Páchník hnědý - vzácný brouk je kriticky ohroženým druhem.

Páchník hnědý - vzácný brouk je kriticky ohroženým druhem. | foto: archiv MF DNES

Kraj chce vyhlásit zámecký park v Dobříši přírodní památkou. Žije tu vzácný brouk

  • 4
V dobříšském zámeckém parku žije vzácný, kriticky ohrožený brouk páchník hnědý. Aby jej chránil, chce Středočeský kraj prohlásit park za přírodní památku. Proto teď vyjednává se zástupci šlechtického rodu Colloredo-Mansfeldů, který je po restituci opět jeho majitelem.

Ještě pětatřicet let mohou lidé bezplatně navštěvovat rozlehlý anglický park, který patří k rokokovému zámku Dobříš. V lednu 2046 vyprší padesátiletá lhůta, po kterou zůstává park volně přístupný i poté, co se vrátil do majetku rodiny Colloredo-Mansfeldů.

"Chceme prohlásit park za přírodní památku. Zavazuje nás k tomu evropská úmluva, toto území je od roku 2004 zařazeno mezi evropsky významné lokality Natura," uvedl náměstek hejtmana Miloš Petera. Pro návštěvníky se režim parku nezmění. Pouze při kácení stromů bude nutné o povolení žádat středočeské hejtmanství.

Páchník "voní" jako stará vydělaná kůže

Páchník hnědý dostal jméno podle své vůně připomínající staré vydělané kůže. Žije v dutinách ztrouchnivělých stromů, ven vylézá jen v noci. Oblíbil si staré parky, ve středních Čechách se vyskytuje na několika místech.

Tito zavalití, leniví brouci, příbuzní zlatohlávků, jen neradi opouštějí dutiny stromů. Většinou tam stráví celý život. Proto je ohrožuje kácení starých dřevin.

Jednání jsou teprve na začátku

Vše je teď v první fázi schvalování, návrh se zatím neprojednával ani v krajské radě. "Páchník hnědý? Tak o tom nic nevím," vzkázal hejtman David Rath přes mluvčí kraje Berill Maschekovou.

Jednání s rodem Colloredo-Mansfeld, který zámek i s francouzským a anglickým parkem vysoudil v roce 1998 po šestiletém sporu se státem, teprve začínají. "Předpokládám, že se dohodneme. Že pochopí, že nejde o represi, ale o snahu ochránit přírodu," dodal Petera.

Správci panství teprve tento týden dostali od hejtmanství dopis, kde se navrhují přísnější podmínky ochrany přírody. "O konkrétních podmínkách budeme vyjednávat," prohlásil Josef Myslivec, ředitel Lesní a rybniční správy Zbiroh, pod niž spadá i zámecký park v Dobříši.

Památkáři považují anglický park přecházející v oboru za jeden z nejcennějších přírodně krajinářských parků ve středních Čechách. Rostou tam domácí i exotické stromy. Ročně zámek navštíví asi 45 tisíc lidí.