Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Městská policie Ústí nad Labem

Chycení zloději kovů jsou hned volní, štve starostu. Napsal ministrům

  • 56
Už toho bylo dost! Starosta Černošic nedaleko Prahy se rozhodl řešit krádeže kovů na celostátní úrovni. Filip Kořínek odeslal otevřený dopis na ministerstvo vnitra a spravedlnosti. Tato problematika trápí celý Středočeský kraj, a nejen ten.

Hned dvakrát nedávno městští strážníci z Černošic zadrželi zloděje při krádeži měděných okapů přímo na místě činu. Dvakrát předali výtečníka Policii ČR k výslechu - a ta jej dvakrát za sebou propustila na svobodu. 

Důvod? Výše škody prý mimo jiné nepřesahuje částku 5 000 korun, což je shodou okolností i hranice mezi přestupkem a trestným činem.

Starostovi Černošic Filipu Kořínkovi (Věci černošické) došla trpělivost. Výsledkem je otevřený dopis adresovaný ministerstvům vnitra a spravedlnosti.

„Žádám vás, abyste se zasadili o takovou změnu v českém právním prostředí a v prevenci řešení kriminality, aby nemohly nastávat situace, jakým opakovaně čelí naše město a městská policie,“ píše v úvodu dokumentu.

„Zdaleka přitom nejde jen o krádeže okapů,“ uvádí Kořínek. „Především mi vadí, že když už má Policie České republiky pachatele, u kterého jednoznačně hrozí recidiva, tak ho po výslechu nechá v klidu jít. Než ho pak někdo znovu chytí, tak samozřejmě dochází k páchání další, obdobné trestné činnosti.“ 

Písemnou odpověď už starosta dostal od ministra vnitra Chovance, ale vzhledem k aktuálnímu časovému zaneprázdnění ji prozatím odmítl komentovat.

Krádeže barevných kovů na periferii hlavního města a jejich následný prodej ve výkupnách trápí region už řadu let. Letos se navíc v některých obcích vystupňovaly.

Problém je tam aktuálně větší než na Kladensku. Právě tam se policisté v minulosti potýkali se sběrači v areálu bývalé Poldi. Jejich nájezdy si dokonce vyžádaly tři lidské životy poté, co si pobertové chtěli odnést kovové kabely pod proudem.

Právě bývalý kladenský primátor a současný předseda Svazu měst a obcí České republiky Dan Jiránek (ODS) na problematice krádeží kovů a regulace sběren intenzivně pracuje již řadu let.

Konec výkupu barevných kovů za hotové

„Už jsme i předložili zákon zakazující výkup barevných kovů od fyzických osob bez oprávnění k podnikání. Jenže zatímco Senátem bez potíží prošel, Sněmovna jej rychle smetla ze stolu,“ upozorňuje.

Situaci svaz podle Jiránka nadále sleduje a vítá, že politici schválili alespoň to, že se při výkupu barevných kovů nebudou moci peníze vyplácet v hotovosti. Pomoci by mohla i nová povinnost jednotlivých obcí sbírat kovové odpady, která začne platit od 1. ledna 2015.

Zloděje dnes nejvíce táhne především měď, za kterou výkupny platí až kolem 150 korun za kilogram. Právě proto mizí nejvíce.

„Ne každý výkupce má přitom čisté svědomí. Poměrně často vědomě vykupuje třeba kradenou měď přímo na objednávku a ještě sofistikovaně kryje pachatele,“ říká jeden z majitelů sběren, který si nepřál být jmenován. Velmi časté jsou podle něj i ukradené železniční kabely a rozvody či kanálové poklopy.

To potvrzuje i Květa Halanová (SNK ED), starostka Jílového u Prahy. „V našem městském parku jsou krádeže kanálů bohužel takřka na denním pořádku,“ říká.

Zlodějům se brání i v Dobřichovicích. „Zcela zásadním způsobem nám pomohla například i instalace průmyslových kamer na exponovaných místech naší obce. Nechali jsme tam zvýšit i hlídkovou činnost policie. Nakonec vyšlo najevo, že sem jezdí krást lidi z Ostravy. Proč? Prý se jim u nás líbilo,“ poznamenává místostarosta Michael Pánek (ODS).