Lídři o post hejtmana se dohadovali se starosty. (Ilustrační snímek)

Lídři o post hejtmana se dohadovali se starosty. (Ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Lídři politických stran slibovali středočeským starostům, co změní

  • 1
Lídři jednotlivých politických stran a kandidáti na hejtmana se sešli se středočeskými starosty. Debatu pořádalo Sdružení místních samospráv. Nakonec ale diskutovali lídři spíše mezi sebou. Na jednání navíc nepřišli lídři ODS a ČSSD.

Ze všech 21 lídrů, kteří byli pozváni, jich dorazilo jedenáct. Ze tří hlavních adeptů na hejtmana tu byla jen Helena Langšádlová, jednička kandidátky TOP 09 a STAN. Josef Řihák z ČSSD účast podle Halady slíbil, ale nedorazil.

"Byl jsem omluven, akce se posunula a já nemohl," tvrdil Řihák MF DNES.

Raduan Nwelati z ODS prý na pozvání nereagoval a pro MF DNES uvedl: "Nemám rád, když se najednou zajímáme o starosty. Mě budou zajímat, až budu hejtmanem a až budu moci řešit jejich problémy opravdu, ne ´jen jako´ před novináři."

GRAFIKA: Co nabízejí jednotliví lídři Středočechům

Kandidáti představili ve dvou minutách sebe i své cíle. Za lídryni České pirátské strany Gabrielu Antošovou dorazila dvojka Vítězslav Praks a za lídra Změny 2012 Tomáše Roitha tu byla trojka a mluvčí kandidátky Milan Hamerský.

Téma číslo jedna: dluhy

Většina z nich shodně tvrdila, že největší problém kraje je jeho zadluženost. A jak by ji řešili?

"Bude to velice nepopulární, přiškrtí se výdaje," řekl Petr Hůla ze Sdružení nestraníků. Podobně mluvil i lidovec Miroslav Rovenský. "Bude třeba razantně omezit investiční výdaje. Jednou z cest je i zavedení elektronických aukcí," uvedl.

Lídr komunistů Pavel Jetenský a současný šéf krajského finančního výboru popisoval, jak složitý problém příští vládu čeká.

Když bývalá mluvčí kraje Berill Mascheková z hnutí Středočeši2012.cz řekla, že kraj nemá pokračovat v megalomanských projektech, na tvářích některých přítomných se objevil úsměv.

Mascheková totiž pracovala jako mluvčí hejtmanství v době, kdy mu vládl David Rath. "Úsporu přinese i neproplácení populistických slibů předchozího vedení," dodala.

Podle Heleny Langšádlové přirozeně povede k úsporám zveřejňování výdajů kraje. Stejný návrh mají i Piráti. "Veškeré náklady se pak dostanou pod správu a dohled občanů," řekl Vítězslav Praks.

Strana zelených chce zrušit megalomanské projekty

Lukáš Tůma ze Strany zelených uvedl, že je potřeba, aby veřejné zakázky byly transparentní a skončily megalomanské projekty. "Na žákovské jízdné a proplácení zdravotnických poplatků prostě nemáme," dodal.

Petr Zavadil za Svobodné zase označil za díry na peníze příspěvkové organizace i množství památek, které kraj vlastní. Podle Milana Hamerského ze Změny 2012 by se teď mělo šetřit ve zdravotnictví, které sociálnědemokratická vláda upřednostňovala. A chce zrušit zastoupení v Bruselu.

Po hodině a čtvrt dostali prostor starostové. Největší diskuse se strhla kvůli dotacím z Fondu rozvoje obcí a měst, který založila vláda ČSSD.