Kralupská spalovna chce ročně likvidovat o tisíce tun nebezpečných odpadů víc...

Kralupská spalovna chce ročně likvidovat o tisíce tun nebezpečných odpadů víc (14.10.2016). | foto: Viktor Votruba, 5plus2.cz

Kralupy se obávají ostravských kalů. Pálit je u sebe nechtějí

  • 2
Spalovna nebezpečných odpadů v Kralupech nad Vltavou chce ročně likvidovat o tisíce tun nebezpečných odpadů více. Města Kralupy a sousední Veltrusy jsou proti tomu. Brání se dalšímu zhoršení už tak špatné kvality ovzduší.

Ostravu a Kralupy nad Vltavou od sebe dělí 400 kilometrů, přesto by se v Kralupech mohly likvidovat kaly z ostravských ropných lagun. Ve městě je totiž spalovna nebezpečných odpadů, kterou vlastní a dlouhodobě provozuje vítěz tendru na likvidaci zmíněných kalů, odpadová společnost AVE. Ta se nyní snaží o navýšení limitu ročního množství spalovaného odpadu ve své kralupské spalovně z 10 tisíc tun na 15 tisíc tun, tedy o 50 procent.

V týdnu k tomu v Kralupech proběhlo první veřejné projednání, během nějž měli občané i zástupci města možnost se blíže seznámit s tím, co firma AVE se svou spalovnou zamýšlí.

Prokurista společnosti AVE Aleš Hampl se na setkání snažil zmírnit obavy z navýšení množství spalovaného odpadu a přislíbil, že pokud nebude mít ministerstvo životního prostředí nic proti a bude to možné, kaly z Ostravy se v Kralupech pálit nebudou. „Kralupy nad Vltavou jsou jen jednou z možných koncovek. Jednáme i jinde,“ uvedl Hampl.

Město Kralupy nad Vltavou, jeho obyvatelé a sousední Veltrusy jsou zatím jediní, kdo se záměrem AVE mají problém. Všechny další dotčené orgány, jako je například Středočeský kraj nebo krajská hygienická stanice, se mu do cesty nestaví.

„Negativně jsme se k tomu vyjádřili nejen z hlediska znečištění životního prostředí, ale také kvůli dopravě, je pro nás velkou neznámou, jak by se kaly do spalovny dostávaly a na druhou stranu odvážely výrobky z nich,“ sdělil MF DNES kralupský starosta Petr Holeček (STAN).

Podle Věry Tížkové, zpracovatelky dokumentace EIA (posuzování vlivu záměru na životní prostředí, pozn. red.), navýšení množství spalovaného odpadu o polovinu vypadá jako velká změna, ale co se týče vypouštěných škodlivin, tak to tak velký nárůst mít nebude. „Díky technologii čistění spalin není nárůst znečištění na výstupu tak velký. Limity by neměly být překročeny a zvýšení rizika poškození veřejného zdraví je naprosto minimální,“ uvedla Tížková.

Petice proti kalům

Už v polovině května v Kralupech vznikla papírová petice „Nechceme kaly z Ostravy“, kterou založily dvě místní lékařky. Podepsat ji lidé mohli do konce června. Sešlo se pod ní kolem 500 podpisů. „Hodně jsme pospíchali, abychom se stihli zapojit do procesu projednávání a byla jen na pár místech,“ omlouvá nevysoký počet podpisů členka petičního výboru Jana Homolová.

Podle kralupského místostarosty Libora Lesáka (ODS) se na spalovnu nelze dívat samostatně. Sídlí totiž ve velkém průmyslovém areálu společně s dalšími významnými znečišťovateli, kteří své provozy rovněž rozšiřují.

„V areálu se nyní počítá s mnoha záměry a všechny z nich samy o sobě mají minimální vliv, ale když se dají dohromady, nakumuluje se to a s tímto kumulačním efektem nikdo nepočítá. Další takové záměry jsou proto nad limit, které mohou město a jeho občané akceptovat. Už teď areál překračuje hodnoty hluku a ve městě je i zvýšené množství poletavého prachu PM10,“ upozornil Lesák a dodal, že nechápe, proč se mají kaly spalovat v Kralupech, když je spalovna i přímo v Ostravě.

Navýšení i bez kalů

Samotný záměr na navýšení množství spalovaného odpadu v Kralupech o pálení ostravských kalů nehovoří. Oficiálně je uváděna potřeba navýšení využití kotle, který nyní jede jen na 55 procent svého výkonu, a nesplňuje tedy předpokládanou energetickou bilanci.

Prokurista AVE Aleš Hampl ale připustil, že Kralupy nad Vltavou jsou jednou ze spaloven, kterou společnost pro likvidaci kalů vybrala. Pálit by je zde ostatně mohly už nyní, jen ne v takovém množství. Spektrum povolených spalovaných látek to umožňuje, a jak podotkl zpracovatel posudku EIA Josef Tomášek:

„Už dnes se zde takové látky pálí.“ Podle Hampla se Kralupští navíc nemusí bát toho, že by se u nich spálilo všech sto tisíc tun ostravských kalů. „V Kralupech bychom stihli spálit maximálně 15 tisíc tun, zbytek musíme do konce roku 2020 zlikvidovat jinde.“

Po ukončení projednávání EIA bude mít konečné slovo ve věci navýšení množství páleného odpadu v Kralupech ministerstvo životního prostředí. Proces může trvat rok.