházejí vstříc," dodala Eliška Vaňková, která zastupuje občanské sdružení K světu.

Největší problém, kde sehnat kontejnery, se podle organizátorů vyřešil prakticky sám. "Nedávno mi zavolal ředitel velké exportní firmy a nabídl, že šedesát kontejnerů zapůjčí zdarma. Nejdražší je pro nás převoz a zábor veřejných míst, naštěstí se nám podařilo získat finance z programu Think Big od Nadace Telefónica," dodala Vaňková.

A podle čeho se vybírala místa, kde budou kontejnery stát? "Do univerzitního kampusu na Dejvické jezdí každý den spousta studentů. Nikdy ale netráví čas společně. Vymysleli jsme pro ně proto tančírnu na ulici. Na Karlově náměstí funguje čítárna, kde si můžete půjčit knížku," vysvětlila Vaňková.

Kulturní program se v kontejnerech koná každý všední den odpoledne, v sobotu a v neděli pak po celý den. Více informací najdete na internetové adrese www.ksvetu.cz.