Dětské hřiště s certifikátem "Ověřený provoz" na Kampě v Praze 1.

Dětské hřiště s certifikátem "Ověřený provoz" na Kampě v Praze 1. | foto: Dan Materna, MAFRA

Hřiště v Praze jsou bezpečná, zjistila inspekce. Některá mají certifikát

  • 2
Ještě před třemi roky našla Česká obchodní inspekce závady na třetině dětských hřišť v Praze, aktuálně zveřejněné kontroly ale dopadly bezchybně. Přibývá také hřišť, která získala certifikát ověřený provoz.

Česká obchodní inspekce (ČOI) prohlíží hřiště od jara do podzimu. "V Praze a středních Čechách inspekce absolvovala dohromady šestnáct kontrol, při kterých se zaměřila na 99 herních prvků," rekapitulovala aktuální výsledky Martina Střihavková z pražského inspektorátu ČOI. "Nemuseli jsme uložit žádná opatření," konstatovala.

Hřiště s certifikátem

Praha 1
- hřiště Pod Karlovým mostem, Na Kampě, Malá Strana
Praha 4
- hřiště v MŠ Sdružení, Družstevní ochoz 5, Nusle
Praha 9
- hřiště Pískovcová, Prosek - hřiště v MŠ U Vysočanského pivovaru, Vysočany
Praha 10
- hřiště Science Fiction Town, Areál volného času Gutovka, Strašnice
Praha 11
- hřiště Hroncova 1882, Chodov - hřiště Dědinova-Petýrkova, Chodov
- Disk golfové hřiště v parku Chodovské tvrze, Chodov
Praha 20
- hřiště Běluňská - Jívanská, Horní Počernice
Praha-západ
- hřiště v MŠ, Kubrova 136, Nučice

Zdroj:www.overenahriste.cz

Inspektoři tak v terénu potvrdili to, o čem mluví například Pavel Šulc z Centra prevence úrazu a násilí při motolské nemocnici - totiž, že postupně mizí téměř všechny staré socialistické prolézačky, které nahradily moderní a bezpečnější atrakce.

"Jenže nestačí jen vybudovat z dotací hřiště a dál se o ně nestarat. Nutná je pravidelná kontrola a opravy," doplnil Šulc, že i nové hřiště po jedné výživné sezoně utrpí mnohé fatální šrámy, které musí někdo spravit a zacelit.

Protože pokud tak provozovatel, tedy nejčastěji radnice, neučiní, budou na děti znovu číhat ostré hrany, prasklé skluzavky, rozbité houpačky nebo příliš sešlapané a udusané dopadové plochy. Přitom právě ty jsou nejrizikovějším místem celého hřiště.

"Pády tvoří sedmdesát procent ze všech úrazů na hřištích, mezi těžkými úrazy je to dokonce devadesát procent. Většinou se jedná o zranění hlavy a zlomeniny," podotkla Romana Kunclová, která se s kolegyněmi na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích věnovala prevenci úrazů na dětských hřištích. A že jich za jediný rok není nezanedbatelné množství, statistiky uvádějí až tři tisíce zraněných dětí v celém Česku.

"Nejčastěji ošetřujeme drobná zranění, jako jsou odřeniny, naraženiny, vyražené zuby nebo krvácení z nosu. Občas ale vyjíždíme i k těžším úrazům hlavy nebo zlomeninám," vyjmenovala mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková, s čím se lékaři na pohotovostech nebo přímo v sanitce nejčastěji setkávají.

Deset hřišť s certifikátem

Jestliže chtějí mít rodiče jistotu, že právě jejich hřiště je maximálně bezpečné, měli by se pídit po certifikátu Ověřený provoz.

"Naše značka rodičům zaručuje, že minimálně jednou ročně hřiště zkontroluje nezávislý odborník, že jsou herní prvky bezpečně smontovány a ukotveny a že se o atrakce radnice důkladně a pravidelně stará," vysvětlil výhody certifikátu Libor Dupal, šéf Sdružení českých spotřebitelů, které označení uděluje.

V Praze a středních Čechách už se certifikátem pyšní desítka hřišť - mezi prvními bylo to pod Karlovým mostem a v Pískovcové ulici na Proseku, loni přibylo dalších sedm na pravém břehu Vltavy i jedno ve školce v Nučicích v okrese Praha-západ.

"Bereme to jako prestižní záležitost, ale především se cítíme víc v klidu, když víme, že jsme pro naše děti udělali maximum, co jde," uvedla ředitelka zdejší základní a mateřské školy Jiřina Tafatová. Jestli bude mít i příští rok nučické hřiště připevněn štítek Ověřený provoz, je však nejisté, protože licenci platí školka ze svého rozpočtu.

Další hřiště s certifikátem budou v metropoli přibývat. Do projektu se přihlásily další pražské radnice. "Kvůli zdlouhavé administrativě, penězům a leckdy i politikaření pořád není takových hřišť dostatek," míní však Dupal. 

Udělení licence Ověřený provoz přijde radnici přibližně na 18 tisíc, dalších sedm tisíc stojí každoroční audit.

Protože v Praze žije něco kolem 170 tisíc dětí do 15 let, ani devět dokonale bezpečných hřišť je nevytrhne. Rodičům proto Martina Střihavková z obchodní inspekce doporučuje pár tipů, jak zbytečně neriskovat zdraví dětí. "Zkontrolujte, že jsou na hřišti kontakty na provozovatele a na první pomoc, abyste věděli, kam zavolat, pokud se objeví nějaké problémy," radí Střihavková.