Lidé jsou na korupci citlivější, proto hlásí víc případů. (Ilustrační snímek)

Lidé jsou na korupci citlivější, proto hlásí víc případů. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Stále víc Středočechů hlásí korupci, policie loni řešila 45 případů

  • 0
Středočeští policisté musí řešit každý rok víc případů ohlášené korupce. Zatímco před pěti lety se takto dozvěděli pouze o pěti, loni to bylo již 45 kauz. Kromě podplácení exekutorů přibylo i případů korupčního jednání v rámci úřadů samosprávy či státní správy.

Dvaačtyřicetiletý muž v dubnu loňského roku zaplatil čtyři tisíce za falešné doklady o tom, že úspěšně složil zkoušku řidiče taxislužby. Nyní mu hrozí tři roky vězení. Zkrátka uplácel.

"V minulých letech jsme řešili především případy, které jsme si vyhledali sami při výkonu služby, hlavně dopravní policie. Loni ovšem takových bylo z pětačtyřiceti jen šestnáct," řekl náměstek krajského policejního ředitele Milan Komárek.

Podle něj začali být totiž lidé citliví na možné korupční jednání a začali je prostě hlásit. Běžnými případy jsou třeba pokusy o uplácení exekutorů, které se lidé snaží přesvědčit, aby zatajili místo jejich pobytu.

Největší kauza se odehrála v Kolíně

Přibývají však také kauzy z úřadů samosprávy či státní správy, například při vydávání dokladů.

"Je to dáno i tím, že se obecně veřejně mluví o korupci a tom, jak se hospodaří se svěřenými prostředky. Lidé se stali aktivními. Chtějí třeba vědět, jak je možné, že firma v jejich obci dostala několik zakázek za sebou," komentoval Komárek fakt, že lidé začali chodit s podněty o úplatcích na policii. Ta je také ve vyšetřování rok od roku zdatnější.

Vůbec největším úplatkářským případem v kraji loni byla kauza korupčního jednání na kolínském odboru dopravy. Při akci Chobotnice policie v prosinci zadržela dvanáct lidí, kteří obchodovali s kradenými auty nebo s vozy, které by neprošly technickou kontrolou.

Byli mezi nimi i tři úředníci z odboru dopravy kolínské radnice, kteří auta za úplatky pomáhali legalizovat. Hrozí jim až desetileté vězení. Skončit s vyšetřováním neobvykle rozsáhlého případu by policisté chtěli do 10. února.

Právě na orgány veřejné správy se chce středočeská policie v odhalování korupce zaměřit i nadále.

Čím dál vyšší zájem ze strany lidí oznamovat možnou korupci hlásí i nevládní organizace Transparency International, která pomáhala mimo jiné rozplétat korupční uzel v pražském Dopravním podniku. Organizaci přijdou od lidí ročně desítky relevantních upozornění. A lidé se sem chodí i poradit.

Ubylo pokusů podplatit policisty

Za nejnebezpečnější korupci, kterou protéká také nejvíce peněz, považují experti manipulace s veřejnými zakázkami.

"Ty se také nejhůře dokazují. Úředník třeba firmě přidělí zakázku na odvoz odpadu. Za to nedostane peníze, nýbrž mu u právníka uloží pět procent akcií dané firmy. Úředníkovi tak teče zisk a dokázat cokoli je velice těžké," upozornil Stanislav Beránek z Transparency International. Podle něj jsou vlivové sítě, v nichž korupce vzniká, na úrovni prakticky každého města.

Důležitou reakcí lidí při setkání s korupcí je podle Beránka ji prostě netolerovat. "Policie by pak měla být připravená člověka, který s oznámením přijde, maximálně podpořit a chránit. Existují i poradny, kam se mohou lidé obrátit. Je totiž jasné, že každý zvažuje především to, do jaké míry jej či jeho rodinu oznámení korupce poškodí," řekl Beránek.

Podle policejních statistik naopak loni ubylo pokusů o uplácení policisty. Komárek to přičítá velké medializaci nejrůznějších kauz, kdy policistům dávali lidé úplatky takříkajíc do kapsy. Z pětačtyřiceti loňských kauz úplatků vyřešila zatím středočeská policie šestatřicet.