Na kontroverzní pomník na pražských Olšanských hřbitovech kdosi sprejem nakreslil kříž a napsal "Jan Palach" | foto: ČTK

Na pomník okupantům na Olšanech kdosi nastříkal nápis Jan Palach

  • 109
Kontroverzní pomník na Olšanech věnovaný sovětským internacionalistům, tedy i okupantům, kteří vpadli v roce 1968 do Československa, kdosi postříkal červeným sprejem. Na pomníku je nápis "Jan Palach", pod ním je nakreslený kříž.

O nápisu informoval ředitel správy pražských hřbitovů Martin Červený. Posprejovaný je pomník od úterý, kdy si poškození brzy ráno všiml hrobník.

Předběžná škoda na památníku se odhaduje na šest tisíc korun. "Policisté provedli ohledání místa činu, zadokumentovali poškozený náhrobní kámen a v současné době pátrají po neznámé osobě, která se dopustila trestného činu poškození cizí věci," uvedla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Pokud bude pachatel dopaden a odsouzen, hrozí mu až rok vězení.

Student Jan Palach se v lednu 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci tehdejšího Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Co bude s pomníkem dál, není jasné. "Moc možností, co s tím udělat, nemáme. Já doufám, že ta horká krev už vychladla, že už další excesy na památníku přibývat nebudou," řekl iDNES.cz Červený.

Pokud by se tak dělo, musela by správa hřbitovů uvažovat o opatřeních, která by výstřednostem zamezila.

"Asi bych se musel sejít s člověkem ze sdružení, které projekt financovalo, a pobavit se s ním o tom, zda skutečně i po tom všem chtějí mít nadále pietní místo na tomto našem hřbitově," dodal Červený.

Na existenci památníku upozornil minulý týden server Echo24. Pomník byl odhalen 15. února k 25. výročí odchodu sovětských vojsk v Afghánistánu.  Financovalo ho sdružení veteránů války v Afghánistánu Afganvet.

Ruské středisko vědy a kultury v Praze tvrdilo, že se tak stalo s podporou českého ministerstva obrany, Senátu a pražského magistrátu. Ty se ale od podpory distancovaly.

Podle střediska je to památník všem internacionalistům, včetně pěti českých, kteří zahynuli v Afghánistánu.

Na pamětní desce byl v azbuce nápis "Na věčnou slávu a památku padlým vojínům internacionalistům a mírotvorcům". Po negativních reakcích však deska minulý týden z pomníku zmizela, odstranilo ji samotné sdružení Afganvet.

Pomník vzbudil emoce

Pomník vyvolal bouřlivé diskuze. Proti se jako první postavil místopředseda vládní rady pro národnostní menšiny Igor Zolotarev. Podle něj se v Rusku pojmem "internacionalista" rozumí voják, který poskytoval internacionální bratrskou pomoc v Československu v roce 1968, v Afghánistánu v 80. letech nebo nyní na Krymu.

Proti byl například i vojenský historik Jindřich Marek, který nápis označil za provokaci.

"Jako občan bych to bral jako drzou až nestydatou provokaci. V Rusku byli za internacionalisty považováni vždycky vojáci, kteří byli v roce 1968 u nás a pak v Afghánistánu," řekl Marek iDNES.cz.

Tabulka s umírněnějším českým textem "Na památku padlých v mírových misích v novodobých válečných konfliktech" na pomníku zůstala.

V pátek se na místě uskutečnil happening, kdy na pomníku přibyly tanky z dětských stavebnic a vojáčci.

Kontroverzní tabulka z pomníku minulý týden zmizela, objevili se na něm ale vojáčci a tanky z dětských stavebnic:

17. března 2014

,