Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Středočeský kraj řeší podvody s poplatky. Mohly být propláceny dvakrát

  • 18
Středočeský krajský úřad zahájil kontrolu proplácení zdravotnických poplatků. Není totiž vyloučeno, že některé byly proplaceny dvakrát. Jen loni kraj lidem vrátil zpět více než 20 milionů korun.

Byl to jeden z hlavních předvolebních slibů Davida Ratha v krajských volbách. A zatímco ostatní kraje od proplácení poplatků postupně a často v tichosti upustily, středočeská sociální demokracie se dál chlubí tím, že lidem peníze vrací.

Vrací. A po čtyřech letech od zavedení systému se ukazuje, že ho politici nemají pod kontrolou a nechali prostor pro podvody a dvojí proplácení poplatků.

Od roku 2009 do loňského podzimu přitom na poplatky kraj vydal přes 163 milionů korun. Jen loni to bylo od ledna do konce září přes 21,5 milionu. Dalších 19 milionů korun lidem za celý minulý rok vrátila třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna. A není vyloučeno, že se část těchto plateb překrývá.

Kraj ani pojišťovna nic nehlídaly

Jak dnes přiznává Rath, radní při přípravě systému duplicitu s pojišťovnami nepohlídali. "Pojišťovny proplácejí poplatky až po překročení limitu a určitě měly možnost se obrátit na kraj a ověřit si, zda lidem již nebyly proplaceny," uvedl.

Oldřich Tichý, mluvčí největší zdravotní pojišťovny VZP, namítá, že pojišťovna nic takového dělat nemusí a také nic takového nedělala.

Středočeské poplatky

Kolik kraj dal na poplatcích v Kč:

2009 73 758 000
2010 53 532 000
2011 4 630 000
2012 16 545 000
2013 21 581 000 (k 31. 9. 2013)

celkem 170 046 000

Jaké poplatky hradí kraj:
– vyšetření (30 Kč)
– hospitalizaci (do loňska 100 Kč)
– návštěva pohotovosti (90 Kč)

Jaké poplatky vrací pojišťovny:
– vyšetření a za recept (30 Kč)
– doplatky na léky

21,5 milionu korun vrátil kraj lidem na poplatcích za tři čtvrtletí roku 2013. Devatenáct milionů korun loni vrátila VZP Středočechům při překročení limitu poplatků.

"VZP je vázána předpisy, podle kterých musí částky zaplacené klienty nad ochranný limit vrátit. Zákon jí nedává možnost zohlednit, jestli do celého procesu vstoupil třetí subjekt," sdělil.

Pojišťovny vracejí poplatky dětem a seniorům při překročení limitu 2 500 korun a ostatním, pokud přesáhnou v kalendářním roce 5 000 korun.

Do limitu se nezapočítávají poplatky za pobyt v nemocnici a ošetření na pohotovosti.

Úředníci už žádosti kontrolují

Zdravotnické poplatky zavedl začátkem roku 2008 tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Kraje vedené sociálními demokraty je začaly lidem vracet poté, co neuspěly s ústavní stížností. Většina z nich od praxe ustoupila v polovině roku 2010, kdy se proti jejich systému postavila Evropská komise. Dál pokračoval jen Plzeňský a Středočeský kraj, který nakonec zůstal sám.

Původně kraj lidem hradil poplatky automaticky, od srpna 2010 si už musel každý pacient podat žádost a peníze dostal až zpětně.

"Na začátku jsme diskutovali o tom, že by lidé měli požádat o proplacení do určité doby. Myslím, že to měly být právě tři měsíce. Jestli se to nakonec do usnesení dostalo, to nevím, psali ho úředníci," říká dnes Rath.

O čtvrtletním omezení však rozhodli politici až nyní. "Začaly se množit žádosti o opětovné proplácení. Proto jsme se rozhodli, že k proplácení bude docházet maximálně za uplynulé čtvrtletí," prohlásila radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM).

Například v Kolíně podle ní přibylo loni na podzim skokově tisíc žádostí v jednom měsíci, což mimo jiné zahltilo úředníky.

Kraj teď neproplacené žádosti z posledního loňského čtvrtletí kontroluje. "Všechny neproplacené žádosti za poslední čtvrtletí roku 2013 jsou porovnávány se všemi žádostmi zaslanými na kraj od 1. srpna 2010," uvedla mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.

Až do loňského roku však podle všeho systematická kontrola neexistovala. "Nevím, zjistím," reagovala v pondělí radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová na dotaz opozičních zastupitelů ohledně dohledu nad poplatky.

Ani ve středu neměla jasno. "Mluvila jsem telefonicky s vedoucím odboru, který je na dovolené. Také nevěděl. Nyní tedy nemohu říct, jestli ke kontrole docházelo," uvedla s tím, že až podle výsledků současné kontroly bude rada zvažovat případný postih podvodníků.

Současná vláda Bohuslava Sobotky chce zrušit všechny poplatky s výjimkou zachování devadesátikorunové platby za návštěvu pohotovosti. Kraj na letošek plánoval vydat na vracení poplatků 20 milionů. Pokud vláda záměr schválí, mohl by ušetřit.