Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

NKÚ: Kontrola eurodotací v Praze odhalila předraženou rekultivaci hřišť

  • 2
Nejvyšší kontrolní úřad zjišťoval, jak Praha využívá evropské dotace z programu Praha - Konkurenceschopnost. Nejzávažnější chyby odhalil u rekultivace dětských hřišť v Praze 11. Z tohoto programu byl podpořen i předražený systém informování a varování občanů pomocí SMS.

„Nejzávažnější chyby kontroloři odhalili u projektu Revitalizace nevhodně využívaných ploch v Praze 11, na který příjemce dotací získal z Evropské unie a státního rozpočtu celkem 33,4 milionu korun,“ popsala mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková.

V rámci tohoto projektu mělo být rekultivováno 63 nefunkčních a nevyužívaných dětských hřišť, další tři dětská hřiště měla být rekonstruována a projekt zahrnoval i přeměnu okrasných nádrží před vchody do bytových domů na Jižním Městě na zelené plochy.

Kontrola NKÚ

Kontroloři prověřili 17 projektů za roky 2007 až 2013 dvanácti různých příjemců dotací za celkem jednu miliardu korun, což představuje zhruba 19 % výdajů proplacených všem příjemcům dotací v rámci tohoto operačního programu. Nedostatky byly zjištěny u tří projektů realizovaných třemi různými příjemci.

Městská část Praha 11 si podle kontrolorů nechala z dotací proplatit práce za 10,5 milionu korun, aniž by prokázala, že dodavatel tyto práce skutečně odvedl.

Například u revitalizace hřišť odvezl dodavatel na skládku 362,8 metrů krychlových železobetonu, městské části přitom vyfakturoval vybourání 3 255 metrů krychlových tohoto materiálu. Podobně dodavatel fakturoval i v případě víceprací a bouracích prací.

Varovné SMS využívá jen hrstka lidí a firem

Z operačního programu Praha - Konkurenceschopnost byl podpořen i projekt za 8,6 milionu korun, v rámci kterého vznikl systém pro automatické informování a varování občanů Prahy prostřednictvím krátkých textových zpráv.

„Žadatel o dotaci v projektové dokumentaci počítal s tím, že po třech letech bude systém využívat 4 až 8 tisíc uživatelů. Ve skutečnosti se do systému informování a varování do konce třetího roku jeho fungování přihlásilo jen 444 občanů, institucí a firem, takže náklady na jednoho uživatele přesáhly 19 tisíc korun a byly šedesátkrát vyšší, než autor projektu předpokládal,“ doplnila Málková.

Řadu nedostatků kontroloři podle ní zjistili i na úrovni řízení a kontroly operačního programu.

„Šlo například o nedostatečné oddělení funkcí při kontrole projektů, u kterých bylo příjemcem dotací Hlavní město Praha, nedostatečné prověřování, zda nedochází k dvojímu financování projektů, nebo chyby při ověřování žádostí o platbu,“ upřesnila mluvčí.

NKÚ doporučil organizačně oddělit zaměstnance, kteří kontrolují program, od těch, kteří mají na starosti jeho správu a poskytování evropských peněz, případně dokonce dotace z programu čerpají.

„Řídící orgán Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost bere na vědomí závěry z kontrolní akce Nejvyššího kontrolního úřadu, která se týkala poskytování peněžních prostředků EU a státního rozpočtu,“ sdělila mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá.

V nejbližších dnech budou podle ní zahájena šetření projektů Revitalizace nevhodně využívaných ploch v Praze 11, Využití obnovitelných zdrojů energie v budovách Městské části Praha 15 - II. fáze a Automatický systém poskytování informací a výstražných bezpečnostních hlášení pro potřeby Hlavního města Prahy ve věci neplnění povinností příjemců dotace ze strukturálních fondů, které vyplývají z uzavřených Smluv o financování projektu.

„Zároveň budou řídícím orgánem přijata taková opatření v oblasti metodiky a řízení Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost, aby byla v souladu s doporučeními NKÚ na posílení účinnosti řídících a kontrolních systémů operačního programu,“ dodala Hrubá.